GTX 650Ti Boost - 2GB GDDR5

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Waha102, Jun 21, 2013.

  1. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Evo jedne fine grafičke kartice za sve koji su tanki sa budžetom a željeli bi odigrati neku igru na visokim postavkama kvalitete čak i na višim rezolucijama prikaza (1920x1200/1080).
    Ovu temu zamislio sam nešto kao review - moj lični doživljaj i viđenje ove kartice sa svim njenim nedostatcima i prednostima koje sa sobom donosi.

    Riječ je o MSI GTX 650Ti Boost - Twin Frozr III OC - http://www.msi.com/product/vga/N650Ti-TF-2GD5-OC-BE.html

    Iako u nazivu nosi oznaku GTX650 radi se ustvari o GTX660 čipu sa manje shaderskih procesora ili konkretno 768 Shaderskih procesora naspram 960 Sp koliko ima GTX660.
    Osim manjeg broja shadera sve ostalo je identično GTX660. Broj RoP i Teksturnih jedinica kao i širina memorijske sabirnice je ista kao kod GTX660
    Ovaj model dolazi sa finih 2GB GDDR5 memorije - baš kako je doktor i preporučio. Takođe moguće je naći i model od 1GB Memorije uz nešto nižu cijenu.

    GPUz Screnshot:
    [​IMG]

    Prvo par slika same kartice kao i pakovanja:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Uz karticu dolazi pored standardnog pisanog upustva i CDa sa driverima još i DVI/VGA pretvarač i 6 pinski adapter za dodatno napajanje.

    Kao što možete vidjeti sa slika kartica izgleda fenomenalno a za hlađenje je zadužen ni manje ni više nego odlični Twin Frozr III cooler.
    Twin Frozr III osim same estetike ima i odlične performanse hlađenja kao i zanemariv nivo buke. Kartica u idle se ne čuje dok je pod opterećenjem jedva čujna.

    Što se tiče samih performansi kartice uradio sam par testova na brzinu čisto da se stekne slika šta je moguće sa ovom kartom:
    3DMark 11 Score: Standardne postavke - http://www.3dmark.com/3dm11/6758732

    3DMark 13 Score: Standardne postavke - http://www.3dmark.com/3dm/812129

    Heaven 3.0 Score: 1680x1050, Tes: extreme, 8x AA, 16x AF - [​IMG]

    Overkloking same kartice je krajnje jednostavan. A i rezultati su više nego dobri budući da je ovo već fabrički overklokirana kartica.

    Rezultati overklokinga:
    GPU Clock 1133 MHz -----1033 MHz Default
    Boost Clock 1250 MHz -----1100 MHz Default
    Memory Clock 6700 MHz -----6008 MHz Default

    Overklokom se dobije dodatnih 8-13% Performansi zavisno od igre.

    Kao prednosti ove kartice istakao bih. Odlične performanse u odnosu na cijenu, Twin Frozr Cooler, Finih 2GB DDR5 memorije, Kao i nikakvu-zanemarivu buku u radu.
    Kao nedostatak bih mogao navesti jedino malo veću potrošnju koja je u rangu od 140W. Ali to ne predstavlja nikakav nedostatak naspram svih prednosti koje kartica ima.

    I na kraju ono najvažnije koje je na kraju i bilo razlog da sve ovo napišem. Cijena od svega 330-340km uz 3 godine garancije.
    Da li vrijedi tih para prosudite i sami, moje mišljenje je da vrijedi.

    PS:
    Izvinjavam se moderatorima ako sam napravio neku grešku prilikom pisanja samog posta ili ako je post u pogrešnoj temi.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  3. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Ali ovo nije 650Ti ovo je 650Ti Boost. Nemoj se zavarati to su dvije različite kartice bazirane na dva različita čipa.
    LP
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zela, ova gore Boost karta je drugaciji model ne samo zbog 2GB vec i zbog sire sabrnice od 192 bit, ta tvoja je 128 bit i dosta je slabija.

    @ Waha

    Odlicna karta, za 340KM nema bolje, vidim kod pere si je pazario.
     
  5. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Jep to sam zaboravio navesti. Karta se može kupiti od Pere za kojeg mogu samo reći riječi hvale.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    GTX660 je 8% brza od ove MSI GTX650 Ti Boost, ne isplati se dodatno ulaganje.

    http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_650_Ti_Boost_TF_Gaming/
     
  8. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Znači da ova 650Ti Boost overklokana za nekih 100MHz imala jednake performanse kao i GTX660
    A onda opet i GTX660 se može overklokati. Nikada kraja tome.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koja se kartica moze smatrati konkurentom?

    HD 7850?

    Odlican post i slike Waha, samo tako nastavi ;)
     
  10. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Hvala, trudim se da postove napravim po mjeri :)

    Što se tiče konkurencije Nvidia je ovu karticu napravila kao konkurenciju ATi HD 7790 kartici, međutim GTX se pokazao osjetno bržim pa čak prema nekim sajtovima brži i od same HD 7850

    Problem HD 7850 je što su joj fabrički taktovi nekako nisko postavljeni. A samim time ima i manje performanse što omogućava da ova GTX 650 Ti Boost bude brža u dosta slučajeva.
    Međutim kada se HD 7850 overkloka na 1100 ili više MHz stvari se drastično mijenjaju. Onda je HD 7850 brža karta.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Do mene je, 150 eur je ovdje 2gb boost verzija :) Tako da nije neka velika razlika.
     
  12. Waha102

    Waha102 Aktivista

  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dobar Waha :) Samo ne znam koliko se isplati ova grafa pored Dual X 7850 i sličnih, gdje još dobiješ i tri dobre igre :)
     
  14. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Hvala.
    Mislim da je 7850 odlična kartica, međutim da bi zasjala pravim sjajem treba je overklokati na 1100 MHz i onda tek postaje stroj za ubijanje.
    Sa druge strane ko preferira Nvidiu nema šta bolje tražiti od ove GTX 650Ti Boost.

    Problem je što kod nas slabo daju igre uz kartice. I ako daju daju samo jednu. Navode oni da daju ali u stvarnosti je ipak malo drugačije.
    A i igre, bar kod nas nije lako prodati kao recimo vani. Imam čitavu kolekciju tih originalnih igara što su u svoje vrijeme dolazile uz kartice i ni jednu nisam prodao.
     
  15. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    [taman napis'o post kad BSOD, ljeto je došlo :lol: ]

    Svaka čast za temu i mini-review. :smt006
    Upravo sam planirao nju za sljedeću grafu u slučaju kupovine nove kartice, mislim da nema bolje u mid-to-high segmentu (barem na našem tržištu).
    Također mislim da je bolja od 7850-ke, kad se sve sabere i oduzme.

    dobar hahaha :D

    Bio je neki model od Palita 360 KM, ali ova MSI-ca je daleko bolja kartica a top cijena!


    Now about those student loans... :smt003
     
  16. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Hvala druže. To mi je i bio cilj ovim postom, olakšati prilikom izbora kartice. Činjenica je da nemaju svi para za kupovinu kartice iz High end kategorije.
    Dosta ljudi ( pogotovo studenti, :D) bi htjeli odigrati nove igre na visokim postavkama kvalitete bez da ulažu 600 ili više Km u grafičku karticu.
    Ovo je jedna takva grafička kartica koja će dozvoliti igranje najnovijih igara a neće napraviti pustoš u novčaniku :)
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  18. DarGar

    DarGar Aktivista

    dok kartice dodju u BIH, uglavnom se ti kodovi negdje "zagube"... nije stvar u tome da krajnji diler uzme sebi kodove...
     
  19. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Džaba kada pola svijeta još uvijek misli da se kod nas još uvijek rat traje i da nemamo šta jesti, a ono drugo pola nije nikada ni čulo za nas.
    Tako da nas i ne stavljaju ni na kakve liste za dodjeljivanje bilo čega da ne govorim besplatnih igara.
     
  20. DarGar

    DarGar Aktivista

    ja sam nedavno prodao Asus Gtx670, i uz grafu stigla Diablo III podloga za mis, i to od Steelserisa, nije nesto bezveze. bas sam se iznenadio. klinjo se odusevio kada sam mu poslao grafu i podlogu...

    i ja se isfuram kada mi stigne grafa bez koda, a znam da inace ide kao poklon, al eto...