Hard disk 2.5 problem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by enchy_00, Dec 26, 2012.

  1. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Ovako....
    Pokusavao sam danas da spasim podatke sa jednog laptop da bi mogao dici sistem ali kad sam god kliknuo da saljem fajlove na USB racunar je zaledio i morao sam uradit restart. Isto tako kada sam htjeo sta instalirati sistem bi se zaledio. Onda sam ga spojio na desktop racunar, i on ga nije prepoznao ni u My Computer niti u Disk Management-u. Kada sam ga vratio ponovo u laptop prilikom boot-a samo mi izbaci "Operating system not found" :lol: i vise sistem nisam uspio "upaliti".
    Probao sam podici Win 7 i win xp ali ni oni ne prepoznavaju hard disk. Windows 7 na onom koraku kada trebas odabrati hard disk an koji ces instalirati sistem prijavi nesto kao "hard drive not detected", kao fale driveri i sl...

    Interesuje me da li je hard disk crko ili postoji neki nacin da se ovo rijesi???
    Ne mogu da nadjem drivere.....
    Hard disk: Hitachi 500 gb SATA

    Hvala unaprijed!
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Hard disc 2.5 problem

    Udji u bios (desktop racunara) i pod boot menijem imas izbor odakle da se dize OS kao i informacije o nazivu tvog HDD-a. To znaci da je sistem prepoznao postojanje tvog HDD-a i krenes prvo sa te tacke !

    Takav isti problem (hdd se "zaledi") sam imao sa Maxtor HDD uredjajem i morao sam kupiti novo ...

    Vjerovatno je u pitanju malo stariji model i koristen HDD, tako da su velike sanse kako je taj HDD pri kraju zivota...

    Novi modeli HDD uredjaja su optimizirani/pripremljeni za instalaciju Win7 OS-a.Tako, nadji serijski broj svog HDD i posjeti Hitachi servisni sajt oko te problematike i pokusaj se drzati Win XP-a ako ti je stariji model HDD-a, bar dok ne dignes OS, spasis sto treba itd...ili koristi isti OS koji si imao ranije.

    Probaj naci novi SATA (uski) / PATA (siroki) kabal i probaj promjeniti utor na maticnoj.

    Takodje HDD uredjaj ima pinove (iglice) i ima polozaj jedne plastike koja povezuje bar dvije iglice za PATA odnosno SATA vrstu konekcije, tako da je to mozda problem pri prenosenju HDD-a sa laptopa na desktop...

    Znaci, bar nadji model maticne, koju vrstu kabla i konekcije HDD koristi (SATA ili PATA) i koji je model HDD-a (procitaj iz biosa ili sa naljepnice HDD-a) ili odi u PC Servis na savjet oko rjesavanja problematike i koliko ce to biti para...
     
  3. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Ja sam pokusavao instalirati Win xp ali mi se nakon par koraka onih pocetnih pojavi BSOD, koji kaze standardno da diskonektujem hardware koji sam zadnji dodao itd itd....
    Sada sam ubacivao HDD od svog laptopa, i uopste se nista ne prikaze kada ga upalim, znaci ni logo od maticne niti bilo sta, samo crni ekran... i cuje se da rade ventilatori. Na mom HDD-u je instaliran Win 7, mozda ga ne prepoznaje ili sl. Ima li veze sto svoj sistem ne gasim nego idem na hibernate, kontam mozda je to na neki nacin "zbunilo" ovaj laptop.
    Na tom laptopu je windows vista instalirana bila, a u biosu nema informacije o HDD-u pise "Harddrive: none".
    Mislio sam 99% posto da je HDD ali sada kad ubaci svoj i kada sam vidio da nikako ne radi zbuni me sve to.

    @Pionir: hvala na pomoci
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    kada ubacis svoj hdd nece ni do biosa a kad ukljucis bez hdda mozes do biosa?
     
  5. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Da, kada ubacim svoj HDD nece ni do biosa, i kada sam ga izvadio taj pokvareni laptop nije nikako dolazio do biosa. Kada stavim "pokvaren" HDD udjem u bios al onda laptop zaledi. Bez HDD-a laptop u biosu moze dugo biti bez problema i ne zaledi
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    a cuj i bez prikljucenog hdda moras moci do biosa, mozda ti "preleti" dio kada trebas stisnuti F2 ili sta vec da udjes u bios? A taj "pokvareni" hdd ako ne vidis ni u biosu svog kompa onda mu je riknula elektronika.
     
  7. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    evo sada bez prikljucenog HDD-a radi vec odredjeno vrijeme u BIosu. Ma i ja sam odmah posumnjao u HDD, ali me zbuni kad sam stavio svoj HDD i nista se nije desilo, mozda bi trebo pokusati jos jednom ali mi se ne da jer mnogo cega vaznog mi je na njemu....
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Stavi svoj hdd pa drzi F8 i izaberi da ides u safe mod. Ne bih ti preporucio da pustis da se dignu winsi na tom drugom laptopu a sa tvojim hddom.
     
  9. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Ja kad sam stavljao svoj HDD u taj laptop htjeo sam samo da vidim da li je do HDD-a ili je nesto drugo, trebo bi jos jednom pokusat nadam se da nece i moj riknut
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    zato i kazem udji u safe mod cisto da otklonis sumnju da je i laptopu nesto riknulo, mada sumnjam.
     
  11. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    HDD je 100 posto, sada sam ponovo stavio svoj i usao u Safe Mod i radi normala laptop. HDD moram kako god zamijeniti, jer sam ga stavljao i u svoj laptop i ni tu nije radioa a ako jos sta bude onda dalje otkrivati....
    Ljudi hvala na pomoci.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Na malo starijim lapotopima kao prvo se desava kvar HDD-a, zato sto se puno griju i raja kupi one ventilatore sa postoljem, ovako nesto : http://www.pik.ba/artikal/4512580/ventilator-za-laptop/

    Cim vise komande trazis, laptop vise radi i vise se grije.

    Cesto ljudi nose "starije" laptope na servis radi ciscenja od prasine i izmjene termalne paste na procesoru i sl ...mozda mogu povratiti informacije sa tog HDD-a i to je oko 10 KM...
     
  13. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Ma dobro bitno mi je da sam nasao kvar na laptopu a za podatke manje vise. Ovaj laptop i jest nekih 4 godine star, a SATA je vrsta, za njih kako sam citao kazu da "odlete" za 3-4 godine....
     
  14. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Maloprije sam odredjeno vrijeme pustio da radi laptop sa mojim HDD, da provjerim hoce li se sta desiti....i radio je sve super normalno u safe boot-u, i nakon nekih 10-tak minuta se samo ugasi tj. resetova. Kontam mozda je problem malo do onog MBR-a (master boot record) ili nesto slicno, jer se nisu nikakvi driveri instalirali pa mozda se nesto ne poklapa u potpunosti, ne znam sta bi moglo biti pa se samo resetovo? I onda je poslije opet radio normala...
    Mozda kad dignem sistem na novom HDD-u na novo, i kad sve bude "svjeze" da ne bi trebalo biti problema...
    Sutra cu vidjet kada ubacim novi HDD, a ako ko ima ideju sta bi moglo biti neka kaze...uglavnom disk moram kupiti pod br.1
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Odi u bios i pod PC Health status pogledaj i malo prati, rast temperature procesora npr...

    Mislim da polovan 2.5 HDD od 80+GB sa ciscenjem u servisu kosta oko 80 KM i sa neke tacke gledista se ta opcija najvise isplati ...
     
  16. enchy_00

    enchy_00 Novi član

    Zamijenio hard disk, digao sistem, sve radi savrseno...