HDD problem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by PROOF, Oct 6, 2008.

  1. PROOF

    PROOF Aktivista

    Ovako, radio sam nesta na kompu i odjednom mi se zaledio i restartovao. Od tada imam problem koji do sada nikad nisam vidio.
    Na onom prvom win screenu gdje ocitava loading windowsa stoji oko 1min a poslije toga dok dodje na onaj plavi screen "Windows is starting..." i udje na desktop treba mu jos oko 30 sec.
    E ja sumnjam da je problem u starom HDD(5god) ExcelStore 40GB. On je bio podjeljen na 2 particije i na C: je bio sistem. Sad imam novi HDD (Hitachi 120GB) i na njemu su svi podaci koji mi trebaju. Zelja mi je da prebacim sistem foldere na taj novi HDD, i to sam pokusao sa backup-om C:-a i restore-om na E: (novi HDD). Sve se vrati kako je bilo na E: ali... kad sam iskljucio stari hdd i pokusao boot nece ni da prica sa mnom.
    1 pitanje bi bilo: da li je problem u HDD-u ili ovo pravi neki drugi dio HW-a?
    2 pitanje bi bilo: ako je problem u hdd-u i ako sam sve uradio kako treba kako da napravim E: bootabilan?
    :D
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cime si uradio backup i restore? I ne mozes tako ici sa c: na e:. Uradi backup acronisom na neku od particija na novi hdd ali ne na primarnu particiju znaci ne na prvu (znaci napravi bar 2 particije na novom disku) a poslije ubaci samo novi hdd u komp i sa bootabilnim cdom (napravljenim u acronisu) uradi restore.
     
  3. PROOF

    PROOF Aktivista

    Uradio sam backup Acronisom na NOVI HDD tj na E:. Ali postoji jedan problem koji nisam naveo, a to je da nemam CD/DVD rom-a.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    e da ne otvaram novu temu, sa kojim programom mi je najbolje da odradim resize sistemske particije. tj da je povecam. sad mi je 50GB, al' postalo malo. imam particiju od 100GB koju bi da prepolovim da prosirim C:
     
  5. Loki

    Loki Komšija

    Mislim da je Paragon Partition Manager ok, koristio sam ga 2-3 puta i sve prošlo bez problema.

    Opet sa svim programima tog tipa postoji rizik od gubitka podataka i čuo sam dosta priča koje nisu dobro završile.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    @proof Nisam siguran da mozes to odraditi tako da ides restore na e particiju drugog diska, bar ja nisam tako nikada probao. A snadji se za cd/dvd rom kako nemas pa kako si ista instalirao? :D

    @qler Uradi sa Partition magic-om ali prvo obavezno uradi backup sistema sa acronisom i drugih vaznih podataka na tom disku jer PM zna zakovat :)
     
  7. GW

    GW Moderator

    Partition magic je vrlo osjetljiv na greške u fajl sistemu.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma backup je odradjen na drugi HDD skorz :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ja, onda deri :mrgreen: