1. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    Hocu prijatelju da oborim sistem i da mu dignem xp...ima dva hdd..zanima me kako sad du mu raspodjelim particije na c,e,d i j i ne znam trebaju li neki sata driveri ili sata raid driveri maticna je Asrock alivexfire-esata2.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Kao prvo koliko je HDD ? Inacep ravis particije po nekoj potrebi .. neces mu stavit 10 particija. Stavis mu dvije da podjelis sistem i "arhivu", a sve ostalo ako njemu treba za nesto striktno. Za sistem je dovoljno samo nekih desetak GB ako ce se samo XP na njemu nalazit sa odredjenim brojem aplikacija/igara. Prilikom instalacie ne moras odma pravit sve particije. ne moras cak ni jednu. Fino dignes sistem i onda uzmes neki od alata, reicmo Acronis true image i sredis te particije kao sto sam rekao, po potrebi.

    Iance, ak onemas iskustva, nikada nemoj prosirivat particiju na kojoj se nalaze podatci, znaci mozes je skratit i uzet prostora ali nemoj prosirivat jer ces izgubit podatke. Odnosno, ostanu oni tu ali budu kao skrveni fajlovi sa nepoznatom ekstenzijom.
     
  3. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    skinio sam taj program i samo mi jos reci posto su dva diska i ja sam skinuo drivere za maticni i sad imaju neki sata raid driveri jesu li mi oni potrebni....
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Nebih ti znao precizno rec, mozda neko drugi tacno zna, ali mislim da bi ih trebao instalirat.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Zalijepis sata drivere u instalaciju sa nlite-om (ako je potrebno) :) Ili snimis na disketu/e.

    Sto se tice particija, barem 20GB za sistemsku, ostalo zavisi od velicine diska (jednu ili dvije particije) kako skontas da je najbolje podijelit. Kod mene je sistemska + dokumenti/setupi itd + multimedija. Particije napravi pri instalaciji, mani se tih naknadnih prosirivanja/smanjivanja sa alatima.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    U cemu je problem pravljenje nakndanih particija ako fiino mozes odradit NTFS format? Ako pricamo o xp-u ? Mlo je glupo unapred kontat za sta bi mogao koristit particije prije same instalacije sistema. Odnosno kolio ce ti prostora trebati za multimediju i slicno. Napravis recimo dvije za poceta a poslije ako bude potrebno djelis sa slicnim aplikacijama.

    Ili ima neki problem naknadno pravit particije za koji ja nisam cuo.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Pa isti problem kao prilikom prosirivanja/smanjivanja particijia. To sto ti hoces ce napravit particiju od slobodnog prostora, a slobodan prostor moze biti "razbacan" po cijelom disku. Po meni to nije to, a ti radi kako hoces :)
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Da naravno. Zaboravio sam na to. Svakako ce raditi kao i pravljenje particija pri samoj instalaciji ali.. mislim da ne treba raspravljat o citanju/zapisivanju razbacanih fajlova po cijelom disku.

    Ak omozes, osmisli pa napravi particije na samom pocetku ..ili, ako imas 100GB disk. Napravis dvije particije. Jedna za sistem od rfecimo 20GB, a druga 80GB.

    Kada dignes sistem, prije bilo kakvog zapisivanja na drugu particiju, dobro razmisli sta ces i kako ces pa onda podjeli da ne budes imao "zamaranje" diska sa ovim problemom sto Selvin rece. A i imas dva diska pa tako i na tom drugom, prije bilo kakvog zapisivanja razslisli sta ces i kao ces pa onda podjeli.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa nece radit isto kao i pravljenje particija pri samoj instalaciji :) Po meni je rizicno poslije cackati po particijama, jedino ako nemas backup :) Drugacije je za taj drugi disk, to mozes iz disk management-a iz windows-a. Uglavnom da ne idemo dalje u offtopic, ionako se ovaj ne javlja, kao da je tesko napraviti particije pri samoj instalaciji :)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma nije tesko vec ono, dizes sistem i veze nemas koliko ce ti trebat GB u daljnjem radu sa fajlovima. Ak ovec imas nesto sto ces prebacit na te particije, to je drugo ali po potrebama pravis particije a potrebe se javljaju tokom rada a ne na samom pocetku instalacije sistema.

    Hocel radi ili nece isto. Ne znam sta kazu testovi. Fizicki naravno nece jer je prazan prostopr kao sto si i rekao razbacan svuda, al ija sam poslije instalcije pravio particije i ok redi. JEdino sam prosirivao particiju na kojjo su se nalazili fajlovi i izgubio sam sve te fajlove u smislu kao st osam i rekao, sakriveni fajlovi sa nepoznatim extenzijama pa ako ti znas otprilike sta bi moglo bit, dodas ekstentiju i fajl je ponovo tu.

    I nebih rekao da je off jer je pitao kako da odradi :D

    ..al da nema smisla ici dalje u krug, slazem se.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa ako ce vec nakon instalacije pravit particije dok mu jos prostor nije zauzet, zasto onda ne uradit to prije instalacije :) A ta dodatna particionisanja nek' radi na tvoju odgovornost :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa fino, koristi sistemsku particiju dok ne skonta "aha, trebam sad nasnimat serijal Kuda idu divlje svinje".. Skonta koliko treba prostora i eto.

    A ovako, napravi pet prticija po 20GB a kosnta poslije da mu za muziku treba 30GB, za filmove 50GB i zadovoljan sa 3 particije.

    Ne kazem bukvalno ali malo mi glupo unapred pravit particije a ne znas ni za sta ces ih koristiti.

    I da, neka pravi na moju odgovornost. Ako bude problema javi da kontamo ko je kriv :D
     
  13. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    hvala vam puno....napravio sam 4 particije...jednu od 20gb i 3 od 80gb
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Dobro je pa si napravio.. inace bi mi nastavil iraspravu zasto je disk okrugao a ne kockast.