Help needed: Photoshop post-production

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Vedo, Aug 12, 2010.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Prva slika je definitivno iz vise koraka pravljena. Pogotovo zavjese. Nemaju veze sa originalnim. Definitivno izgledaju super ali su dobro precoesuirane.

    Za drugu bih isto rekao da je vidjela dosta posla. Ali, kako su Hurmine i moje slike gotovo blizu tom editu, nisam siguran o cemu se radi. Medjutim, kako je slika na nekim mjestima kristalno cita a postoje debele sjene koje su nastale tokom editovanja, ako nije bilo preklapanje slika onda stvano ne znam o cemuse radi.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam da nije isto i da ima dosta nekakvog random osvjetljenja. Obrada je gruba, pogotovo DOF (nije mi se dalo duže detaljisati), ali, slike su dosta slicne.



    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us



    [​IMG]



    Uglavnom, radjen je iz vise slika. Ako ima jednostavniji nacin - super ali i dalje mislim da se radi o preklapanju. I kao sto sma rekao, svaki rad sa sliko je jako tezak jer je slabe kvalitete i kao sto vidis, puca i ima dosta šuma.

    Inace, ako sta saznas, javi.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Ova druga slika, ovo si ti dobio ili si samo postao onu iz mog prvog posta?!

    Skinuo veceras Photomatrix Pro, i malo cicao te HDR slike, ima razlike, svidja mi se efekt (primjetiti kako je asfalt dosta svjetliji a Fico nije "izgorio", tj. nije extremno bijel):

    [​IMG]

    A i Bonaparte stolica izgleda ovako mnogo lijepse:

    [​IMG]
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, druga je tvoja poredjenja radi..

    ..stolica je odlicna.
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Probao na vise nacina, iz vise pokusaja... zakljucak je da je NAILS upravu i da treba vise slika da bi se dobio ovakav rezultat - ili neki drugi alat osim PS-a za koji ja ne znam. :D
     
  6. apsolut

    apsolut Novi član

    Photomatrix Pro je super , recimo u photoshopu kreiras razliciti expozure itd...
    stim da bi ti koristilo photoshop - Photomatrix - lightroom(imas dosta lijepih stvari i igranja sa bojama)
    i ima dosta nacina da se uradi ovo sa slikama, recimo taj HDR effekt koji dosta koriste, ali nikad ne ispadne kao iz rawa - a i dobijes razlicite rezultate sa razlicitim slikama...

    Uglavnom, Mixaj , probavaj - ono sto ti se svidi mozes snimiti kao ACTION , da automatizujes effekte i ostalo.
    Kao sto mozes radit i sa MASKom , jer recimo dobijes lijep effekt fotelje al ti se ne svidja ostalo, ostavis samo efekt na fotelji a ostalo nastavis raditi...

    tutovi:
    HDR 1 - najstariji ali je uvijek obavljao zadat

    HDR Dokaz da ima dosta nacina
    3D max i photoshop lightning - YTube lik ima dosta dobrih video tutorijala

    Nije da ne volim HDR , nego nisam nekako oko toga previshe ali imam neke knjige u pdf - upustva za prave RAW hdr itd.. pa ako kome treba okacim negdje...
     
  7. klima

    klima Aktivista

    Ne moze se dobar efekat postici sa apliciranjem jednog plugina, to je jasno valjda svima :smt003

    A onda, nemoj se pouzdati u plugine da srede nesto da izgleda tako, sto je recimo neko sredjivao pola sata i gdje je grupe objekata posebno doradjivao.

    Ja bih recimo ovu fotku, da bi dobio ovakve efekte, odradio sa nekoliko kombinacija layera, prije svega izravnati levele da se bijela dobije (control + l -postoje i klizaci a postoje i sampleri za bijelu,crnu i sjene sa kojima tacno mozes odrediti sta je koji ton)
    onda se mozes posluziti gaussian blurom i Fadevonjem istog da dobijes blagi efekat tog blura (mozda staviti lighten na taj efekat)
    a sve to primjenjivati na sve sto nije vaza, cvijece, rerna, podest, a opet paziti i kakav ce taj efekat biti kroz vazu :)
    a dobijanje ovih boja i efekta na rerni, mozes uraditi sa igranjem sa Curvesima, saturacijom i kontrastom...a mozes se posluziti mozda i pluginom Lucis ako ti je bas do toga. Mada ja preferiram igranje sa postavkama koje nudi PS sam bez plugina...

    Nemam sad pri ruci PS-a za igrariju, mozda kada budem kuci ako budem s vremenom postavim i neki konkretan uradak ovog sto lupetam gore
     
  8. apsolut

    apsolut Novi član

    ma upravo.. layers,adjustments.. ;) rucni rad je rucni, makar i digitalni
     
  9. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma svi koji misle da ce sa tri klika misa postici efekte iz bajke, neka uzmu flomastere i crtaju po fotografijama jer ce vise tako napraviti.
    Bez rada sa par layer-a, maski, filtera, efekata, krivulja i uopste rada i sticanja prakse u photoshopu/srodnim softverima nema nista od dobrih fotografija/obrada. Ljudi su se puno nafurali na HDR i isticanje kontrasta boja inace tako da danas sve izgleda nekako sto bi rekli "digitalno". Ja sam skoro dobru prijateljicu slikao za portofolio (necu da objavljujem slike), a inace je manekenka i slike su ispale strahota sa jako slabo izrazenim bojama i bljestavim efektima. Kako je digitalno doba zazivilo i kvalitetni digitalni aparati postali svakodnevnica previse je slika u opticaju tako da je tesko raspoznati kvalitetne stvari jer je kvantitet prevladao i filtriranje je postalo mission impossible.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    mali napredak, skontah da Vray render ima opciju da izrenda dodatni kanal, gdje je svaki objekt razlicite boje (IDEALNO za easy selektovanje svakog objekta posebno u Photoshopu i onda cicanje svakog objekta posebno). Evo primjer:

    [​IMG]


    sad bi trebalo biti lako dobiti onaj zeljeni rezultat :)
     
  11. pac

    pac Komšija

    Ovo je bas super, sa ovim efektom ti je skoro pola posla odradjeno.