i5 i pregrijavanje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by SamiRX-8, Apr 1, 2013.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Konfiguracija je sljedeća: i5 3.2 GHz (zaboravio oznaku, ali mislim da je Sandy bridge sa stock Intel coolerom), Asus P7H55-M PRO matična, 5770 MSI grafa, 4GB RAM-a i napojna Silverstone 550W.

    U idle-u se temperature kreću od 45-55 stepeni, no kada pokrenem Intelov burn test, u kratkom roku temperatura krene prelaziti 70 stepeni te sam prisiljen zaustaviti test. Naravno, prije toga sam zamijenio pastu, cooler je dobro nalegao no nije bilo pomaka. Nakon svega sam primijetio da se CPU fan vrti na 12xx obrtaja konstantno, speed fan ne podržava baš njegovu matičnu za manuelnu kontrolu, a postavke u biosu također nemaju efekta.

    Googlao sam o problemu, ali nisam mogao naći nikakvo konkretno rješenje. Svaki prijedlog je dobrodošao :)
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je samo do presporog venta na cpu hladnjaku, u biosu samo odabrati "Turbo" profil i morao bi se zavrtiti na ~2000rpm. Onda bi i temperature pale. Ali racunaj da je cca 60C normalna temperatura pod tim hladnjakom.
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Čitao sam da su to neke temperature za te procesore, uzeo u obzir i da je stock hladnjak ali opet mi nikako nije jasno zašto neće da poveća brzinu. To je problem kod druga, turbo sam već stavljao ali je bila ista stvar. Morat ću opet otići da vidim hoću li uspjeti šta, iako sam namještao u biosu da vrti na 100% kada je temperatura 50, no opet je brzina ostajala na oko 1200rpm-a.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vidi je li CPU fan uopce spojen na CPU header, mozda i nije.

    Ugasi Q-Fan ako bas hoces da ga isforsiras da se zavrti.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kolega, nije to nista neobicno ako su temperature preko 70C sa Intel Burn testom i stock Intel coolerom, sta god da uradis uvijek ce tako biti dok ne stavis neki aftermarket cooler.

    Cak i da stavis neko bolje hladjenje opet ce se procesor solidno zagrijavati u IBT jer je Turbo voltaza po defaultu visoka (oko 1.3V pod opterecenjem).

    U ostalom 70C na jezgrama nije nista za te procesore, tek preko 85C ja bih bio zabrinut tj nesto bih ucinio da spustim temperature.

    A i procesor ima ugradjenu zastitu, tj kada dodje na 98C koliki je i Tjmax (maximalna radna temperatura jezgri procesora) , sistem ce se iskljuciti automatski.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako je SB onda je previse, oni bi na defaultu trebali biti na ~50C pa cak i sa stock coolerom. Ako je IB, onda nije. Ali bez obzira CPU fan se ne zavrti dovoljno.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kod mene na Pentium G860 temperature su bile cca 40C u idle, 2000 rpm CPU ventilator non-stop i 3 ventilatora na kucistu (od cega je prednji 20 cm).

    Sa Noctua pastom temp. su pale na 32C, ali CPU ventilator moram korigovati kroz fan-xpert za rpm ispod 2000, jer se ventilator cuje prilicno.

    Kroz fan-xpert i korekciju brzine ventilatora imam jos goru i cesto promjenjivu buku ventilatora.

    http://www.youtube.com/watch?v=3vBN-cBPs98
    http://www.youtube.com/watch?v=ppRzv1tKRyE
    http://event.asus.com/2012/mb/P8Z77_Ser ... e3_fan.htm
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drugo je SB dual core. To kod tebe je cak previsoko, ja G620 hladio pasivno i temp nisu isle preko 55C u full loadu. Idle 25-30C, skoro sobna. :mrgreen:
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Vjeruj mi da je tako, osim ako fan xpert ne laze (ili neki senzor).

    Core 2 Duo sam malo klokao i imao ove temperature.

    Ovaj 1155 CPU hladnjak mi djeluje dosta laksi-tanji nego kod 775 ploca, al nemam sada neki da uporedim.

    Imam druga sa 2120 i kod njega je normalno radio CPU hladnjak na oko 1400 rpm sa 43C idle.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo da napomenem da to nije ni IB ni SB jer je ploca sa 55 cipsetom,to je neki 1156 proc.
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    http://i.imgur.com/UlPsVGF.png

    Eto to je konfiguracija, a kontao sam možda da se nabavi fan controller pa da mu manuelno štima vrtnju. Vidjet ću još u ovih par dana mogu li šta učiniti, a prije ovoga mu je u igrama išlo do 65 stepeni, znači bilo je ok uzimajući u obzir da je u sobi jako toplo i preko zime.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozda je i hladnjak zacepljen prasinom, to je vidim obicni dualac, bas zato bi morao biti hladniji.
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Iskopao sam neki Zalmanov fan kontroler, na njeg nakačio s procesora fan i sada su temperature normalne. Ne prelazi 70 s Intelovim burn testom, a u igrama dolazi do nekih 55. Maksimalna vrtnja fan-a s ovim riješenjem je 1800rpm-a, tako da sam zadovoljan uzimajući u obzir da i pasta nije neka.

    Svakako hvala svima na pomoći i sugestijama :)
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Procesori kao tvoj sa HT - Intel Hyper-Threading Technology se malo vise griju.

    Asus nudi besplatna rjesenja kroz programcice; TurboV, Turbo Key, Ai Suite ...

    Odes na Asus stranicu svoje ploce/support/download - izaberes koji Windows imas i skidas Utilities:
    http://www.asus.com/Motherboards/P7H55M ... t_Download

    Mislim da Ai Suite kontrolise ventilatore...neki programcic sam ja koristio na Asus G41, pa mora biti i za tvoju plocu...
     
  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Poskidao sam i to prvi dan kad sam radio, pa išao i preko Asusovog X-fana ali džaba, opet nije reagovalo. Čak sam i prebacivao mjesto ventilatora iz kućišta kojeg sam mogao kontrolisati sa onim od CPU-a no opet mi nije dalo da kontrolišem softverski. Ovako sam riješio problem za male pare, nekada kasnije staviti bolju pastu i to je to :)
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ne otvaram novu temu. Imam ovaj silverstone 8cm vent:

    [​IMG]

    Da li mogu kontrolisati brzinu ?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne mozes pwm regulacijom, al zavisno koja ti je ploca tj da li ima regulator voltaze za ventove na sebi moglo bi. Probaj sa bilo kojim ventom sa 2 zice da li radi regulacija, recimo speedfanom.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ostavit cu ga ipak na defaultnim postavkama jer sam ga mislio upariti sa CPU ventom, da ubrzava i usporava kada i CPU fan posto bi mi bilo bucno da stalno vrti na nekim vecim obrtajima... a to vjerovatno ne moze.