Izbor projektora

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tesla, Feb 18, 2015.

  1. Tesla

    Tesla Aktivista

    Nadam se da otvaram temu na pravom mjestu.

    Nakon eksperimentisanja sa grafoskopom i LCD panelom - radi fenomenalno ali naravno losa je rezolucija, odlucio sam se da ofarbam zid sa refleksirajucom bijelom ( takav sam savjet nasao ) i da nabavim neki projektor.

    Saznao sam da imaju 3 vrste, DPL ( sa jednim i sa 3 cipa ), LCD i LCoS.

    Po svemu sudeci izabrao bih neki DLP

    Technology doesn't degrade over time. With proper routine maintenance, DLP™ projectors consistently provide just-out-of-the-box performance. (DLP™ is the only technology that makes this claim).

    Za oko mi je zapeo BENQ W1070 odnosno W1080 kao naslijednik ali zbog cijene bih uzeo 1070.

    Da li neko od forumasa koristi projektor cesto i ima li kakva preporuka vezano za ovo, kazem da mi je ovaj zapeo za oko ali cijena od 1600 KM me ubija. Planiram da pronadjem ipak neko rjesenje sa rezolucijom od 1280x800 jer je i to veoma prihvatljivo rjesenje.

    Hvala na savjetima unaprijed.
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Kupovina projektora za kućnu upotrebu je po meni bacanje para. Projektori su skupi, održavanje im je skupo (sijalica košta preko 100 KM, a ne traje baš dugo), potrebna im je dodatna oprema (relativno skupo platno ili ravan zid), ima dosta zajebancije dok sve postaviš kako treba, a na kraju dobiješ kvalitet slike lošiji nego na najjeftinijem LCD televizoru.

    Bolje uzet telefunken od 65", manje od 2500 KM u Bingu.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ili 60 Sony za Te pare
     
  4. Tesla

    Tesla Aktivista

    Hvala drugovi, ne treba mi savjet da li da ga uzmem ili ne, odlucio sam da ga uzmem. Imam 42 inch TV ali zelim 102 inch za filmove.

    Ja sam ostao iznenadjen i zapanjen kako je napredovala tehnologija na tom polju proteklih par godina.

    Sijalica ne traje bas dugo, ( ok neka bude, ali je meni malo vise od godine OK, a kada se izabere projektor sa jefitinijom sijalicom - do 150 KM onda je po meni investicija uspjela )

    Dodatna oprema nije potrebna, ravan zid imam, nema zajebancije dok sve postavis kako treba i kvalitet slike definitivno nije losiji nego na najjefitinijem LCD-u.

    Imam utisak da je ovo samo bio odgovor da se nesto kaze a ne da se da savjet u vezi kupovine.

    Koje pare, rekao sam da je 1600 KM previse, ima se za 700-800 KM uzeti 720p odlicnih projektora.

    Cim covjek pokusa malo izvan okvira da gleda odmah naidje na cudjenje i sprdacinu, ali navikli smo sve je uredu....

    Hvala na pokusaju u svakom slucaju
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam prije 3-4 godine aktivno koristio neki Sony 1280x1024 projektor i ektra sam bio zadovoljan prikazom slike,spajao sam se laptopom na njeg preko VGA kabla,kad pustim na njeg 720p film izgleda super a maksimalana dijagonala koja se mogla izvuci sa 720p rezom a da ne pokvari kvalitet slike je bila oko 2 metra.
    Jedini minus tog projektora je bila buka,zvizga njega stoji.Jedno pola godine se na njeg gledao dnevno film dva i nikad nije crkla sijalica al kako rekoh bio je strasno bucan.
     
  6. Tesla

    Tesla Aktivista

    Aha, raspitivao sam se u vezi sa bukom naravno i istina je da buka zaista i dalje postoji, kod skupljih modela je ona malo manja itd. Vjerujem da postoje neki modovi i za to :)

    Na odredjenim site-ovima sam nasao upute za DIY projector. Za nase standarde lova koja bi se trebala na to potrositi nije mala 1100$ cca, medjutim rezultati su i vise nego fantasticni. Radi se o tome da se naravno napravi kuciste koje je velicine....ne znam kakvo poredjenje da napravim, ali je stvarno malo veca kutija, montira se posebna sijalica koja uopste ne odskace lumenima, temperaturom svjetla i ostalim parametrima od one koja se stavlja u male projektorcice, ali je za razliku od te sijalice trajanje ove 10 000 sati i cijena nove je cca 60$. Treba dati i 150$ za dva fresnel lens-a i lecu koja projektuje sliku na zid. Zatim se kupi i neki relej jer za ignition ove sijalice treba 5000 V. Elem ljudi dobiju FHD sliku zavidnih performansi. Nedostatak je naravno velicina.

    Sony koliko znam pravi ove hibridne projektore kod kojih je sijalica zaista preskupa, ide i do 1000 KM.

    Pogledajte malo youtube klipove, nevjerovatno je kako to sada dobro izgleda.

    Za ovim danas na poslu placemo kolega i ja

    http://www.amazon.com/Optoma-HD141X-The ... ords=141hd
     
  7. GV

    GV Komšija

  8. Tesla

    Tesla Aktivista

  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Tesla, taj sam Black Diamond bas gledao, odlican je, covjek da ima novca da iskombinuje nesto s njim to bi bilo vrh. Ne znam da li ima kakva EU alternativa ovih, jer su iz TX-a.

    Ja TV koristim primarno za gledanje filmova, onda TV serije i utakmice, a uopste mi nije upaljen "redovno" da se vrti.

    Pratim temu i ako realizujes projekat postavi par slika, pogotovo ako sve montiras i sl.

    Ty.
     
  10. black

    black Komšija

    Nemoj se bezveze zezati sa DIY rjesenjima , uzmi neki Acer BenQ ili Epson.
    Epson za male pare nudi 3LCD ili gledaj neki sa dovoljno brzim color wheelom ako si osjetljiv na rainbow efekt.Ja licno u svemu trazim dlaku tako da meni smeta.

    PS. Ima na piku vrhunski BenQ neki pro model za oko 400 KM , jedino sto je 720p ali je 1280x800.
    Stavit cu link ako nadjem.
     
  11. Tesla

    Tesla Aktivista

    Eh super, ma kada sam gledao na amazonu vidio sam ovo diamond platno, ali kontao sam da je samo mamipara u pitanju. Medjutim kada sam vidio sta je u pitanju siperak sam morao nabaciti :)

    1280x800 je sasvim dovoljno. Pa kad sam montirao grafoskop sa LCD panelom ostao sam bez daha, a slika je ja mislim 320p ( bar se nadam da je bila bar ta reyolucija ). Imam sacuvane slike sa tog eksperimenta pa cu i to okaciti kad stignem.

    Vani je ovaj w1070 650$, kod nas je 1600 KM, mislim da je to bezobrazno visoka cijena, koja je sa obzirom da je ova cijena u Americi mozda i realna.

    Poslao sam upit Printecu a imam i druga tamo pa cu vidjeti sta mogu uraditi po tom pitanju :). Oni su stare garde informaticari ja mislim i da su pouzdani vezano za garanciju itd koja je btw 24 mjeseca.

    Ne bih se vise zezao sa DIZ svakako, zato sam i pokrenuo ovaj thread. Ovo naravno nije kod nas roba siroke potrosnje i veoma je tesko naci nekoga sa kim mogu ozbiljno o ovome popricati.

    Da nije tebe bilo black ja bih jos tapkao po sobi u mrklom mraku sa smartphone-om i lupom. Upravo si me ti uputio gdje mogu nabaviti fresnel lens odakle je sve i krenulo. Sto se tice tog grafoskopa star je ja mislim oko 25 godina, stajao je negdje u podrumu i sto se tice elektronike bila je kao nova ali zice unutar njega su imale izolaciju koja se skidala kao plastelin, otisao sam u elektronic centar, kupio nove spojnice, kabal sam imao, sve sam promijenio ucvrstio i kada sam ga upalio nije vise ni radio, zavrsio je pored kontejnera :).

    Da nije ovo taj sa PIK-a

    http://www.olx.ba/artikal/12826445/kino-projektor/
     
  12. black

    black Komšija

    Pokusaj sa computeruniversa naruciti , dostava je 25€ i odbiju ti Njemacki MwSt.

    Inace zarazan je ovo hobi , ja sam skoro bio kupio projektor ali sam odustao jer prostorija u kojom sam planirao nema centralno grijanje a u dnevnoj nemam mjesta za platno.

    EDIT: http://www.computeruniverse.net/product ... 070-3d.asp

    BenQ W1070 1400 KM sa porezom i carinom , DHL posiljka.

    Ili ovaj Optoma 1080p za 1100 KM
    http://www.computeruniverse.net/product ... hd141x.asp

    Ako 720p nije problem uzmes neki jeftinije projektor a ostalo potopi u dobro ozvucenje koje jednako bitno kao i projektor.
    Ovaj Optoma kosta 750 KM sa svim troskovima http://www.computeruniverse.net/product ... 00-dlp.asp

    Primjetio sam da Acer H5380 ima dosta preporuka.Kosta 840 KM http://www.computeruniverse.net/product ... 5380bd.asp
     
  13. Tesla

    Tesla Aktivista

    Nemam rijeci, stvarno si me odlicno uputio. Vidio sam i ja da su ovi Acer-ovi zaista u svakoj preporuci. Imam druga koji stalno ide Germany Bosnia tako da mi i on to moze dobaciti.

    Malo cu pogledati ove preporuke veceras i skontati sta mi je najbolje.

    Dobio sam ponudu iz Printeca za W1070 cijena je 2139 :)

    Hvala od srca Black.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Da li si razmisljao o W1070+ koji je "wireless" haman ha, samo struju ukopcas i ostalo povezes, manje kablova, laksa i instalacija vjerovatno. Navodno ima i dodatnih funckija koje W1070 nema, te je kao bolja (sudeci po review-u).

    Kod nas (Swe) se moze naci W1070 za istu cijenu kao u Ger, oko 650e, ali ako vec imas nekog da ide i da ne moras placati posiljku, poreze i carinu, onda bi ti to bila najbolja opcija.

    Sto se tice "BlackDiamond"-a, ja bi ti preporucio da se dobro raspitas (istrazis) njegove kvalitete, jucer sam naisao na jedan forum o projektorima i ljudima koji ih koriste godinama pa nisu pohvalili BD toliko, navodno sad ima verzija 1.4 koja i dalje nije odlicna, i vec imaju bolja rjesenja od njih, ali cisto sumnjam da ces se odluciti da to uzimas jer ti je manje-vise jedina beneficija gledanje dok ima dnevne svjetlosti, i po meni se za kucnu upotrebu ne isplati dati toliki novac ako vec nije odlican kao sto tvrde da nije (tesko je reci koliko je thread bio relevantan, ali je bio prilicno popunjen detaljima:
    http://www.avsforum.com/forum/23-screen ... s-126.html

    LP
     
  15. Tesla

    Tesla Aktivista

    Ma kakav diamond, ni na kraj pameti, da mi je samo uzeti projektor pa i bez bilo kakvog kabla ako moram a poslije cu se kuciti :)

    Sto se mene tice to je sada jos uvijek tehnologija u povoju ( ovi dijamanti ) te dok se to ne iskristalise i ne spadne cijena na kojih 150$ nista od toga sto se mene tice.
     
  16. Tesla

    Tesla Aktivista

    Javise mi se iz Printeca maloprije i kazu da su pogrijesili u kalkulaciji, da je cijena 1550 KM. Oborih cijenu za 600 KM u 6 minuta :)
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mozda neko prati ovaj thread haha.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Pa ako je vani 650$, po trenutnom kursu dolara to je preko 1100KM + ako uzmes u obzir porez, carinu itd, onda ta cijena od 1550 i nije velika :D
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja mislim da je bolje uzeti na domacem trzistu najvise radi ostvarivanja garancije, jer iako ti ustedis tih 150 KM mozes se napatiti posteno ako se nesto desi, pa posaljes, pa ako je neko drugi kupio da kontaktira njih, da se sve to dogovori, pa dok ode, pa dok dodje.

    1550 KM nije velika razlika, kao sto Selvin rece, dolar je skocio, mada kupovina u dolarima ionako nije bila opcija (ili?)
     
  20. Tesla

    Tesla Aktivista

    Meh, valja prvo navuci 1550 KM, a svakako bih uzeo od domace firme jer sa ovom cijenom ovo vise nije beskrupulozna pljacka kakvom se cinilo kad sam cuo cijenu od 2139 KM.Cijena je u eurima na computeruniverse i to je i bila opcija ako nista ovdje ne nadjem.

    Na piku je cijena ovoga sa 2 godisnjom garancijom 1680 KM + troskovi slanja 11,70 KM.

    Ovdje mi daju garu od 3 godine + garanciju od 6 mjeseci na lampu.

    Razlika u cijeni od 10% u odnosu na Njemacku i nije strasna, ali prvobitna ponuda me je posteno nasmijala.