Jedan od ventilatora počne zujati - ali koji?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Feb 12, 2015.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znam da je šega, ali imam mini tower kučište i kad je komp upaljen, nakon nekih 35-40min jedan od četiri ventilatora (napojna, kućište, cpu, grafa) počne da bruji.

    otvarao sam kučište ali ne mogu da odredim sa kojeg čujem taj zvuk, sve je blizu u mini tower kućištu. interesantno kad okrenem kućište za 180 stepeni (položim ga na stol vodoravno), prestane zujanje. probao sam sa isključivanjem ventilatora kućišta, pa sam vadio grafu i u oba slučaja se ništa nije čulo.

    na koji način da sigurno utvrdim koji ventilator pravi buku? i ako utvrdim šta je u pitanju, može li se riješiti u kućnoj radinosti, a da nije prekomplikovano?
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Dok radi PC jedan po jedan zaustavljaj prstom dok ne ubodes nakon kojeg ne zuji :D
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    reci da se šališ? :)

    zar smijem to uraditi dok radi pc? zar se ne bi moglo nešto sjebati?
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hajde dobro, mada mi nekako to radikalno zvuči... strah me da ne pukne neko od krilaca pod brzinom okretanja.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa ne zaustavljas ventilator na lopaticama vec u centru ventilatora gdje nece nista puknuti.
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    do spavanja mi se više ni jedan nije "javljao", tako da nisam mogao ustanoviti koji je. kad dođem s posla, opet ću pogledati.

    a što se tiče zaustavljanja, mogu sve zaustaviti osim onog na napojnoj, jer ima one zaštitne šipke okolo ventilatora, ne mogu prstom da priđem.

    zanima me, ako ustanovim koji se počne javljati, kako bi to mogao u kućnoj radinosti riješiti? ili recimo, ako je grafa (koja je pod garancijom btw), spada li to u razloge za reklamaciju?
     
  8. anel007

    anel007 Komšija

    zaustavi ostala tri i ako i dalje bude zujalo znas u kojem je problem

    mislim da mozes odraditi reklamaciju ako vent pocne praviti pdobleme na grafi a sto se tice ostalih svi se mogu zamjeniti, neki kao ti sto su na kucistu lakse jer je samo odvrni stari a zavrni novi, dok je s napajanjem malo teze jer zavisi kakav je vent unutra i kako je spojen na pcb napojne ali i to se da srediti relativno lako
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hvala svima na uputama.

    ništa, morat ću prvo otkriti koji pravi problem, pa ću se onda javiti da vidim šta i kako dalje... a znam da bi najbolja opcija bila da je taj na kućištu :)
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nije se javljao 2 dana i onda opet sinoć ga čujem. i mislim da sam otkrio o kojem je riječ - po svemu sudeći, čuje se vent na napojnoj fortron 400pnf.

    [​IMG]

    situacija je da se nekad čuje svaki dan u određenom terminu, nekad se ne čuje po dan-dva, a uvijek prestane da bruji kada krenem da položim kučište u vodoravan položajj.

    i šta činiti?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako nemas garanciju otvori pa pokusaj podmazivanjem ili zamjena sa drugim.
     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nema garancije, istekla u oktobru 2012.
     
  13. Ziks

    Ziks Aktivista

    Otvori , ocisti prasinu i podmazi. Ali ne uljem, nego ako mozes kako mast za podmazivanje lagano ubaci. Problem bi trebao biti rijesen , barem sam ja tako rjesavao takve probleme :D
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    treba li rastavljati ventilator, koji dio tačno podmazati?

    jbg, nisam to nikad radio, pa zato pitam.