Jos jedan Hdd

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Hells, Nov 7, 2004.

  1. Hells

    Hells Aktivista

    Interesuje me kako se spoji jos jedan harddisk, imam ovaj od 20GB, pa mi je mal , a ne isplati mi se prodavati ovaj pa da kupim novi, nego cu ostaviti ovaj + novi.
    Pa me sada interesuje, kako se radi to, i kada spojim jel treba nesto oko software-a ili ce se ponasati kao kada se ubaci npr. novi cd-Rom, to se pojavi samo pod nekim slovom npr (H:)
    Hvala!!!!!!!
     
  2. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja imam 2x seagate od 40gb....oba sam spojio na primary IDE channel (jedan je MASTER a drugi SLAVE-onaj brži bi trebao da se stavi kao MASTER)...a secondary IDE mi je CD-ROM...
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Isto ko CD-rom :)
     
  4. Nehrudin

    Nehrudin Novi član

    Ako ćeš kupovati disk veći od 40GB recimo 80GB,onda najbolje ti je da nabaciš windows na novi disk (bilo koji brži je nego 20GB,gledaj s 8 MB keša).
    E,sad novi spoji na PRIMARY MASTER,A STARI NA PRIMARI SLAVE.Kad nabaciš windows (na novi disk) ako si imo nešto važno na starom disku prekopiraj na novi i formatiraj stari disk i to je to.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    mislim da keš ne radi toliku razliku koliko svi pričaju... možda kod transfera velike količine podataka u malim fajlovima, ali ipak šta ti keš znači kad je brzina vrtnje ploče/pomicanja glave ista i nemaš što napravit u vezi toga.
     
  6. Sleeper

    Sleeper Komšija

    veci kes ne znaci puno bolje perfomase vec duzi zivotni vijek.
    primjer:
    -Seagate 120Gb & 2Mb kesha ima garanciju 3god.
    -Seagate 120Gb & 8Mb kesha ima garanciju 5god.
    identicni diskovi samo kolicina kesha razlike
     
  7. djambo

    djambo Aktivista

    i brzi je kod trazenja podataka sa 8 cache
     
  8. Hells

    Hells Aktivista

    Znaci, ubacim hdd i spojim ga kao i cd-rom, i windows ce ga prepoznati sam?
    zatim u device manager-u namjestim primary master i primary slave?
    Jel tako,ako nije onda me ispravite,!!
    Hvala!!!
     
  9. Sleeper

    Sleeper Komšija

    ....... :shock: ..........:? ....................
    sa zadnje strane hard-diska ima 2-4 para pinova koji sluze za odredivanje rada harda.objasnjenje je obicno na naljepnici odozgo .
    znaci uzes hard procitas uputstvo i stavis onaj komadicak pljastik(sad se nemogu sjetit kak se zove) gdje treba.bios ga prepozna(pa win) i gotovo!
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    jumperi
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ma daj ne lupetaj... vjerovatno je disk novijeg datuma, pa daju dužu garanciju. pa koja bi to bila teorija da disk sa većim kešom traje duže?!
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    i meni je to sumnjivo glede garancije, ali mozda ima malo istine.
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Cojek se kune u seagate diskove (mora kad ga je dobio djaba) ALI RATPOR SVIMA DERE GUZZOVE
     
  14. Sleeper

    Sleeper Komšija

    ISTA serija Seagate Barracuda 7200.7 SATA
    isti broj obrtaja,isti broj ploca,ista elektronika....sve osim kolicine kesha isto!
    ako nije to ja neznam sta drugo moze biti?
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ma jasno je sve to meni, ali ipak nema smisla.

    @ deleron dere on i uši i fino se grije i 34gb košta ko 3 x seagate 80gb... pa ne znam baš šta bi rađe uzeo. par ljudi u hr je krepala 34gb verzija.
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    5 godina garancije je na raptora neka se zale ja nebih uzeo ni jedan dosta mi 80 gb
    -usput performanse i tishina nemogu zajedno ( a negrije se vishe od mog maxtora)
     
  17. Sleeper

    Sleeper Komšija

    "a negrije se vishe od mog maxtora"-sto onda ima rebra?
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    pa kako bi radio bez rebara (mozes li ti) :mrgreen:
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    Seagate je meni odlican. Jako je tih i gotovo da se i negrije (nakon nekih 15h rada jedva dodje do nekih 35°C. A Raptor je samo za C: particiju, za ostalo nije. U igrama neces osjetiti nikakvu razliku, a sto je najgore kapacitet mu je jako mali. Ja imam 160GB i to mi vec postaje biti premalo (imam jos kojih 20 GB slobodno). Taman jos jedan ovakav bi mi dobro dosao :D.
     
  20. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja sam sa svoja 2 SEEGEJT-a jaako zadovoljan...:D