Jumbo frames pitanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by black, Jan 6, 2015.

  1. black

    black Komšija

    Nabavio sam 5 port gigabit switch ali imam sad problem.
    Kad su mi racunari bili spojeni na kablovski modem koji ima gigabitni switch imao sad performanse oko 90MB/s.Sad na novom switchu imam od 40 do 60MB/s.
    Da li bi se popravila situacija kad bi upalio jumbo frameove?
    Moze li uopste raditi ako svi uredjaji ne podrzavaju JF jer imam access point na tom switchu?

    Hvala unaprijed.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    A kakav je to switch? Imam i ja gigabit kuci, pa lezi tu negdje oko 50-60, koji je r/w mehanickih diskova.

    Nemas nista od jumbo frames jer windows nije podesen da salje vise od standard MTU 1500.

    Ni jedan ISP ne podrzava MTU veci od 1500, fragmentacija paketa nosi svoje minuse.

    http://www.totusoft.com/lanspeed.html

    Instaliraj na 2 compa pa probaj.
     
  3. black

    black Komšija

    Switch je neki patuljak od D-Linka , nije veci od kutije cigara
    I ja sam citao o fragmentaciji ali nisam bio skontao.
    Hvala za savjet sutra cu probati lan speed test.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma ti plastikaneri obicno samo u specifikacijama imaju navedenu tu brzinu, a vecina njih ima preslab CPU da bi izgurali full 1Gbps. Je li to obicni switch ili ima i neku smart funkciju?
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma nisu to sad neke kolicine paketa da im treba cpu, ali nikad ne znas.
    A transfer fajlova sa diska na disk na dva kompjutera nije indikacija stvarne brzine u mrezi :)
     
  6. black

    black Komšija

    Evo mjerio sam , rezultati su sljedeci:
    TCP >> 925Mbps
    UDP >> 320Mbps
    Znaci ipak je do diska, neki fajlovi su brzi neki sporiji.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    to se podrazumjeva, nije isto kad prebacujes 500 fajlova ukupne velicine 5GB, i kad prebacujes jedan fajl velicine 5GB, takodjer.... vjerovatno brzina ovisi i o vrsti fajla, odnosno njegovoj strukturi :) a druga stvar je, ako ti disk moze citati 90MBps, ne moze toliko zapisivati sigurno (naravno, izuzev ako nije SSD u pitanju) :)
     
  8. black

    black Komšija

    Mali je disk svega 250GB , trebao bi donjeti drugi racunar sa 1TB diskom da vidim kakva bi bila brzina onda.

    Imam jednu dual port gigabit karticu od Intel-a.Ima li kakve koristi ako nju ubacim?Onda bi bilo na oba kraja Intel.
     
  9. Almir

    Almir Komšija

    Ja sam sa tim malim d linkovim 5 gbitnim swichem imao problem da prilkom kopiranja zastane neko vrijeme cca 30sec pa opet pročepi.
     
  10. black

    black Komšija

    Bilo je do diska na kraju ipak , switch me dobro slusa do sad.