Kako kvalitetno razvesti koaksijalne TV kablove

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nihad, Mar 11, 2011.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Zanima me mišljenje šta će mi dati kvalitetniji signal u sljedećem slučaju:

    Dolazni koaksijalni kabal (onaj koji ulazi u kuću) se nalazi u suprotnom kraju kuće od tri potrošača (imam četiri potrošača). Četvrti potrošač je blizu tog kabla. Koje od naredna dva rješenja bi trebalo dati kvalitetniji signal:

    1.] Da odmah tu na dolaznom mjestu ugradim razdjelnika 1na4, pa onda odatle vodim tri dugačka kabla (jedan pored drugog, u snopu) do tri udaljena potrošača i jednog kratkog kabla do obližnjeg, četvrtog potrošača.

    2.] Da na dolaznom mjestu ugradim razdjelnika 1u2, te na njega spojim jednog kratkog kabla (do obližnjeg, četvrtog potrošača) i jednog dugačkog kabla koji bi išao do tri udaljena potrošača. Onda bih tamo kod tih udaljenih potrošača na tog kabla ugradio razdjelnika 1u3, te bih iz njega vodio tri relativno kratka kabla do svakog od tri preostala potrošača.

    P.S.:
    Posebno mi je bitno da na jednom od ova tri udaljena potrošača imam što kvalitetniji signal (radi se o PCI TV prijemniku). Možda bi za njega bilo najbolje da uradim ovakvo rješenje:
    Na glavnom dolaznom kablu razdjelnik 1u2. Na njega spojim jednog dugačkog kabla koji bi išao pravo u TV kartu, a drugog (vrlo kratkog) kabla spojim na razdjelnika 1u3, na kojeg bih spojio tri kabla do ostala tri potrošača.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Opcija 2 je najprakticnija po meni. Coax kabal dobre kvalitete obicno nema nikakvih problema sa smetnjama i gubitkom snage signala do 30ak metara, oni skuplji i do 100. Izgubices nesto na tim razdjelnicima, ne uzimaj bezveze.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako rece kolega zeleni, gledaj da uzmes kvalitetne razdjelnike, i to je to. Ono sto oni daju je smece.
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Dobro, a gdje da kupim kvalitetne razdjelnike i kablove (to sam pitao ovdje, molim vas odgovorite tu: viewtopic.php?f=32&t=26491).
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne treba ti novi topic za svako novo pitanje :) Sve se odnosi na tvoj problem razvoda coaxa.

    I doggy, zar nije Jezza rekao he blinks vertically :) Jer svi mi trepcemo horizontalno :)