Kako povezati ADSL router Paradigm PTI-8411 i DI-524

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by BUG1999, Jun 28, 2009.

  1. BUG1999

    BUG1999 Novi član

    Nakon što sam se više vremena zamarao postavljanjem parametara u postavkama rutera Paradigm PTI 8411 i DI 524, molim Vas da mi netko pomogne u sljedećem:

    Od BH telekoma sam dobio ADSL router Paradigm PTI 8411 koji na sebi posjeduje 4 LAN porta.Dok sam koristio samo jedno računalo sve je funkcioniralo sa automatskim postavkama.
    U međuvremenu sam nabavio još jedno računalo koje se nalazi u drugoj sobi, te planiram skoro nabaviti i notebook, tako da sam nabavio i D-Linkov router DI-524 koji na sebi posjeduje i pristupnu točku za bežičnu mrežu (AP).
    Namjera mi je bila da D-linkov ruter-pristupnu točku povežem sa Paradigm ADSL-routerom, te potom na D-linkov router pomoću UTP kabla povežem jedno postojeće računalo, a drugo (koje se nalazi u drugoj sobi) preko bežične mreže, te sa oba računala ostvarujem pristup Interentu.
    Može li mi tko objasniti kako da izvršim povezivanje i podešavanje parametara kod oba routera i računala, kako bi mogao sa oba računala imati pristup Interentu.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    paradigma pppoe da je non stop online cim se upali spojena sa dlinkom koji ce dijelit to na wireles i taj jos jedan pc XD
     
  3. BUG1999

    BUG1999 Novi član

    Zahvaljujem na brzom odgovoru, ali možete li mi pojasniti što da radim sa IP adresama kod routera i računala. Napominjem da mi je kod Paradigm routera IP 192.168.1.1., te kod DI 524 192.168.0.1. :smt006
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Stavi za paradigm 192.168.1.1, a za wifi router 192.168.1.2.

    Također možeš paradigm postaviti u bridge mod a DI-524 u pppoe te upisati podatke za ADSL.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Da spomenemo i da ti taj d-link uopće i ne treba. Paradigm može raditi ko ruter. Dakle staviš automatske postavke na računarima, skineš ono uputstvo za konfiguraciju paradigma sa BHT stranice, podesiš ga, restartuješ i to je to.
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

     
  7. GW

    GW Moderator

    Ništa onda.
     
  8. BUG1999

    BUG1999 Novi član

    Zahvaljujem na Vašem trudu, ali da vam opišem što se desilo:
    Podesio sam ručno Paradigm router na 192.168.1.1, DI 524 router na 192.168.1.2, jedno desktop računalo koje je povezano sa UTP kabelom sam podesio na 192.168.1.3, a drugo koje konekciju ostvaruje preko bežične mreže (preko AP koja se nalazi u routeru DI 524) sam podesio na 192.168.1.4.. Svi imaju Subnet 255.255.255.0, a računala imaju Gateway 192.168.1.1.. DNS adrese nisam postavljao. (Koje su sada važeće za ADSL od BH telekoma?)
    Na momenat sam imao pristup Internetu sa računala koje je povezano sa UTP kabelom, ali se konekcija ubrzo prekinula.
    Istražujući što se desilo primijetio sam da ni sa jednog računala ne mogu pingati Paradigm router (192.168.1.1), niti njegovo sučelje više mogu dobiti u IE.
    Što se sada dešava? :smt006
     
  9. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ako ti je router u bridged modu trebas na svakom racunaru napravit PPPOE konekciju (username i password) i povezat se kad upalis racunar
     
  10. BUG1999

    BUG1999 Novi član

    Žao mi je prijatelji, ali ovo kod mene nikako da proradi.
    Molim Vas, ako netko ima vremena, da mi detaljnije opišete što da uradim sa ovim routerima.