kamata na prekoracenje po tekucem racunu (limit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kolinsb, May 31, 2010.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    imam otvoren tekuci racun u Raiffeisen banci, i na njega mi ide plata. nigdje ne mogu naci iznos i nacin obracuna kamate na limit :roll: :roll: kako to zapravo hoda. evo primjer: 27. u mjesecu ja dignem 700KM. 1. sljedeceg mjeseca legne plata 400KM, i ja sam 300KM u minusu. Da li se racuna NEKA (kolika?) kamata na tih 300KM jednokratno na dan sravnjavanja mog racuna (onaj dan kad on meni stampa mjesecni izvod koji dobijem postom), ili ide na taj iznos neka dnevna kamata do onog trenutka do kad udjem u plus??? moze li mi neko vise objasniti o ovome? Hvala!
     
  2. k0ST

    k0ST Aktivista

    Koliko ja znam, banka radi obracun od 1. dana u mjesecu - nazovi ih i raspitaj se za kamatu (pise ti negdje u ugovoru, najsitnijim slovima)
     
  3. EdoO

    EdoO Novi član

    najsitnijim : )
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ovisno koliko si u minusu (100, 200 ili 300%) tolika ti je i kamata i obračunava se svakog 1. u mjesecu uzimajući u obzir trenutačno prekoračenje u minus.

    računaj oko 12-14%
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  6. GV

    GV Komšija

    To bi trebalo da ti piše na izvodu, ako govorimo o ,,dozvoljenom minusu''. Što se tiče načina obračuna kamate tko će njima ući u kraj, meni je npr. nekih 17 KM na 700 KM (mjesečno). Stekao sam utisak kroz razgovore sa rajom da Raiffeisen banka pravo udara po ušima
     
  7. h2o

    h2o Aktivista

  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hajde ima li ko od ekonomista da objasni ove dvije stavke.... kakva su to vlastita sredstva? :roll: i ne kontam ovo godisnja kamata. dao sam konkretan primjer....
     
  9. h2o

    h2o Aktivista

    Vlastita sredstva su ti kad si u plusu, npr. ako imas 100 KM na kartici na to ti ide kamata od 0,1% ili 1KM godisnje. Isto ti je kada si u minusu, na tvom primjeru je 300 KM. Znaci 300*15,99%=47,97KM godisnje.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    e to je na godisnjem nivou 15,99%. da li mogu reci da je na mjesecnom nivou 1,33%? pa da mi on za tih 300KM uzme 300*0,0133=3,99KM, i da mi to uzima tacno 1. u mjesecu? pa sljedeci puta odem 56KM u minus, i 1. u mjesecu mi skine 0,745KM itd itd....
    EDIT: 0,1% od 100KM je 0,1KM valjda :D
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    sve zavisi kolko dugo si u tom minusu :D

    ako je 30 dana onda je kamata 12% opet

    recimo ako si bio u minusu 400 KM mjesec dana

    400 * 12 * 1mjesec / 1200 <
     
  12. h2o

    h2o Aktivista

    Pa mjesecna kamata bi ti bila 300*0,1599*(31/365)=4,07KM.

    Ali opet mislim da i zavisi od banke kako to racuna, sigurno gleda na bilo koji nacin da uzme vise ako postoji mogucnost. Najbolje bi ti bilo da pitas banku kako ona vrsi obracun.

    EDIT: eto i mujka je dao objasnjenje.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    okvirno ja na ~18k kn minusa imam svaki mjesec 200kn manje u džepu.

    300%, 14% kamata na dozvoljeni i na nedozvoljeni minus.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma sve u svemu to je mala kamata, danas se raspitao, u UniCredit banci na 2000 KM u minusu odbije ti oko 10 KM, ako nije i manje.
    EDIT: Najbolje je i ne ići u minus, jedino ako je baš neophodno. :)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da, odbije ti 10KM mjesecno..... i na kraju godine to izadje 120KM..... ako si konstantno svaki mjesec u minusu 2000KM