Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cpu-a

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by neurofunk, Jun 21, 2012.

  1. neurofunk

    neurofunk Novi član

    Pozz raja, kao sto samo ime teme govori imam problema sa temperaturama CPU-a, evo sad trenutno dok postam ovo imam temperature 49*- 52* samo browsing (yt,fb itd itd) kad igram igre, temperature skoci na 64 sto je lose, za AMD procesore mislim da je granica 62* sve preko je opasno, i sa stock kulerom sam imao nesto slicno ovome, i eto juce kupim ovu katanu i dobijem skoro iste rezultate, znam da je toplo, ljeto, ovo ono, al ipak mislim da je cooler predobar da bi imao problema sa takvim stvarima, sta da radim, trebam drzat procesor ispod 50* a nikako da uspijem u tome.

    Evo vam izvjestaj o temperaturama, iz Everesta je. Jezgra se krecu nekako od 33* do 37*.

    Temperatura
    Matična ploča 43 °C (109 °F)
    CPU 51 °C (124 °F)
    1. CPU / 1. jezgra 37 °C (99 °F)
    1. CPU / 2. jezgra 37 °C (99 °F)
    1. CPU / 3. jezgra 37 °C (99 °F)
    1. CPU / 4. jezgra 37 °C (99 °F)
    PWM 51 °C (124 °F)

    Hladnjaci
    CPU 2722 RPM

    Naponi
    CPU jezgra 1.05 V
    +3.3 V 3.26 V
    +12 V 12.21 V
    +5 V Standby 4.95 V
    VBAT baterija 2.59 V
    CPU VTT 1.19 V
    PCI Express 1.10 V
    DIMM 1.92 V
     
  2. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Čekaj ba, ako su jezgre 37 to je super, koja ti je onda temperatura što si napis'o gore 49??
    Izmjeri temperature sa nekim drugim programom, RealTemp ili CPUID Hardware Monitor i sl. Moguće da nisi dobro montirao kuler, da negdje nije leglo "do kraja". Kakav ti je protok zraka u kućištu, ventilatori?
     
  3. neurofunk

    neurofunk Novi član

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Ma gleda se CPU temperatura, ne core, ma sta cu ga mjerit care, u biosu mi je ista situacija kao i na Everestu, sve isto pokazuje, monitiran je dobro 100 % sam siguran, dodatnih ventilatora nemam.
     
  4. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Čekaću ove iskusnije da šta napišu, ne slažem se s tobom za CPU temp, jer često to nije pouzdan podatak na računaru.

    Neovisno od ove teme, moraš imati protok zraka u kućištu, pogotov sa quad mašinom, naprijed-nazad 12-ke, najjednostavniji setup, često najbolji. Ne znam šta se žališ kad nemaš ventilatora :D
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Ili je senzor sjeban, ili nisi dobro montirao cooler. Probaj zamjeniti pastu, u slucaju da si ga samo montirao sa onom "naljepljenom" kockicom paste sto standardno dodje.

    Jos ti se ventilator od kulera vrti na 2200 RPM. Prvo sto je bucan na tim brzinama, drugo sto bi trebao hladiti ko lud.
     
  6. neurofunk

    neurofunk Novi član

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Ma čekali mi njih ili ne, ja znam da je CPU temperatura najbitnija i da se ona gleda. Ma ok za ventilatore al mislim da ga ovaj kuler moze hladit bez toga, al eto opet, nabacit cu neke pa cemo vidjeti :)
    Bem ti ljeto, zima je za ovo zakon :D

    @Zeleni, cooler je montiran dobro, u to sam siguran 100 % Ne kontam zašto da mijenjam pastu ? :?

    Ventilator nije bucan uopste, u granicama normale, al da bi trebo hladit to si upravu.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Zato sto ako paste ima previse, ili ako se nije rasporedila kako treba, imaces problema. I to me brine da sve jezgre pokazuju iste temperature, tako da kontam da je nesto sa senzorom. Jesi ulazio u bios i gledao sta tamo pokazuje ?

    Mozes opteretit CPU da se ugrije, pa pritisnuti cooler rukom prema cpu, pazljivo, s nekom rukavicom da se ne sprzis, i viditi da li ima promjene u temperaturi, tad znas da li cooler lezi kako treba ili ne.
     
  8. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Ma hladi on bolan bolan, problem je tvoj što si tvrdoglav. Ne može bit toplije za 13 stepeni, to je temperatura na IHS-u, koji je DALJI od jezgri. Zato ti govorim nije pouzdano, i Zeleni ti je napiso za senzor.
     
  9. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Sansa da sve jezgre imaju iste temp je 0.00001%, znaci sjeban senzor, istina, kod AMD-a je vaznija temp CPU-a, nego jezgri.
     
  11. neurofunk

    neurofunk Novi član

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Naravno da sam ulazio, u biosu pokazuje istu temperaturu kao i na everestu.

    A čujte sad ovo, kad dotaknem heatpipe on uopste nije topao :shock: Mogao bi citav dan ruku drzati na njemu. Sad i ja počinjem sumnjat da ga nisam lijepo montirao.

    I šta da radim sad povodom senzora ?
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Slusaj starije ;)
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Pa meni temperature idu na ovim vrucinama do 67 stepeni, Phenom II 965 C3 undervoltan. Boli me k*ta za AMD i njihova 63 stepena..Kod tebe je stari model phenoma i ne vidim tvoju brigu za tempovima.
    @Sena, ne znam iz kojeg razloga ali temperature na AMD-ovim jezgrama uvijek srazmjerno rastu i iste su...Valjda su im senzori k*ta teška.
    Doduse ja koristim Asus silent square..
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Moras imati makar dva dodatna ventilatora za ubacivanje i izbacivanje zraka da bi imao iole neki protok. Tako se samo gomila toplota procesora, grafičke pa i ostalih komponenata koju jadno napajanje jedino izbacuje te m ise temperature cine normalnim u ovo doba. Kladim se da bi spustio (zavisi kakvo je kuciste, kablova itd...) i od 5-9C da je imas normalnu cirkulaciju. Da ne kazem da topao zrak baca u pod tako da ni ono malo toplog zraka ne moze da izlazi kroz rupe gdje su osmice. Ok je dizajn da hladi naponsku ali u ovom slucaju je sada losa situacija.

    Skini kuler i montiraj ga ponovo te provjeri kako je pasta razlivena ali mislim da su to te temperature za takve uslove.

    I to nije tacno da da sve jezgre ne mogu pokazivati iste temperature. Kontam sta Zeleni tipuje ali su kod mene a i kod ostalih (bila rasprava na drugoj temi) iste temperature na jezgrama. Nije u svim uslovima ali u 99% slucajeva jesu iste. Ako je non-stop identicna temperatira, onda moze biti los senzor.

    Phenom 965:

    [​IMG]
     
  15. neurofunk

    neurofunk Novi član

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Evo sad sam ga skino, pasta je uredu, kao sto sam i mislio, stavljam je kao i uvijek, znam da moze povecat temperature ako je ima puno. Montirao ga korak po korak, i stvarno nema sanse da je lose montiran. Al opet kako je moguce da je heat pipe nije topao, to mi je sumnjivo skroz.

    I sa stock kulerom sam imao slicne temperature, 55* do 59*. Hajd kupit cu par ventilatora da stvorim sto bolji protok jer i nemam nikakvog. Pa cemo onda vidjeti hocel sta bolje hladit.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Cekaj, hoces reci da si sa stock kulerom imao oko 59 a sada skace na 64 ? Ako su te tempoerature bile sa stock kulerom onda neesto ne valja. Nije moguce da je toliko lose dizajniran kuler. Ne znam sada kako bi trebao hladiti AMD procesore sa TDP-om od oko stotinjak W. Proguglaj malo vidi kako se drzi taj kuler na AMD X4 procesorima sa pomenutim TDP-om. Vidio sam jedan slucaj gdje se max temperatura na 965 vrti izmedju 59-61. Izgleda da je to to.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Ne moze imati 59 stepeni na stock kuleru taj procesor dok igras igre, na ovim vrucinama isao bi preko 75..
    Mozda zimi kad je u sobi 20 stepeni, ali meni sad sobna temp preko 30.
    Brate ja kad igram BF3 na ovim vrucinama skace temp do 67..
    Ne vidim razlog za tvoju brigu Katana 3 u ovim toplim danima ne moze izvuci manje od tih tempova.
    Sad ti kazem, imam aftermarket hladnjak, i undervoltan procesor. Taj tvoj proc je iz starije serije i vise se grije.
     
  18. neurofunk

    neurofunk Novi član

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Ma stock je u igrama skakao do 70* i preko, govorim za idle, ovaj mi u igrama na prelazi preko 63.

    @Tale jbg ja sam mozda previse ocekivao od ove katane na ovakvim ljetnim temperaturama :?
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Kolko su te ogulili za katanu ?
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Katana 3 Cooler i Phenom 9850 problem sa temperaturom cp

    Katana je inace 20€ ovdje.
    Idle temperature kod mene.
    CNQ i ostalo iskljuceno naravno. Identicno kao kod Nails-a
    [​IMG]