Koja indoor 2.4 GHz antena a da valja ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by hjasko, Dec 13, 2009.

  1. hjasko

    hjasko Novi član

    Pozdrav!

    Zanima me da li neko ima iskustva sa wireless antenama 2.4 GHz a koje su namijenjene za unutrasnju upotrebu (indoor) ? Kupio sam preko Geneleca neku antenu koja je navodno 10 dB dobiti ali nikakve razlike na mom routeru i accesspointu nema izmedju te antene i orginalne koja dodje na istima (mislim da je rijec o 2 dB antenama) ...
    Antena bi sluzila za router i accesspoint (sherovanje ADSLa ili konektovanje na obliznji AP wifi internet provajdera) tj.
    za koristenje u krugu od nekih stotinjak do dvjesta metara od antene ...
    Vanjsku antenu (tzv.korner,navodno 19 dB imam novu,neraspakovanu) ali ne bih mogao istu postaviti na krov zbog problema sa konfiguracijom krova :)


    Hvala unaprijed


    HJasko :smt006
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    ako pokrivaš krug od 360 onda ide omni antena cijena zavisi od marke ali radi najbolje
    korner antena je više usmjeran i sad neznam o kojem se modelu radi i sa njom pokrivaš manji ugao, sve zavisi šta želiš da postigneš....

    Te male antene su za indor primjenu ali u krugu jedne sobe sve preko toga je čista zajebancija...
     
  3. hjasko

    hjasko Novi član

    Ma znam sta je unutrasnja antena ali ... Cak sam koristio wireless internet (prije dolaska ADSL) preko male yagi antene (duzina oko 30 cm!),postavljene na mom radnom stolu na kome je racunar,na kojoj sam postavio direktno USB Wireless adapter i zalemio yagi umjesto integrisane antene na adapteru i sve je to radilo OK preko AP provajdera koji je bio udaljen vazdusnom linijom cca 500 metara,a jos izmedju imam dominantne objekte (zgrada,brdo...) ...Pretpostavljam da sam koristio refleksiju od cvrstih objekata (kao sto je nekada telekom svoje relejne uredjaje za telefoniju koristio preko velikih tabli na brdima tj koristeci refleksiju postizao zeljenu konekciju) ... Yagi vise nemam ... A zelio bih ADSL preko routera/AP koristiti i van svog stana (normalno,u dometu 2.4GHz uredjaja) ... Pretpostavljam da postoje neke antene koje su i za "indoor" upotrebu ali eto zelio sam cuti misljenja da ne bih nasjeo ponovno kao sa ovom antenom iz Geneleca ...

    Hvala na odgovoru iako nije rijesio moje pitanje ... :-(


    HJasko