Koju ploču

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Miko, May 17, 2007.

  1. Miko

    Miko Aktivista

    Uskoro sam namjeravao da kupim Core 2 Duo E4300, ali se dvoumim oko ploče. Pa me interesuje ovako koju biste preporučili od ove dvije navedene ili ako ima negdje kakva ploča otrpilike iste cijene:

    MSI 965 NEO-F 245,00KM Barico
    MB ABIT IB9 965 Core2Duo 222KM Plus

    Takođe me interesuje (ako ko zna) koliko je C2D ovisan o dual chanelu. Pošto sam razmišljao uzeti za početak SUPERTALENT DDR2 800 512MB 55KM (Barico) ili da odmah idem na SUPERTALENT DDR2 800 1GB S-RIGID 90KM (Barico) ako nije ovisan o tome.

    I još jedno kratko pitanje oko hladnjaka. Valja li išta ovaj XILENCE BLADE 40KM (Barico).

    Linkovi su dobro došli.

    Pozdrav i hvala unaprijed na odgovorima
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    ovisan je o dual chanellu itekako, ja bi ti preporucio ASUS P5B (Sara Computers, u "Staklenom gradu" u Ferhadiji), a ABIT-a NIPOSTO!!!
     
  3. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    I ja ti preporucujem ASUS P5B, ima je moj drug prezadovoljan je.
     
  4. dHM

    dHM Aktivista

    Asus p5b, i ja sam prezadovoljan
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    nisi mogao gore ploče izabrati :wink:

    asus ili intel.
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    P5B uzmi ako možeš živjeti sa vdrop-om (uvijek postoji volt-mod al' ode garancija). Ako nećeš clockat onda možeš slobodno uzeti neku intel-ovu ploču. Stevie je expert za hlađenje, on će ti odgovoriti na to :D
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    ma daj se smiri sa vdroop-om nije to ni približno toliko strašno... da vidiš kako meni droopa 805 na p5p800 se - padne za 0.3-0.5v i nikom ništa.
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    maaaaah..... sve je to prladika... ev kod mene na shmechu od ploce sve radi ko zunza....
    2.8ghz stabilno ide .... jedino sto mi prestanu raditi sata portovi... :)
    ja bih uzeo p5b-e ako vec mora biti 965 chipset
     
  9. iskusni

    iskusni Komšija

    Pa nije nikako strašno ali je iritantno.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    kako kome.
     
  11. ado_89

    ado_89 Aktivista

    P5B, beton ploca
     
  12. iskusni

    iskusni Komšija

    @syss
    Ma dobro. Uvijek se može uraditi voltmod :smt002
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    može, ali ti to objašnjavam... nepotrebno.

    znači pod loadom imaš vdroop za određenu vrijednost i koji je rezultat svega toga (pod uvjetom da je komp stabilan na toj voltaži)? manje zagrijavanje proca u odnosu da je ref. voltaža.

    ja ne vidim problem.
     
  14. iskusni

    iskusni Komšija

    "Pod loadom". Da bi bilo stabilno pod loadom moram drastično povećati napon zbog čega se proc u idle-u zagrijava podobro.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    šta? :D

    znači definicija vdroop-a bi bila pad napona pod loadom u odnosu na referentnu i/ili zadanu vrijednost u biosu.

    u idleu je ref voltaža i 0% usage - normalno grijanje, load ref - pad od 0.2-0.3v i 100% load - ziher manje grijanje nego ref voltaža + 100% load.

    ponavljam pod uvjetom da je sve stabilno... nemoj me tjerat da ss-ove radim :wink:
     
  16. iskusni

    iskusni Komšija

    Jesi li ti shvatio šta hoću da kažem? Pošto P5B ima pad napona od 0.10 (npr sa 1.4 na 1.3V), da bi učinio sistem stabilnim kada je u load-u 100% moram povećati napon ali do te mjere da i kada opadne napon tj. dođe do vdrop-a ostane sve stabilno. Pošto referentni napon pri 0% load-u je jednak onom postvaljenom u BIOS-u onda se proc jednostavno više zagrijava u idle-u nego kada bi npr. postavili 1.30V kao referentnu i ta referentna ne bi opadala. :D

    PS. jesi li ti slučajno pogriješio kada si rekao 0.2-0.3V ? jer da toliko pada napon onda bi definitivno bilo nestabilno. 0.02 ili 0.03 moguće al to što si ti napisao nemoguće :?
     
  17. ado_89

    ado_89 Aktivista

    sigurno je mislio na 0.02 ili 0.03. ipak po tvom postu i mom iskustvu previse je +/- 0.1
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    sad sam testirao... 0.3 je definitivno previše tak da sam se zaletio, ali 0.2 mogu postići bez problema dok sam išao do kraja sa trenutnom konfom... trenutno je i kod mene 0.1-0.15v droop pri loadu i ne utječe na stabilnost stroja.

    voltaža je stock, cpu je clockan :wink:

    ti pričaš da imaš problema sa vdroop-om, a voziš 915 na 4.1ghz :roll:
     
  19. iskusni

    iskusni Komšija

    :D Ma dobro ja samo iznosim neke činjenice :wink:

    EDIT: zaboravih reći. Ako stavim vcore na "Auto" napon u idle-u se kreće oko 1.12 :lol: