Kombinacija q8200 i asus P5k

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by dmr, May 27, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima ko ovu kombinaciju? Koliko ova ploca moze ici sa fsbom posto q8200 ima multipler od samo 7x. Znaci treba mi barem 450fsb za neki normalan clock :). Hoce li to ici na ovoj ploci?
     
  2. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Ne bih ti preporučio tu kombinaciju.Imao sam sam P35 ploču (ASUS P5KC) i 45nm procesor.Iz toga su užasni problemi nastali,od pogrešnog očitavanja temperature do nemogućnosti štimanja polovičnog multiplikatora,te nestabilnosti i pri najmanjem OC-u procesora.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Vjerovatno je noviji bios rijesio te probleme. Ja sa plocom i procesorom iz potpisa nemam nikakvih problema. Ide i preko 5ghz :D

    OT: @gamexstream, sada vidjeh da imas 4x2gb, jesi li probao oc sa samo 2 stapa i vecim fsb-om?
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da najnoviji bios dodaje podrsku za q8200 CPU.
     
  5. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Probao sam i sa dva.Ne mogu na ploči FSB preko 405.Problem je što ploča ima problema sa OC Quada pri FSB-u preko 407.Na MSI forumu se raja žali da isto ne mogu ni sa dosta jačim Quadom tipa Q9550/9650 da pređu 407.Kako tamo pišu MSI-u je poznat problem i rade na tome.Nadam se slijedećim bios verzijama da če se to popraviti.Momentalno koristim 1.71b3 bios.

    EDIT:Starije verzije biosa mogu i preko 400,al ako stavim npr. verziju1.51 (koja se smatra najboljom za OC Quada),memtest mi izbacuje greške na memoriji,jer su sva 4 slota zazuzeta (našao sam isti problem i kod drugih sa tom verzijom),pa iz toga mi proizilazi BSOD.Ma ploča mi jer haos :)
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kakve sad veze ima tvoja MSI ploca sa mojom Asus P5K? :mrgreen:
     
  7. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Sorry za OT! :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Q8200 je los izbor, ali je vec Q8400 znatno bolji, ipak je tu 8x multi.

    Ali za pristojan overclock takvog procesora treba i dobra P45 (ovo obavezno, bas P45) ploca i mema na bar 1100MHz. U biti bi najbolja bila P45+DDR3 kombinacija, jer tada memorija nije kocnica. Isto tako, dva modula maksimum.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ih sad. Koliko vidim nema kod nas taj 8400, bar ne u Tz. Ma treba mi, za sada, 4 jezgreni cpu makar da ide na 3,2-3,5GHz a poslije cu razmisljat o mijenjanju ostalog.
     
  10. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    U SA imaš samo Q8300 kojeg sam vidjeo u IMTEC-u,al ni ovdje nema Q8400. (govorim samo za seriju Q8xxx)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Q8200 ces dic najvise na 3.1-3.2GHz, i to uz dosta srece. :D

    Ako ti treba quad na tom taktu, ganjaj Q6600. Q8400 je u prodaji, sad je glavno pitanje kad ce kod nas, ali ubrzo ce to biti.
     
  12. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Zanima me cijena Q8400 kada stigne kod nas.U Austriji/Njemačkoj se kreće oko 160 Eura.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja bih pomjerio malo tu granicu. Ako je ploca dobra, uz dosta srece q8200 ces dici na 3.4-3.5ghz. 3.0-3.2 mozes ocekivati...
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zasto kazes da ce ici na 3,2 uz dosta srece? Memorija mi radi bez problema na 450MHz a vjerovatno i vise, nisam probao. Mislis da ploca ili cpu ne mogu ici na toliki fsb? Ali da veci multipler je pozeljan. Gdje onda ima kod nas kupiti q6600? :D
     
  15. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Zato sto P35 chipseti imaju problema sa 460+ fsb-ovima sa Quadovima (eksplicitno).
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Tako nekako, za ocekivati je 440-470 u zavisnosti od primjerka ploce (i hladjenja)... Ali, p5k se moze dosta izmodati... vcore vdroop vddr vPLL vFSB :D
    Gore kada rekoh 3.4ghz nisam imao na umu stock (vanilla) p5k :?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ima li gdje vise q6600, a da je po normalnoj cijeni? :D
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ima par ljudi na marketu, malo "tamnijim" linijama dovlace procesore, ali su cijene za Q6600 oko 200-220 KM.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To ti kazem, nema teorije da ce imat na toj ploci vise od 3.2GHz. Za taj takt i vise Q8200 trazi specijalne uvjete (P45 i opaku DDR2 ili pristojnu DDR3 memoriju). A cak i tada postoji fsb wall.