Konfiguracija za 3D projekte

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Aldiin, Mar 28, 2021.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pozdrav svima.

    Radio sam par projekata ali, odustao zbog niza specificnih razloga. Sada zelim da nastavim sa radom ali, nisam siguran koja je najbolja solucija za navedeni build. Masina treba da bude future-proof jer aplikacije u kojim bi radio, zahtjevaju konstantan upgrade. Situacija je trenutno veoma nepovoljna i nije bas najbolja za kupovinu hardware-a, tako da ne zurim nigdje. Postepeno kupovati komponente dok se situacija ne smiri. Otvoren sam za sve prijedloge i sugestije. Komponentne o kojima ne pisem ispod, imam vec. Da napomenem da bi pojedine dijelove narucivao sa cu ili newegg, etc.. jer vidim da dosta jeftinije mogu proci. Hvala svima na vremenu i napisanim postovima, unaprijed. Programi u kojima bi radio su: UE4, Unity, Blender, Maya. Naravno, ne zelim da potrosim sada 5000 i uzmem sve najbolje jer sigurno mi takav build ne

    CPU: Ne znam stvarno sta je bolja solucija.. Ryzen 7 ili intel i9?

    RAM: 2X16GB, nekad poslije na 64. Da li ici na brzi ram, znam da ga Ryzen preferira?

    Mobo: B550 kao najbolji izbor?

    PSU: Kvalitetno, sa 10-12 godina garancije.. full modularna, platinum (Seasonic, Evga)

    GPU: Stvarno tesko da mogu biti pametan prilikom odabira. 3060 12gb bi bila odlicna ali, preskupa je.

    SSD: Razmisljao sam da idem na GEN4 SSD (980 pro) od 500GB ali, koliko je realno to potrebno?
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Rzyen po meni, 3800X taman za pocetak pa kasnije onda imas dosta opcija za upgrade, pocev od Zen 2 ovih modela sa vise jezgri pa i Zen 3, B550 je dovoljan, 3200 MHz ram minimum, SSD sto veci jer kada RAM-a nestane onda krene swap sa diska.
    i9 nije bas sad isplativ, a treba vec ozbiljnije hladjenje.
     
    Last edited: Mar 28, 2021