Krav maga u Sarajevu.

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Jan 10, 2011.

  1. neko

    neko Aktivista

    Pozdrav,

    evo da otvorimo i jednu temu ovdje :)

    rijec je o "Krav maga" tehnici samoodbrane. nastala u Izraelu, koriste je najvishe u vojsci i policiji, ali uspjesno razvijena i civilna verzija, koja se razlikuje po nivou brutalnosti. poenta je u vecini slucajeva, istovremeno se odbraniti i neutralizirati protivnika.

    Koliko sam upoznat, jedini klub je Sfera, u Sarajevu, tacnije Marijn Dvor. Stranica je http://www.gymsfera.com/sfera/
    a trener je http://www.gymsfera.com/sfera/instrukto ... omani.html

    Licno treniram nekih 2 mjeseca i super-zadovoljan sam. treninzi se odrzavaju tri puta sedmicno, i to
    -utorak -18:00-19:00 (ucimo neku odredjenu tehniku)
    -cetvrtak - --||--||-- :) (ponavljamo tehniku i radimo odredjene tehnike kick box-a, s obzirom da je ovo baza/osnova za krav magu)
    -subota - 17:00- 19:00 (kondicioni trening s kombinacijom tehnika koje su radjene)

    Sto se tice opreme, potreban je suspenzor za "dole" :) rukavice za boks (12oz), cista maica, vojne pantole ili trenerka ili pak sorc i naravno, ciste tene. Opremu mozete kupiti u BBI centru na petom spratu u King of the ring prodavnici. suspenzor je 10KM, a rukavice sam licno kupio u Intersportu (29,90KM), dok su malo kvalitetnije u King of the ring-u 50KM. to je to za pocetak. naravno, mozete kupiti i stitnik za zube, koji je od 5-35KM, po volji.

    http://www.facebook.com/home.php#!/grou ... 9028515049 evo i teme na facebook-u.

    Naravno, najvazniji je cijenovni faktor, a cijena je 40KM za 12 treninga, u prevodu 4x3 treninga. ukoliko je neophodno, tih 12 treninga mozete iskoristiti kad zelite, naravno u nekom normalnom roku, sto podrazumjeva da ako ne dodjete na par treninga, mozete iskoristiti to naknadno. takodje, mozete se posluziti teretanom (barem smo mi mogli), jedno 10-ak do 15 minuta, cisto da se zagrijete, a za dodatnih 10KM (cini mi se), moguce je koristiti i teretanu.

    ako ima neko zainteresovan, bujrum. :smt066

    P.S. stvarno cool tehnika samoodbrane i veoma brzo se uci.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ovu tehniku uce i rade u OSBiH tako mi kaze jaran koji je u vojsci trenutno..
     
  3. neko

    neko Aktivista

    Nesto smo pricali o tome na treningu, s obzirom da je trener u vojnoj policiji, ali ja nisam bas kompetentan da vam pricam o tome.
     
  4. neko

    neko Aktivista

    evo malo detaljnije o opremi, s tim da naglasavam da je najvaznije imati stitnike za zube i genitalije i rukavice, a ostalo je do vas, koliko zelite da se zastite.

    Potrebna oprema za trening :

    1. Cista trenerka ili vojnicke pantole , cista majica i patike

    2.Za muskarce potreban suspenzor (zastitnik za genitalije)

    3.zubalo (zastitna guma za zube)

    4.rukavice za box 12-OZ

    5.bandaze za ruke 3m duzine ili duze po vlastitom izboru (polurastezljive)

    Dodatna oprema (nije neophodna ali svakako korisna ) :

    1. zastitnici za potkoljenice sa zastitom za ris stopala

    2.zastitnici za koljena

    3.bandaze za skocni zglob

    4.zastitnici za laktove
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Trenirao sam ja prije par godina, sveukupno je zanimljivo ali najveci problem je prostor. Jednostavno, nije adekvatan za ovaj vid sporta i umanjuje cjelokupni ugodjaj. Nauciti se moze svasta ali se nisam mogao oteti dojmu da se nedovljno radi 'praksa' (za moj pojam).
    Kondicija koja se dobije je odlicna, dobije se bolji fokus i pregled situacije, eksplozivnost... Sve je to super ali realno, tu ima prostora za 3 para da urade kvalitetan sparring. Ne sjecam se koliko sam tacno trenirao, mozda malo vise od pola godine i ne mogu da se sjetim da sam vidio ijedno prakticno bacanje osim kada su neki judisti dolazili :)
    Naravno, zbog samo cilja i pristupa krav mage, pravi sparring je zeznuto izvesti jer malo ko hoce da se sa treninga vraca u modricama jer nema nikakvih pravila, sve je dozvoljeno a ono najpodmukljije cak i pozeljno :D
    Isto tako, mozda ce nekome smetati sto se (bar tada) ubacuje i sistema, mada je meni odgovaralo iako je prilicno drugacija vjestina. Zapravo, nije se ulazilo dublje u sistemu nego su se kupile neke korisne tehnike i primjenjivale za krav magu. Npr. ako vec ne stignes presresti udarac (krav maga), naucis kako da isti 'upijes' (sistema).
    Kada bi presli u neki veci prostor, vjerovatno bih ponovo krenuo.
     
  6. neko

    neko Aktivista

    ovo sto mi "ucimo" je cista krav maga. sada sistemu poducava vlasnik sfere (Sasa Glusac, cini mi se) a krav magu Sasa Tomanic, koji ima ogromno iskustvo. ucio je cini mi se 5 godina u italiji u njihovoj vojsci, prije toga trenirao kick box a nedavno polagao za drugi instruktorski stepen i polozio. slazem se da je prostor malo problematican, ali ne znam kakva bacanja spominjes, jer mi ne radimo dzudo zahvate i bacanja i td. ali da treba veci prostor, treba svakako.
    napominjem, ovo sto mi radimo je cisto krav maga, koja u osnovi ima kick box. u prevodu, direkt, krose, aperkat, low kick i middle kick se koriste.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nema tu nikakvih posebnih udaraca, cisto je cilj uraditi sto vise stete sa sto manje energije za najkrace vrijeme. Ako ti neko dolazi s ledja npr. a kasno si ga vidio, nisi sprijecio kontakt, jedan od logicnih koraka je bacanje, ili ako si ti na podu - uvrtanje njegovog tijela kako bi protivnika bacio na pod i uraditi npr neku polugu kako bi ga onesposobio.
    Tako da je i jiu jitsu, judo, hrvanje sve dio krav mage. Dok je sasa glusac vodio i bilo je tako. Vidim da su promijenili i politiku ucenja. Paznja kick-boxu se pridavala zbog drugih stvari a ti slobodno probaj naci negdje da pise da je kick-box osnova krav mage :)
    Ja se sjecam da je njegov tadasnji 'zamjenik' a mozda je to taj sto sada vodi, forsirao kick-box dok je glusac ubacivao sistemu.
    'Cisto' krav maga ti ne bi bila direkt, krose, aperkat... nego u oci, u grkljan, u jaja itd. :D
    http://www.youtube.com/watch?v=xnZ0sfOiuIM
    http://www.youtube.com/watch?v=xhKjpdWyYMc
    http://www.youtube.com/watch?v=NOOwLMK3XHQ
     
  8. neko

    neko Aktivista

    nisam bas kompetentan da raspravljam, ali kazem ti ono sto smo mi radili do sad i ono sto on kaze nama, a valjda on bolje zna sta prica.
    uglavnom, ko voli, bujrum.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa dobro, nisi valjda nesposoban da malo sam procitas... Nije dogma sve sto taj kaze. Eto sam ti ostavio par videa, malo proguglaj, ako nista procitaj
    http://en.wikipedia.org/wiki/Krav_Maga
    Kick-boxing je sastavni dio krav mage a njena osnova je 'prezivljavanje'
    Sasvim je normalno da svaka 'skola' uvede nesto svoje, svaki trener nesto svoje jer krav maga nema definisan stil.
     
  10. neko

    neko Aktivista

    pazi, radis odbranu od "hvata za maicu". prva stvar je da uhvatis covjeka rukom za njegovu ruku, a onda ga drugom rukom udaris u grkljan i potez izvodis imitirajuci direkt, u zavisnosti sta zelis, mozes da ga udaris samo snagom ruke, ako hoces cisto da se oslobodis ili mozes da nagnes tijelo kao i bokseri, pa da ga udaris svom snagom i vjerovatno ubijes. e o tome ti ja pricam, ali, to ne znaci da ti nisi u pravu. nema definisanog stila, ali ja ne zelim da tema ide u tom pravcu, vec da pozovem nove clanove i da preporucim nesto zaista korisno i efikasno za odbranu u bilo kom segmentu.
    eto, pozdrav :)
     
  11. neko

    neko Aktivista

    Presli smo "u neki veci prostor" :). Od subote smo na Otoci, Olimpijski bazen.
    Termini treninga:
    Subota od 17 do 18h, s tim da je potrebno biti 20 minuta ispred, da mozemo svi skupa uci, raspremiti se u svlacionici i td.
    Ponedjeljak od 20 do 21, s tim da ...
    Srijeda od 20 do 21, s tim da...

    Moguce da ce biti izmjena termina, pa eto, ako neko zeli, nek se prvo javi porukom ovdje, da ne bi bilo da dajem krive informacije.

    Od opreme sad trebaju papuce i peskiric, a trening se radi u carapama, jer je citava sala prekrivena tatami puzle strunjacama.

    ako mi padne na pamet jos informacija, javit cu. pozdrav :smt006
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ebemu... sto tako daleko? :D
    To je vec bolja opcija, moze se lagano i na bazen, jos samo da nadjem nekoga da me prevozi do tamo... :p
     
  13. neko

    neko Aktivista

    meni je taman sad. prije sam sa Ilidze morao do M. Dvora, pa ne znam sta je gore ili placati gorivo ili kartu i jos pola sata ici trajvanom.

    EDIT: doslo je do izmjena u cijenama. 40KM placaju studenti, a 50KM "ostali".
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Neko dobije, neko izgubi... :mrgreen: