kupujem memoriju - trebam par savjeta

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ---, Nov 22, 2006.

  1. ---

    --- Aktivista

    namjeravam uskoro kupit 1 GB memorije, pa me interesuje par stvari. prije svega, jel mi bolje uzet jedan modul od gigu il 2x512. to pitam zato sto mi ploca podrzava dual channel. i ako se odlucim za dual channel da li moram uzimat memoriju koja je specijalno za dual channel, ili ce bilo koje 2 512-ke radit u dual channel (naravno, znam da mora bit isti proizvodjac i to). i naravno, koje proizvodjace mi preporucujete.
    eto, pa ako ko ima kakav pametan savjet nek ostavi, unaprijed se zafaljivam. :smt003
     
  2. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Dva od istog proizvodjaca, istog tipa i DCh nema problema.
    Kad uzmes dva modula eventualnom nadogradnjom ce ti bit zauzet slot vise, i imat ces modul vise koji ce vuci struju, ali ces zato imat dual channel. Na teb je da odlucis.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako je proc A64 onda moze i Single-Ch.
    U suprotnom idi na dual-chanel, dakle dva sticka istog proizvodjaca. Kao sto ti je Samir_Masinac vec napisao, ne moraju bit kit, samo nek je ista memorija :)
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prosjecnom korisniku razlika izmedju single i dual channela je zanemariva (u prosjeku 5%) ta bi po meni bilo bolje da uzmes modul od 1GB.
    Razlika je osjetna ako koristis integrisanu grafiku, te prema nekim testovima ide i do 70% u korist DC-a.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    @Dog, kod Intela je razlika povelika...nije bas 5% nego vise. ;)
    P4 koji ima 800MHz FSB se mora nahranit sa DDR400 memom u dual-channelu, inace ce bit primjetan pad performansi. Kod A64 nije tako jer je mem. kontroler integriran.

    Ovo za integrisanu grafiku se slazem, gotovo je neophodno imat DC. :)
     
  6. ---

    --- Aktivista

    proc jeste A64, i koristim integrisanu graficku, ali najdalje jos mjesec-dva (dok ne skupim za "pravu" graficku). dakle, 1 modul. a ne rekoste mi oko proizvodjaca, sta valja, sta da izbjegavam...
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo izbjegavaj noname memorije, uzmi makar Kingmaxa, ili jos bolje SuperTalenta. :)
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Stevie
    Evo prema testu koji ja imam a radio ga je infineon sa infineon i kingston modulima razlika je do 12%. Ali sad nije ni bitno posto je kolega na athlonu.
     
  9. ---

    --- Aktivista

    ev jos nisam uzeo memoriju, troumim se izmedju:

    DDR 1024MB 400MHz SUPERRAM KINGMAX
    RAM Patriot DDR 1GB PC3200 400MHz
    DDR 1 GB, PC3200, DDR400 takeMS

    molim vasa misljenja...
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Od te tri definitivno patriot.
     
  11. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    takeMS ti je 2.5,4,4,8. Moze se malo dotjerat al nije to, to.
     
  12. ---

    --- Aktivista

  13. ---

    --- Aktivista

    heh, na kraju ne uzeh nista od ovih nabrojanih. izleti mi povoljan kingston maloprije pa uzeh. ono malo sto se ja razumijem, mislim da kingston nije losiji od ovih koje sam konto uzet, ili...?
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sigurno je bolji od Kingass-a ili TakeMS-a ;)
     
  15. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Moze li mi neko reci kakva je OCZ memorija. Iskreno nisam nikad cuo za tog proizvodaca, jer za mene su bile vrh recimo kingston, kingmax i ostalo. Prodaju mi je pod vrhunskom memorijom i to po relativno skupoj cjeni.
    Ako i jeste bolja od ovih standardnih koliko stvarno odudara od njih i da li se isplati uzimat je?
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    /\
    Pa OCZ i jeste vrhunska memorija i stoga nek te ne cudi visoka cijena. E sad koliko planiras izvlaciti iz memorije je druga stvar. Bolja jeste od "standardnih" u svakom slucaju, ali ako mene pitas ne isplati se.