Laptop problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by senad_986, Sep 4, 2018.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    Ljudi, pomagajte. :)

    Neki dan upalim laptop, ne baca sliku na displej. Spojim ga na na TV i baca signal istovremeno na TV i laptop, ali na nizoj rezoluciji od standardne, TV je HD Ready. Iskopcam HDMI kabl iz TV-a, nema slike ni na laptopu, prikopcam, ima slike. Juce upalim, nema slike nikako ni u kojoj varijanti.

    Laptop sam kupio 2013., nikakvih problema do sad, doduse nikad sistem nisam podigao nakon prvog puta, rijetko se koristi.

    Model je HP 15-g012sm
    https://support.hp.com/us-en/document/c04372372
     
    Last edited: Sep 4, 2018
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    pritisni onu FN tipku i F4 ili ako to ne radi Win tipku i P dok je spojen i na TV pa izaberi sta ti odgovara.

    Javi je li pomoglo.
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Prije ce ovdje biti GPU da je stradao. I grafika i CPU je AMD u ovom laptopu.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    i ja mislim da je to.

    da je riknula gpu ne bi nista bacalo, ili bi bacalo totalno LOW resoluciju, al ne sjecam se takve greske kod laptopa :D, kad rikne, cao bela :D
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja bih volio da ste vas dvojica u pravu, ali sjecam se slucajeva kada su prvi simptomi crkavanja bili ovako kako je kolega opisao. Nema slike na primarnom displeju, a kad spojis eksterni kao pokaze nesto, ali ni to ne traje dugo.
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ljudi koriste laptop ko da je desktop... ne gasite ga i korisite ga na raznim podlogama.. naravno da će gpu otići od pregrijavanja.

    Ako ništa ne uspiješ, javi mi se u pp, da doneseš u servis gdje sam radio, može se probat oživit gpu ako je do njega, al to ti je lutrija.
     
    Last edited: Sep 4, 2018
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja uvijek upozoravam ljude da ne drze laptop na dekama, i slicnim stvarima, samo na ravnim cvrsim povrsinama radi hlađenja.

    Kod mene na poslu ima jedan HP 6550 radi od 2013 godine :D nije ugasen nikad, stoji poklopljen na racku, linux se vrti na njemu nesto oko AWS services jedan tim ga drzi spajaju se ssh na njega... ko server uptime 5 godina :D
     
  8. senad_986

    senad_986 Komšija

    Hvala svima na savjetima.
    @Qler ništa, crno, nema slike ni na laptopu ni na TV-u. Ponadao sam se da cu u BIOS-u moci prebaciti na integrisanu grafiku, ali kako uci sad u BIOS?
    @hamo pipa Izgleda da si u pravu, ali drug mi kaze da je moguce da je inverter otisao?
    Laptop sam kupio nov prije 5 godina, nije se nesto puno koristio, i u vecini slucajeva je bio na kuleru s ventilatorom.
    Postoji li mogucnost ulaska u BIOS da prebacim na intgrisanu grafiku?
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Da je otisao inverter onda bi trebao bez problema dobiti sliku na eksternom displeju. Probaj spojiti neki stariji monitor nize rezolucije, ako je inverter trebalo bi da odmah dobijes sliku.
     
  10. senad_986

    senad_986 Komšija

    @hamo pipa Spojio sam bio na TV koji je HD Ready, i nista, ne baca sliku. Mislim da si u pravu, u pocetku je slao signal na TV (prije nekih 7-8 dana), sad vise ni to.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma grafika krepala. Što nije čudo ako ga pet godina nisi očistio i zamjenio pastu.
     
  12. senad_986

    senad_986 Komšija

    Realno, sam pao, sam se ubio. Sve danas cu, sutra cu.
     
  13. senad_986

    senad_986 Komšija

    Najvjerovatnije je prnuo skroz, pa cu ga vjerovato u dijelove prodati. Covjek jedan je zainteresovan, pita me za koliko para bih prodao, sta vi velite?

    AMD Quad-Core A8-6410 APU with Radeon R5 Graphics (2 GHz, 2 MB cache)
    8 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM (1 x 8 GB)
    AMD Radeon HD 8570M Graphics (2 GB DDR3 dedicated)
    750 GB 5400 rpm SATA
    SuperMulti DVD burner
    39.6 cm (15.6") diagonal HD BrightView WLED-backlit (1366 x 768)
    65 W AC power adapter
    4-cell (41 WHr) Li-ion
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako je pokvaren, u dijelove mozes prodati ram, hdd i ekran, 80, 30 i 50KM.
    Ne znam jel cpu odvojiv od ploce, mozda i njega mozes prodati ako je ispravan za 50KM.
     
  15. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Fabrički nije, zahtjeva malo kompleksni proces da se skine.
     
  16. senad_986

    senad_986 Komšija

    Hvala vam. Dakle, 150 KM, za uhar. Dodati jos para i uzeti novi. :)
    Sta je sa punjacem, on se moze koristiti samo za ovaj model?
     
  17. nivla

    nivla Komšija

    pa moze biti da punjacmoze odgovarati i za druge laptope, tesko da ga prave bas samo za jedan model,oko 30 moze za njeg, kako izgleda?
     
  18. senad_986

    senad_986 Komšija

    Ma, laptop je u odličnom stanju. Jeste njemu 5 godina, ali se rijetko koristio (CM-ov kuler s ventilatorom) i to što se koristio je internet i word u ogromnoj vecini slucajeva. Baterija odlicno drzi, ne znam sad koliko sati tacno. Odnio sam juce na servis, pa cemo vidjeti sta dalje.
     
  19. senad_986

    senad_986 Komšija

    Momak koji radi u servisu, inace moj poznanik, mi je rekao da moze uraditi reballing - ako uspije, platim mu 60 KM, ako ne uspije, nikom ništa. Kaze da i ako uspije, ne zna i ne garantuje do kad ce raditi.
    Sta vi velite, da mu kazem da odradi ili da prodam laptop za dijelova?
     
  20. anel007

    anel007 Komšija

    Pa nemas sta izgubiti, i ako ne uspije mozes ga prodati za dijelova

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk