Laserski ili InkJet-DeskJet Printer?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by TopniK, Jan 9, 2007.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Koji tip printera je bolji za printanje A3 - A4 formata u velikim količinama? Znači mjesečno preko par hiljada primjeraka.

    Koji je isplativiji kada je riječ o potrošnji Tonera/Tinte (cartridge-a) na te velike količine i naravno koji daje bolje i kvalitetnije razultate kada je riječ o printanju raznih reklamnih letaka, proskepata, plakata i sl?

    Da li je uopšte isplatno uzimati nešto takvo za printanje velikih (par hiljada mjesečno) količina?

    BTW. Pretpostavljam da su one specifikacije o mogućem broju isprintanih ''full color'' stranica navedene od strane proizvođača samo marketing. Šta mislite koliko u postocima tu ima istine?

    Hvala!
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako ce se printat vece kolicine primjeraka, onda svakako laser. U startu je skuplji ali se to vrlo brzo isplati. ;)

    BTW laser ima i bolji kvalitet slike te je brzi.
     
  3. Sale

    Sale Aktivista

    hp 1160, u mene starci ga koriste i mogu rec dobar je i sve je super, samo sto mu brzo se potrosi toner, jedno 1-3mjeseca moze trajati :mrgreen: :wink:
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Laserski of corpse... :wink:
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Ja mislim da nije potrebna raspava za ovo.

    2000>200
     
  6. TopniK

    TopniK Komšija

    Čekaj, misliš to je kao poređenje? :?

    A za koje svhre striktno? Mislim, je li u neke poslovne svrhe printanja ili šta?

    Budući da sam vidio jedan takav mozeš li mi doći do informacija koliko ukupno košta ''toner'' i koliko otprilike stranica ''full color'' se može isprintati?

    Hvala!
     
  7. 3125

    3125 Komšija

    Stampam ja sa 1005w 200-500 strana mjesecno, 2000-3000 strana po toneru, kosta oko 90KM nov, vec par godina traje.
     
  8. TopniK

    TopniK Komšija

    Pa šta je ovo ljudi?

    Npr. U Plusu Konica Minolta 2500W (laserski printer) košta 469KM.

    Ali za njega se moraju kupovati sve 4 tonera odvojeno. Znači cyan, magneta, yellow i black (k) za printanje u, naravno CMYK modelu boja.

    Ali problem je što svaki od ta 4 tonera košta 173 KM što izađe 173x4= 692 KM a na službenim stranicama proizvođača piše da svaki od ova 4 tonera daje po 1500 stranica sa 5% coverage (pokrivenosti).

    Hm, pa ako izuzmemo cijenu printera i uzmemo u obzir samo cijenu tonera izađe da za 692 KM mogu dobiti samo 1500 stranica što znači da mene lično 1 stranica izađe 0.46 i potrošnja papira znači okruglo 0.5 KM koliko i košta ''full color'' printanje jedne A4 stranice u štamparijama.

    Znači ne isplati se nikako.

    Iskreno što se tiče laserskih printera tu sam slab pa mi stvarno treba neko da me prosvijetli.

    Imam par pitanja:

    1. Jesam li ja ovo pogrešno shvatio ili je situacija stvarno ovakva?

    2. Kako sam shvatio za ''full color'' mi trebaju 4 tonera (cyan, magneta, yellow i black), pa kako se onda oni koriste za vrijeme ''color'' printanja? Ne stavljaju se svi odjednom ili? Znam da je ovo pitanje malo glupo ali fakat nisam upućen.

    3. Za skoro sve tonere (znači raznih proizvođača) naveden je broj stranica koje se mogu sa tim tonerom isprintati ali svi navode 5% coverage (pokrivenosti). Pa ne ide mi nikako u glavu to, jer 5% od jedne A4 stranice je ''ništa''. O čemu je ovdje riječ?

    4. Ima li neko od vas da mi preporuči kakav ''dobar'' laserski printer oko nekih 400-500 KM (pa nije frka ni stoja više) ali da je human što se tiče potrošnje tonera?

    5. Je li svi color laserski printeri zahtijevaju kupnju sve 4 tonera ili imaju neki modeli za koje se treba kupiti samo dva tonera, ''crni'' i ''3 color''?

    6. Mogu li se ti toneri za laserske color printere puniti i da li je to isplatno i kakva je obično kvaliteta boje?


    Jbga znam da su neka pitanja poglupa ali fakat mi trebaju malo prezicnije upute.

    Hvala, i još jednom, izvinite za ovoliki sadržaj.