Latinski s izgovorom

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Hansel, Dec 4, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Hansel

    Hansel Komšija

    Trebao bi mi kakav latinski rjecnik ali u digitalnoj formi tj. da ima i pravilni izgovor riječi. Imam ovaj obični rječnik (štampani) ali nisam spretan u pravilnom izgovaranju riječi, a treba mi za ispit. Pa da se ne prosipam džabe.

    Ima li ko šta slično?
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Hoces audio rjecnik za latinski? :)
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ma izgovor u latinskom je lagan, evo ovako:
    A, E, I, O, U, Y se smatraju samoglasnicima. Imas dvoglase AE [E], OE [E], AU [AU], EU [EU], EI [EI], UI [UI] - ovo u uglastoj zagradi je nacin izgovora. Kada u dvoglasu zelis citati oba znaka posebno, iznad drugog glasa se nalaze dvije tackice. Jedino na sto trebas paziti (i to bi trebalo biti u rjecniku) je oznaka dugog i kratkog vokala, dugi koji se oznacava sa znakom - iznad slova, i kratkim, koji se obiljezava sa krivom linijom okrenutom nadole, iznad slova (to izgleda ovako: [​IMG]).
    C ispred samoglasnika A, O, U se izgovara kao K
    C ispred samoglasnika E, I, AE, OE, Y se izgovara kao C
    I ispred samoglasnika A, E, I, O, U, Y se izgovara kao J
    QU se izgovara kao KV
    Kada se slovo S nadje izmedju samoglasnika, cita se kao Z
    Kada se poslije TI nadje samoglasnik, cita se kao CI
    X se cita kao KS
    GU se cita kao GV.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam ovo nekad znao :D Sigurno ovo ima objasnjeno u svakom rjecniku na pocetku, ali eto Hansel hoce uzivo :)
     
  5. Hansel

    Hansel Komšija

    @ Hurma, hvala puno za strpljenje i objašnjenje.

    @ Selvine, znam da sam se prosuo...Prokontao sam se...Mrtav jezik... :D
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Mozes probat nagooglat, sigurno ima nekih audio fazona, ali sumnjam da ima sa izgovorom svake rijeci koje ti uneses :)
     
  7. Hansel

    Hansel Komšija

    @hurmash1ca

    Evo našao sam neke termine iz knjige rimskog prava pa ako možeš da mi napišeš kako se doslovno izgovaraju da bi tako najbolje uporedio i shvatio:

    Ius civile

    ius gentium

    ius naturale

    Leges regiae

    Codex repetitae praeclectionis

    Ramines

    Tities

    Luceres

    ----------------------------

    Možda puno zanovijetam, ali zaista bi mi bilo od pomoći da mi napišeš doslovni izgovor.

    Hvala.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ti bas lijen? Pa covjece ja imam jedva tricu iz latinskog :D
    Jus civile, jus gentijum, jus naturale, leges regie, kodeks repetite preklektionis, ramines, ticies, luceres. To je samo primjena pravila koja sam dao iznad. :|
     
  9. Hansel

    Hansel Komšija

    Jesam lijen, priznajem. :D

    Hej hvala puno...Samo sam htio da uporedim primjenu pravila sa praksom. Jer sam često čuo da neki izgovaraju ''ius civile''...

    Kako god, ukapirao sam ga. :D
     
  10. extibo

    extibo Komšija

    Slovo j ne postoji u latinskom. Zato se i cita kao j u rijeci izmedju dva samoglasnika i na pocetku ispred samoglasnika.
     
  11. artemis

    artemis Komšija

    Joj, nema tu neke logike, imas pravila i po njima ti sve ide... i na pismenom, ako ti treba za ispite na pravu, nemoj slucajno da ti se omakne i negdje stavis slovo "j" :wink:
     
  12. kAcA

    kAcA Aktivista

    Hurmasica ti je dobro objasnio. Koristi ta pravila i nikad neces pogrijesiti
    Probaj na par primjera a onda ce ti to samo od sebe doci

    @hurma jel Vasva predaje latinski? :D
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    A Hurma ide u srednju skolu? :D Gimnazija pretpostavljam, ne znam gdje se jos uci lat. Sumnjam da ide u medicinsku :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    PRavni fax. Uslov da bi se polagao rim.
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Dosta vas je, Hansel & GW.

    [​IMG]
     
Thread Status:
Not open for further replies.