Lenovo Z585 harddisk problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by moja500, Aug 12, 2014.

  1. moja500

    moja500 Novi član

    Posjedujem laptop Lenovo Z585, na kojem imam jedan, za mene, veliki problem.
    Prije nekoliko dana sam na njemu pokušao instalirat externu USB wireless mrežnu karticu.
    Na laptopu se nalazi original windows 8.
    Instalirao sam na njega TP-Link TL-WN422G wireless karticu. Driveri uredno instalirani, program od kartice uredno instaliran. Kaže komp potreban je restart. Ja uradim restart, kad na ulazu u windows, kaže dogodila se greška na instalaciji i on će to sredit. Od tad ja ne uđoh više u windowse.čak više ne mogu uradit ni rstore na tvorničke postavke koji sam jednom već uredno uradio.
    Pokušam instalirat windows 7 čisto da pristupim podacima na C disku da ih poskidam na externi, kad tu novi problem. Kad trebam odredit particiju za instalaciju, na C disku gdje su bili windowsi pokazujeda mi je komplet C particija prazna. Dalje nisam išao sa instalacijom da ne uništim particiju jer imam hrpu stvari na toj particiji koje želim spasit.
    Probam ponovo sa windowsom 8.1 započet instalaciju ili uradit repair. isto pokazuje da je C particija prazna. Pokušam uradit ponovo restore, kaže ne može uradit jer je disk LOCKED.
    Šta mu se dogodilo?
    Šta da uradim?
    Sa čime?
    Dal bi bilo dobro da izvadim disk i ubacim ga u desktop kompjuter pa da probam uradit vraćanje particije (ako se izbrisala) ili šta već?
    Stvarno mi treba pomoć, jer ne znam šta da radim.
    Unaprijed hvala za sve savjete koje dobijem.
     
  2. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pošto si htje da instaliraš windows 7 sigurno si i izbrisao C particiju pošto dugog diska nisi imao i normalno da je nova instalacija formatirala disk. Opet vidi da izvadiš taj hdd i skopčaš ga na desktop PC i vidiš šta si uradio a ako si formatirao C particiju onda skidaj neki free software Partition recovery
    http://www.partition-recovery.com/
     
  3. black

    black Komšija

    Ako ne pomogne to pokusaj ZAR( Zero Assumption Recovery).Ima jos jedan pravo dobar program ali se trenutno ne mogu sjetiti kako se zove , poslije javim.
    EDIT: evo i drugi program http://www.easeus.com/datarecoverywizar ... ftware.htm

    I ja sam jednom zahebo particije na disku i sve je bilo otislo , sa ova dva programa vratio sam mozda 70% podataka.
     
  4. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Da dobar je i data recovery wizard isto sam ga koristio može vratiti dosta file-ova, ja sam jednom komplet disk vraćao bio zezno mbr table
     
  5. moja500

    moja500 Novi član

    Pokusat cu sutra. Danas radim cijeli dan. Sto se tice formatiranja particije, mislim da to nisam uradio sa windowsom 7 jer ja nisam radio instalaciju, nego sam samo zapoceo proced do onog dijela kad pita na koju zelim particiju instalirat i tu sam stao, zato sto mi je vec tu pokazivalo praznu particiju.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne vidjeh da je bila dupla tema u notebook racunari i sad je moj odgovor od tamo obrisan.

    Vjerovatno je Win 8 hibernirao particiju radi brzeg boot-anja i zato je ne mozes normalno vidjeti.
    Nabaci GParted ili neku drugu Linux distribuciju na usb stick sa universal usb installer-om, boot-aj ga, otvori terminal i napravi folder: sudo mkdir win
    Onda mountaj particiju na taj folder kao read-only: sudo mount -ro /dev/sda2 win
    Onda ces u tom win folderu imati pregled fajlova na C-u, pa prebacuj na eksterni sta ti treba.