logitech z5500 i pioneer dv-696 review

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by syss, Jan 24, 2007.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    nakon dugo godina skupljanja, maženja i paženja toliko voljenih hifi komponenata, uvidio sam da to ne vodi nigdje osim eventualno ka novom zahtjevu za kreditnom karticom. dosta je bilo ezoteričnih kabela, noćnih samogradnji, dnevnog posla i ogromnih podočnjaka.

    naravno nije tako dramatično, ali ovako zvuči kao da je :)

    nakon početne tuge gledanja praznog prostota na a/v polici, pomnije razmišljanje je rezultiralo kombinacijom logitecha z5500 i pioneera dv-696.

    pošto sam po prirodi lijen ko crna zemlja, za ovaj review neću postati ni jednu sliku (da, dobro ste pročitali - niti jednu), pošto je net pun slika što live, što logitecovih, što rastavljenih zvučnika, a više možete pronaći ovdje :)

    kutijetina

    teška like hell (preko 30kg ako se ne varam), makar ove priče po recenzijama da se nemre podić od poda ne stoje pošto sam ih ja sa nešto muke solo utrpao u paktreger i isto tako ih ufurao doma, te kako se stvar naknadno razvijala - i upogonio.

    znači nutra se dobiju manuali (jedan gro i jedan mini... gro je neki kvik setup koji nisam previše gledao, mini je kompletan manual na par jezika), media center, daljinac sa 2 baterije, 4 satelita, centar, sub, kabel za napajanje, kabel 3 x 3.5mm banane, 3 x 4.5m smećarskog aluminijskog kabela za centar/prednje i 2 x 7.5m istog takvog sa surround. ne moram napominjati da je aluminij kao vodič za bilo kakav audio signal totalni dreq.

    sateliti

    ugodne težine i vanjštine, ali sa druge strane odvratnih clip hvataljki za prihvat kabela (mogli su staviti screw-type na sve konekcije, pa makar to diglo cijenu za 200-300kn... ziher bi bilo ekipe koja bi pokupovala sistem samo na temelju toga). driveri korišteni u satelitima i centru su tangband w3-871s, vjerovatno modificirani za potrebe logitecha, a sam driver košta vani oko 15-20$ (op. a. zamjenski driver za bose acoustimass koštaju oko 8-10$, a kompletan bose 5.1 sistem košta kao 3-4 seta logitecha). naravno sateliti mogu na zid ili na stol, ovisno o željama.

    sub

    đubre preko 20kg ima, sadrži u sebi ampove, 10" (25cm) bas (ne znam koji driver, ali vizualno vjerujem da je isto tangband) i huuuge bassreflex port koji već izvlačenjem iz kutije vuče na boomy bas. pojačala napaja toroidni trafo (gledajući naokolo to je vjerovatno oko 300va) potpomognut sa 2 x 10000uf kondićima, a sama pojačala su neka chip-based tdaxxxx. napomena jedna usputna: starije verzije sistema su imale bojom označene rca konektore za sve spajanje svih zvučnika, ali je logitech (dobro) uvidio da je ljudima lakše kupiti 200m gole žice pa spojiti rear satelite kod susjeda, nego lemiti taj isti kabel na rca konektore. sad se tu nalaze iste one odvratne hvataljke kao i na satelitima.

    media center (ili kako se već zove, ja bum ga taq zvao)

    odličnog dizajna, ugodne težine, prorezane "stražnjice" za ventilaciju i super-super potenciometra koji je jako jako dobar na dodir, pošto ima neki soft-klik-klik feeling pri okretanju... zapravo taj potenciometar je jedina audiofilska točka ovog sistema.

    s prednje strane se nalaze 5 gumbića koji su po meni totalno nebitni pošto se sve to (a i više) nalazi na daljincu, a media center je izrazito touch-unfriendly pošto se na njemu jako vide otisci masnih prstiju uzrokovani prekomjerenom konzumacijom špeka, ćevapa i odojaka... znači pravi žderonja koristi only daljinac. daljinac bi svejedno preporučio češće koristiti pošto eventualni budući popravak ovih "beskonačnih" potenciometara nikada nije bio jeftin (kao ni sami potenciometri takve vrste).

    stražnjica donosi jedan digitalni rca ulaz, jedan digitalni optički ulaz i 3 x 3.5mm banana ulaze za slučajeve kada želimo iskoristiti vanjski dekoder nekog uređaja i mali switch koji mijenja rada banana-ulaza iz 5.1 u 3 x stereo ulaze (znači možete spojiti stereo ulaz telke i 2 ipoda u sli).

    daljinac

    malen, lagan i jadan.

    svejedno on je teh remote pošto se sve može preko njega obaviti, a to bi bilo:

    power - power
    mute - mute
    volume - volumen :)
    optical - odabir optičkog digitalnogulaza
    coax - odabir rca digitalnog ulaza
    test - 2 sekunde pink noisea na svim izlazima (uglavnom da se provjeri da li je dobro sve spojeno)
    direct - odabir direct 3.5mm ulaza (višestrukim stiskanjem se bira jedan od 3 stereo ulaza ili 5.1, ovisno kako je postavljeno na media centeru)
    sub, center i surround - podešavanje razine glasnoće navedenih izlaza (ovo je global setting, što znači da je uvijek tako na svim ulazima i efektima)
    effect - podešavanje efekta (stereo x2, dolby prologic2 movie i dolby prologic2 music... ovisno o trenutno aktivnom ulazu i/ili dekoderu)
    settings - pod-podešavanje efekta (surround delay, panorama, wide center, night mode... ovisno o trenutno aktivnom ulazu i/ili dekoderu)

    setup

    kod mene je idealno sjelo: cenar ispod telke u razini stakla ekrana, tilt prema gore (prema faci slušaoca), prednji na zidu malo iznad razine ušiju pošto imaju fixni tilt prema dolje tako da isto gledaju u mene, stražnje sam prišarafio na zid (koji mi je odmah iza glave) u polažaju koji je namijenjen stavljanju na stol, tako da mi driveri gledaju drito u glavu. sub je na podu pokraj telke i tamo mu je baš dobro.

    pokuda logitechu: svi sateliti se vrte u istom smjeru (što je neophodno da bi se prebacili iz stol-moda u zid-mod, tako da je bolje ne pogriješiti prilikom postavljanja jer su, ajmo reć, fixni.

    sve skupa sam ušarafljivao i spajao jedno 3 sata na zid sa vaservagom i pevecovom bušilicom (tiple su bile osmice ak nekog zanima, makar može i desetka), tako da je cijeli setup u centimetar točan... naravno da nije u milimetar pošto nitko nije savršen.

    spajanje mbo sa 1 cinchem (hama vulgaris), dvda sa optičkim (2m bandridge) i telkom (3.5mm na cinch hama vulgaris), pa je krenulo...

    stereo

    visoki sasvim ugodni, grizu na agresivnijim snimkama (metallica s&m), fini sa sporijom muzikom (ray charles, norah jones, diana krall). srednji korektno odsvirani, vokali nisu toliko topli i fluidni kao sa prijašnjim sistemom, ali za ove pare sasvim korektno (mike oldfield i ova prijenavedena ekipa). bas ukratko - boomy, makar se toga lako riješiti sa pametnim smještajem i spuštanjem razine glasnoće suba... nakon toga izrazito ugodan, sa odličnim kickom, a opet mekan i topao - ukratko, da se ukrotiti i onda zvuči stvarno korektno.

    generalno zvuk nije toliko loš koliko sam očekivao od ovako integriranog sistema za ovako integriranu cifru... popušio sam dimenziju u visinu koje ipak ima obično više ispod nego iznad prednjih satelita, ali ne u mjeri pravog hifi sistema. dubinu se eventualno može nazirati u manjim ansamblima rocka, jazza i sl. gdje je pjevač ipak ispred ostatka benda... no to je to od dubine. širina dosta ovisi o snimci... puno ćešće je limitirana samom širinom postavljenih satelita, a opet nekad znaju stvariti takav 3d efekt da mislim kako su uključeni surroundi (moć preciznog postavljanja i poštivanja trukuta između satelita i slušatelja tu ima veliki utjecaj koliko mi se čini).

    pretvaranje stereo ulaza (izlaz drito iz telke) u prologic2 materijal odrađen sasvim uredno (teh eraser, neki dan bio na telki... glup da boli želudac). naravno ne zvuči kao punokrvni surround, ali je efekt definitivno postignut i za ovu našu analogniju sa sljemena je oke.

    stereo muzika u surround... ništa, ne slušam tako :)

    napomena: sistem automatski prepoznaje koji ulaz mu se baci, pa se prema tome sam prilagođava (stereo, dolby, dts, dts 96/24). meni generalno idealne postavke sistema su: sub 2.5 (max. 3, ovisno o potrebama), center 4, surround 3.

    surround

    pošto sam ja totalni anti-surround, meni sve zvuči odlično (dobro quadro i ms industrial su šuge). centar odlično prenosi dijalog i prati događaje na ekranu, surroundi daju totalno dobar efekt, woofer bez greške tjera strah u gaće (slušaoca i susjeda).

    prvo kaj sam gledao sa ženom je bio neki horror oko 11 navečer pa do pol 1 i doslovno smo se izbezumili od straha... naravno girckalice i pivo je obavezan accessories za takav pothvat, a poslije se pale sva svjetla u kuću poradi odlaska na wc (naravno to je bolja polovica napravila, ja sam glumio kul na trosjedu, makar me bilo strah pomaknut se uopće).

    idući dan mission nemoguća 3 - super, super, super... syss je sretan. explozije, meci, sve leti oko moje glave i luduje nemogućim glasnoćama.

    kad smo kod glasnoća... sistem ima specifičnost da ima volume skalu do kraja, a ako se i dalje frlji onda ide boost od 1 do 11. sve skupa nisam slušao digitalne ulaze preko jedno 3/4 volume, pošto se tu već radi o stvarno velikim glasnoćama (recimo susjed ima kuću preko puta moje, a čuo je ovaj horror kako smo gledali dok su obje kuće bile totalno zatvorene).

    još jedna waaaaay kul stvar je da digitalni izlaz na ovoj hartavoj mbo radi neovisno o analognim izlazima, tako da glasnoću uvijek spojenih slušalica (odlične pioneerke za 200kn) kontroliram preko hotkey-eva tastature, a sistem i dalje rastura neovisno o njima.

    prednosti

    - prihvatljiv zvuk velikoj većini populacije
    - obilje glasnoće i basa
    - vizualno jako atraktivni (sa ili bez mrežice), a opet tlocrtom maleni i nenametljivi
    - media center izrazito visokog waf

    mane

    - stvarno nemam zamjerki uzevši u obzir potrošenu krznariju
    - oke ima... debilno okretanje satelita u jednu stranu
    - boomy sub (kojem na sreću ima lijeka)

    upgrade

    vrlo vjerovatno bum zamijenio kabele na frontovima i centru za par krutih žica iz utp kabela (bogati što je popularan taj upt kod nas), pa malo u pletenicu i fiju. naponski kabel zamijeniti 2 x 1.5mm2 krutim za kućne instalacije (od viška glava ne boli) i diy platforma za sub na šiljcima.

    zaključak

    kao teški ljubitelj stereo zvuka mogu reći da sam prilično zadovoljan sa sistemom, naravno da nije ni blizu realnosti reprodukcije bivšeg sistema, ali da je za ove pare best buy - je.

    pioneer dv-696

    recenzija dostupna na upit :)

    ukratko najbolji player koji sam posjedovao (ovo mi je 5. ako se ne varam) - brz u radu, guta sve moguće (divx ultra certifikat sa cd/dvd, sacd, dvd-a, pržene dl dvd... sve, sve), slika definitivno bolja od bivšeg philipsa (doduše samo testirano preko rgb scarta), postojanje hdmi-ja... i sve to za ravno kilu kuna. totalno zadovoljstvo sa ovim playerom je postignuto!

    p.s. c/p ovog malog reviewa se nalazi i na pce
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    e sad jos samo par slicica :D
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ma daj bjaaaaaaži... fotić je na punjenju :D
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sta je sa starim sistemom?
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    prodano sve... zapravo ostali još zvučnici, stalci i kabeli.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema sta, razmekso si se... :D
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Garant slusa coloniju na tim zvucnicima ....
    ;)

    Neznam kako je kod sys-a al pravo se dosta ljudi zali na grijanje sub-a ...
    inace toliko sam nagluh da je meni razlika izmedju logitech thx zvucnjaka i nekih genius drvenarija uglavnom opticke prirode
    :D
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Ja sam skontao da su Z2300 sasvim dovoljni, jer rijetko pojacam, moras biti sam u kuci :lol:

    Ovaj je 120w taj 200w.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma nece syss da prizna, a garant ga zena natjerala da proda stari setup! :mrgreen:
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    to je laž! :D

    stvarno... ona me odgovarala od prodaje, ali eto kako je ispalo.

    @stihy... pa nisam primjetio neko posebno grijanje, makar nisam ih ni slušao jako glasno neki duži period.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obzirom da Z-5500 krasi odlican WAF, nista me ne cudi. Zato i kazem da si omeksao. :lol:

    Ajd sad pocni skupljat lovu za kakve bowerse i denoncic. Bus prodo Z-5500 ko od sale, em imaju dobar WAF, em se klinci jako loze na te zvucnike. Stvaraju pravi wow efekt, valjda zato. :mrgreen:

    BTW najjace mi je bilo: "...zapravo taj potenciometar je jedina audiofilska točka ovog sistema."

    Na kraju, svaka cast na review-u. ;)
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    pravi stereo će doći tamo negdje na red kad totalno ne budem imao para :wink:

    thnx... nadam se da je oke review.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobar je review, samo bi bilo lijepo vidjet kako si to namontirao. Znam da postoje slike na netu, ali ne i kako je to postavljeno kod tebe.
    Bus dobil rep na pce. :)
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ma budu slike, fotić je kod žene ovaj vikend tako da ništa još... isprike, isprike :D
     
  15. frontmen

    frontmen Novi član

    Ma slika govori više od 1000 riječi :p
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    sve mi je jasno... budem posliko malo idući tjedan.

    welcome! :wink:
     
  17. frontmen

    frontmen Novi član

    Hehe, jedva čekam da to vidim, moram i ja sebi zvuk posložiti :)

    Tnx :wink:
     
  18. Loki

    Loki Komšija

    Ma 'ebo zvučnike, da mi je taj pioneer dv-696. :D

    Šalim se, super review. ;) :)
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

  20. Neso

    Neso Komšija

    Ih koji ti je sad ugodaj :D Jastuke ispod guzice, kola i udri misko :D