Lokalna Wireless mreza...

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by _anex_, Jun 2, 2011.

  1. _anex_

    _anex_ Novi član

    Pozdrav!!!!
    Trebo bih pomoc oko pravljenja vlastite lokalne mreze u svojoj sobi ili kuci.
    Koristim Wireless internet koji je spojen standardno antena kabl PCI kartica.
    Ono sto me zanima sta bi mi bilo jos potrebno da bi mogo bez kablova surfovat svojim PC-jem laptopom i mobitelom???
    Dali je to neki ruter (AP) ili mikrotik ili nesto trece nebitno samo da mi neko pomogne ako postoji rijesenje ovog mog problema...
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    bilo bi najjednostavnije da uzmes bilo kakav Access Point (npr. AirLive 5460v2 koji ima 2 LAN porta, a moze i 5450 koji ima 1 LAN port), prikljucis ga na mreznu karticu na racunaru (onom u kojem se nalazi wireless kartica i koji je vec spojen na internet), sherujes vec postojecu pppoe konekciju (ili koji tip veze-pritokola koristis za spajanje na WISP-a). U AP-u podesis nekakav vid enkripcijem podesis mac filtering, ukljucis DHCP server (a na laptopu i mobu podesis automatsku dodjelu IP adresa i ostalih mreznih parametara), i to je to. naravno IP adresa na compu spojenom na net i AP-u moraju biti podesene tako da su iz istog opsega.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hajde da na otvaram novu temu, imam mali problem...

    U kancelariji mi je bila razvedena mreza, preko BHtelecomovog ovog paradigm routera. I sve je bilo OK. U mrezi je PC, laptop i jedan mrezni printer. Svima sam rucno dodijelio IP adrese i sve je zondiralo super.

    E sad, kupio sam TP-Link wireless router, osposobio sam mrezu, ima interneta, umrezeni su PC i laptop, ali ne mogu da pristupim printeru.

    IP adrese sam bio dodijelio 192.168.0.1 - PC .0.2 - laptop i .0.3 printer

    E da bih imao pristup netu, morao sam staviti automatski da dodijeljuje IP adrese, a to nikako ne moze na printeru. Znaci on mora imati stalnu IP adresu, a onda mi ga ovaj router ne vidi, tj. nemam pristupa.

    Ako je neko shvatio problem, neka mi da neki savjet :)
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    dobro provjeri koju su mreznu masku ukuco na printeru. takodjer, ukucaj i gateway adresu u printer (to ti je adresa TP link routera). provjeri takodjer, da nije zabranjena komunikacija izmedju WLAN i LAN interfejsa na WLAN routeru.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Komunikacija WLAN i LAN radi jer je laptop sada na WLAN-a spojen, a ovo ostalo cu provjeriti sutra kada dodjem u kancelariju. Javim kako je proslo.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mrezna maska na printeru je 255.255.000.000
    Gateway sam ukucao 192.168.1.1 sto je IP adresa routera, i opet nece. Jel neka druga ta maska? Ne znam za sta je to...

    Edit:

    Sredio sam, nesto sam cackao, skontao gdje sta :) i sad sve radi. Hvala na pomoci.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    mrezna maska je 255.255.255.0. mora biti ista kao i na compovima, kao i na routeru.