Mala pomoc

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by amkan, Mar 14, 2006.

  1. amkan

    amkan Novi član

    Kupio sam nedavno Altec Lansing 151i 5.1 zvučnike. POvezao sam ih na integrisanu zvucnu (Raltek 650 - nvidia MCP-T Soundstorm).
    Pošto sam novi u 5.1 zvuku za PC trebala bi i mala pomoc prilikom postavki u driverima (encoding, postavke equalizera i sl.).

    Jos nesto, ima li smisla tjerati stereo signal (mp3 - winamp) da radi na 5.1 ako je vec dvokanalni zvuk.

    Nekom ce biti ovo smijesno ali ako mozete pomoci. :oops:
     
  2. GV

    GV Komšija

    Mp3 signal stereo na 5.1 vjerovatno treba neki poseban program/procesor koji bi to raširio na 6 zvučnika nešto kao što je DolbyProLogic I i II koji upravo to radi. Da li postoji nešto što kodira 5.1 signal u mp3 mislim da nema.WinAmp 5.1 verzija mislim da postoji. Vjerovatno zvuk koji se samo onako raširi bez procesiranja je samo da ti sviraju svi zvučnici, znači gubiš namjenu 5.1 (pozicioniranje instrumenata, izvora zvuka i sl.)
     
  3. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Ima winamp 5.1 verzija, ja je imam i frcera
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ma tko vidio stereo u 5.1 tjerat :?
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma moze se da lijevi sviraju lijevi kanal, a desni, desni kanal ali po meni nema smisla. :wink:
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    pa ja i sacd-e furam na stereo... ne razumijem di bi bila moja pozicija kao slušaoca u 5.1 tehnici - ispred bubnjara, ispred pjevača pa publika iza mene... nije mi jasno.

    rađe ja 3d efekt dobijem od 2 zvučnika :wink:
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma to bih eventualno radio ako je veca prostorija, ili ako je nepravilnog oblika (L) pa da napunis prostoriju sa zvukom. A ganjati neki kvalitet na AL 151 bas i nema smisla. Da ne govorim o slusanju sacd-a na tim zvucnicima.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    ma jasno... ali kažem ipak ni na tim zvučnicima ne vidim baš neku korist od 5.1 zvuka... neka kvadrofonija eventulano za wooooooow efekt :D

    nije sacd neka revolucija i zavisno od cd-a do cd-a se čuje/ne čuje razlika.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    5.1 je blanja.

    Samo stereo ili dupli mono.
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    U sustini je dobro to osmisljeno samo pretjeruju sad guraju i 7.1 a on nista vise nema od 5.1 sto se tice nekog efekta, nego samo dva zvucnika vise.

    Ja imam 3 komada i dosta. Dva ko lijevi jedan ko desni u sredni, odvrni do kraja i
    kad me pitaju sta je to. Ja kazem to je nesto najnovije za to ce se jos cut. :smt020
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Jedina prednost 5.1 trenutno je sto u cod2 cujem kad mi neko prilazi sa ledja
    :D
    sto se mp3 tiche talashika meni radi u nekoj 4.1 emulaciji i dosta
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma ja koristim slusalice trenutno kad igram a i kad slusam muziku. Iznenadio sam se kada sam otikri oda mi je 5.1 slabiji od nekih zvucnika iz 96 koje sam kupio uz prvi kompjuter. Sad sam kod druga i trenutno dere 2x200W RMS. Ubi bass i get low :mrgreen: .
     
  14. amkan

    amkan Novi član

    Hvala na odgovorima. I ja sam malo cackao puno bolji zvuk imam kad stereo slusam bez ikakvih emulacija. Ostavljam 5.1 za igre i DVD-ove.
    Pozdrav svima.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    eto vidiš da smo te izveli na pravi put :wink:
     
  16. monK

    monK Komšija

    Milina čitati, svega mi!
     
  17. amkan

    amkan Novi član

    Ko pita ne skita.... :D