Media Player, WinAmp, BSP........

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Hells, Oct 17, 2004.

  1. Hells

    Hells Aktivista

    Koji program predlazete za slusanje muzike, imam 5.1 pa mi WinAmp ne sluzi ne radi centar, pa mi recite u kojem vi slusate ? , i koji mi predlazete?
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    winamp 2.xx je po meni najbrže/najstabilnije/najjednostavnije, neki će reć i najstarije rješenje, ali ova prva tri naj su mi ipak bitnija :)

    zašto bi uopće želio slušat muziku u 5.1?? mislim slušao sam nedavno stereo materijal na dolby prologic II receiveru i 5.1 sistemu (prologic II "stvara" iz bilo kojeg stereo izvora čisti 5.1... kao) i to ne zvuči ničemu... a slušao sam i na quadro kućnom kinu sa mp3 cd-a na 5.1... suzdržat ću se od komentara :)

    jedino što kolko-tolko valja su dvd snimke koncerata i sl. (eagles, metallica s&m više-manje...) puštene preko kvalitetnijih komponenata, ali i to zavisi o masteringu i idejama producenta... a sad stvarat iz stereo mp3-ca 5.1 zvuk je kaos totalni. ako ikada pokreneš koju mp3-cu (pa čak i na kvalitetnijim komponentama sa prologic-om) poslušaj šta dolazi iz zadnjih kanala, jako ćeš se iznenaditi.

    nema boljeg iskustva glazbe od kvalitetnog sterea... kad ti iz dva zvučnika "izvučeš" da se zvuk čuje izvan vanjskih rubova samih zvučnika, kad čuješ bubnjara dobrih metar-dva iza zvučnika, takav doživljaj ne može nikakav surround napravit.
     
  3. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja koristim Winamp 5.01 i nema problema :D.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    i ja koristim peticu, mada cu se vjerovatno vratiti na zadnju dvicu.
     
  5. kenci

    kenci Aktivista

    ja sma koristio tricu.. i nije mi se svidila..
    kada sam instalirao peticu.. super se pokazala.. bolje nego dvica
     
  6. [tota]

    [tota] Aktivista

    Meni je foobar 2000 zakon. Nema mu ravnog. oprobajte http://www.foobar2000.org
    Syss slušaš li Metallicu? S&M je zakon poseban doživljaj daje orkestar.

    Metallica je zakon.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    da metallica je oke, samo stariji albumi, ovo novo ničem ne služi (možda 2-3 pjesme).
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    Probao sam foobar i nesvidja mi se. Winamp mi ostaje br. 1
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    zadnje od metalike sta je valjalo je Load
     
  10. djambo

    djambo Aktivista

    Glazbu je grijeh slusat na 5.1 sistemu
     
  11. Sleeper

    Sleeper Komšija

    sve je uslovno 8)
     
  12. GV

    GV Komšija

    Ni jedan kompjuter ne može dočarati zvuk pravog sistema! Sve to ti je kao slušanje na onim linijicama iz Robota. Ako želiš da čuješ pravi zvuk onda si kupi nešto pošteno (komponenete odvojeno) ili budi zadovoljan onim što imaš. Kada jednom čuješ razliku pravog zvuka i onog što trenutno imaš, a to ti se svidi to je put bez povratka. Nekada sam imao nešto dobro (do rata), a sada ni ne palim ono što imam, nakakav stari risiver i zvučnike od kompa, jednostavno ne mogu slušati.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    upravo tako!

    kad sam je sa sony mini linije (popularne "sedmice") koja je imala pioneer-ove zvučnike sa 20cm basevima i dva woofera od 25cm (neću ni komentirat koliko je to basa bilo) prešao na sadašnje komponente prvo mi uopće nije bilo basa, zvuk je bio 300 puta otvoreniji i jako čudan... ali kad shvatiš da je to put prema pravom zvuku, čuješ par live svirki, počinješ slušat detalje onda je to nešto naj... naravno ako se sluša hardcore i sl. primjese gdje su dosta 3 woofera i visokotonac (bez uvrede) onda ta razlika ne ostavlja takav wow-efekt, ali rock, jazz, klasika, pop pa i metal čak zvuči kao nebo i zemlja.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    e da... naravno ovo se odnosi na slušanje običnog stereo cd-a sa linijskog cd playera (koji je uz gramofon još uvijek najkvalitetniji izvor zvuka), mp3 su oke za nekakvo pozadinsko svakodnevno slušanje, ali nikako za ocjenjivanje kvalitete sistema.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  16. syss

    syss Veteran foruma

    tak-tak, relatino još ništa nemre pobit cd/gramofon u nekom ubojica playeru. pogotovo klasa sacd/dvd-a playera koja je dostupna nama običnim smrtnicima... mass produkcija uglavnom. recimo da uložiš te pare koje si mislio u sacd u u jedan običan cd, dobio bi puno bolji zvuk (ako naravno ideš na najsitnije detalje).
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Sta ce meni za mp3-ce neki kickass sistem? :D
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    naravno prije bilo kakve insvesticije treba dobro pogledati fonoteku i zapitati se kakav izvor glazbe/vrsta glazbe se najčešće sluša.

    recimo suludo je uložiti u neki entry level ht (home theater) sistem koji zbog puno komponenata u njemu mora na kraju skupo koštat i gledati filmove 2 puta mjesečno, a ostatak vremena slušati stereo muziku. bolje je uzeti kvalitetniji stereo sistem i nekako preživjeti nedostatak ostalih 4 zvučnika, ili napraviti pasivni surround pa ga spojiti na stereo pojačalo.

    ali sa druge strane dobro kodiran mp3 sa cd-a na kvalitetnom sistemu zvuči puno bolje nego na pc speaker paketima. takav sistem se može složiti i za 300-400€, što se na prvi pogled čini puno, ali nakon što se naviknete na takav zvuk, nema povratka (kako je kolega gore reklao) ma mini linije i nabrijane pc speakera... tu ipak opet vrijedi pravilo koje sam u prvoj rečenici ovog posta naveo, sve se svodi na neki raspored prioriteta i kompromise.
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    Evo. Ja se nemogu navici na zvuk u PC zvucnicima.
    Prikljucio sam PC na Samsung liniju koja ima zvucnike od 2x6oW. Al zvuk je neusporedivo bolji. Ja vise necu imati PC zvucnike.
     
  20. Sleeper

    Sleeper Komšija

    aka dugme zvucnike!