Microsoft Windows XP

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Thomas Angelo, Oct 17, 2006.

  1. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Pošto vidim da nema nikakvih recenzija u sekciji Operativni sistemi, bar na forumu neka se nađe mini recenzija (ako se ikako može nazvati recenzijom :oops: )


    Microsoft Windows XP mini-recenzija

    Poslije Windows 2000 i ME -a dolazi na Microsoft Windows XP.Windows XP je napravljen na novom Windows engine-u koji koristi kod Windows-a 2000 i NT.Windows XP, naravno, ima podršku za 32 bitnu arhitekturu.

    Pouzdanost

    Windows® XP Professional izgrađen je na osnovnom softverskom kodu koji se koristio u sustavima Windows 2000 i Windows NT® Workstation. Ovaj kod, koji se naziva NT-jezgra, tj. novi pogonski modul Windowsa, čini da je Windows XP još snažniji, sigurniji i stabilniji od sustava Windows Me, Windows 98 ili Windows 95. Ako ste ranije koristili te sustave, uočit ćete dramatičan napredak: čak i ako se program sruši, u većini će slučajeva računalo nastaviti s radom.
    Neki od feature-sa (preuzeto sa Microsoft-ovog site-a)

    - Vrhunsku tehnologiju operacijskog sustava, što uključuje »preemptive« višezadaćni rad, toleranciju pogrešaka i zaštitu memorije sustava, koji će zajedno raditi na sprječavanju i rješavanju problema te omogućiti da vaš sustav radi besprijekorno.
    - Mogućnost oporavka posla u većini slučajeva, ako se program sruši prije spremanja tog posla.
    - Zaštitu memorije sustava koja pomaže u sprječavanju da loše napisan softver učini vaše računalo nestabilnim.
    - Osim toga, kod instalacije novog softvera obično nećete trebati ponovno pokrenuti Windows XP, što je obično bilo potrebno u ranijim verzijama Windowsa.

    “Da vaš sustav radi besprijekorno” – To I nije tako tačno.Tokom korištenja XP-a pronašao sam bezobraznu gomilu grešaka sa Don’t Send opcijom.
    Dobra opcija Windows XP-a je System Restore.On vam “vraća” sistem u vrijeme kada je napravljen tkz. System Restore Point.Npr. danas je 17.10.2006 godine, a ja sam napravio Point 10.10.2006 godine.Ja mogu vratiti sistem u datum 10.10.2006 god.To je vrlo korisna stvar ako vam se pojavi neki problem, a ne znate ga rijesiti (ovo zauzima dosta prostora na HDD-u).

    Što se tiče sigurnosti XP-a, PUN je raznih exploit-a.Windows Firewall je pun rupa, pa bih licno preporucio koristenje boljeg firewalla (ZoneAlarm).Obavezno skidajte najnovije zakrpe za Windows XP I Internet Explorer.Ako to ne zelite raditi, imate na HW Base-u AutoPatcher.Što se tiče pouzdanosti, XP nije loš, medjutim preporucujem da kada kucate neke važne tekstove u OOffice-u ili Microsoft Office (ili u Notepad-u : ) Save-irajte fajl svakih 5 minuta.Nikad ne znate sta se moze desiti.

    Brzina

    Što se brzine tiče, ovo je, po meni, najbrži Windows.Iako je pun dizajn-efekata veoma je brz.Boot je veoma (barem meni, Athlon 64 3200+, Asus EN7900GT, 1 GB Kingmax Superram, LanParty nF 4) brz.Ni sa slabijom konfiguracijom necete cekati vise od 30s.
    Evo sta kaze Microsoft:

    Kada uključite računar na kojem se izvodi Windows® XP Professional, on će mnogo brže biti spreman za rad.
    Između trenutka kada pritisnete dugmić za uključivanje i trenutka početka rada vaše će računalo izvesti nekoliko koraka, kao što su pokretanje osnovnog ulazno/izlaznog sustava (BIOS), učitavanje operacijskog sustava, uključivanje uređaja, te upit za prijavu s šifrom. Windows XP ubrzava te korake tako da će računalo u većini slučajeva za rad biti spremno nakon 30 sekundi ili čak i ranije.
    Windows XP ubrzava pokretanje sustava:
    - Koristeći tehniku prethodnog dohvaćanja kojom se operacijski sustav učitava istodobno kad se uključuju i uređaji.
    - Preuređivanjem koda i podataka potrebnih za pokretanje sustava. Nakon što nekoliko puta pokrenete računalo s istim softverom i hardverom, Windows XP će datoteke za početak rada premjestiti na najdjelotvornije mjesto na disku radi bržeg pristupa.
    - Uklanjanjem mnogih nepotrebnih zastoja koji mogu nastati pri prijavi na mrežu.

    Uz to, budući da loše napisan upravljački program može produžiti postupak pokretanja, Microsoft je u suradnji s proizvođačima uređaja radio na poboljšanju tih upravljačkih uređaja.

    Prema Windows 98, osjetiće te značajno ubrzanje.Uz pomoć Hibernacije računar će se još brže uključivati I isključivati.Ako hoćete JOŠ brzine isključite sve effect-e, I stavite skin na Windows Classic. Programi koji su se izuzetno dugo pokretali u ranijim verzijama Windowsa, u sistemu Windows XP pokretat će se do 50 % brže. Ista poboljšanja učinka zbog kojih se računri koja koriste Windows XP pokreću brže kada ih uključite, omogućit će i brže pokretanje programa kada ih želite koristiti.
    Nakon što neki program pokrenete nekoliko puta, Windows XP upamti kod i podatke potrebne za njegovo pokretanje. Kod i podaci ostaju dostupni, tako da sustav ne gubi vrijeme tražeći ih kada sljedeći puta pokrenete taj isti program.

    Dizajn – šminka

    Dizajn je, kao iz naslova, prava šminka.Izgled je veoma dobar.Default Blue skin je napravljen sa puno nijanski plave boje I Start dugme je zeleno.

    Windows® XP Professional ima novi vizualni dizajn usmjeren ka zadacima koji ujedinjuje i pojednostavljuje uobičajene zadatke te uvodi nove vizualne savjete koji pomažu pri korištenju računala.
    Poboljšanja u vizualnom dizajnu Windowsa:
    - Preoblikovani izbornik Start.
    - Najčešće korišteni programi grupirani su radi lakšeg pristupa.
    - Prikazuje pet prvih najčešće korištenih programa.
    - Zadana e-pošta i web-preglednik uvijek su dostupni.
    - Jednim pritiskom miša možete pristupiti svojim dokumentima, pisačima, mrežnim vezama, pomoći i podršci te alatima za konfiguriranje sustava.
    - Omogućuje prilagodbu izbornika Start u skladu s n(v)ašim potrebama.
    - Grupiranje na programskoj traci održava programsku traku čistom i organiziranom, štedeći vrijeme. Više se ne mora pomicati kroz programske trake, pritišćući gumbe kako biste pronašli željeni dokument. U sustavu Windows XP nakon otvaranja datoteka on će ih grupirati prema vrsti programa. Otvorimo li, na primjer, osam dokumenata Microsoft Worda, oni će biti grupirani pod jednim dugmetom na programskoj traci s natpisom ( 8 ) Microsoft Word. Možete pritisnuti dugme (gumb) i vidjeti izbornik s naslovima ili pritisnuti desnom tipkom miša i sve ih istodobno zatvoriti, složiti u niz, prikazati jedan do drugog ili minimizirati.
    - Područje stanja na programskoj traci koje se nalazi uz sat više nije natrpano zahvaljujući značajki čišćenja. Stavke koje ne koristite skrivene su, ali se mogu otkriti pritisnete li ikonu proširenja područja za obavijesti. Želite li, možete otići na alat Taskbar and Star Menu u Control Panelu i prilagoditi određene ikone tako da uvijek ostanu vidljive ili skrivene.

    Da još kažem, Windows XP ima jako dobar Bliss :).

    Zaključak

    Windows XP definitivno nije najbolji OS koji sam vidjeo, ali je bolji od ranijih verzija Windows-a.
    XP je pun exploit-a zato sistem mora biti dobro zasticen.XP je brz I ima dobar izgled.Sve korištene stavke su nadohvat ruke što je plus.Sa Service Pack-om 2 Windows XP postaje malo pouzdaniji I sigurniji.Ja preporučujem da se odmah poslije instalacije Windows XP-a odmah instalira SP2, pošto je dokazano da poslije samo 20s surfanja na internetu bez bilo koje zaštite, dovodi do upadanja spyware-a, malware-a I sl. u sistem.Da ovo nije mini recenzija, ovo se moglo produžiti na 25 stranica.Koristite Windows XP ako niste profesionalni web designer ili vec imate web stranicu ili sta ja znam, želite da programirate.

    + Dizajn
    + Brzina
    - Pun exploita
    - Prilicno nesiguran Windows

    Finalni zaključak: Koristite Windows XP, ali sa dosta dodatne zaštite.Uskoro dolazi Vista, pa ne bih preporučivao kupovanje novog, originalnog Windows XP-a.Do Vista-e, od Windows-a, koristite XP! (Not an order : )Za slabije konfiguracije, ako nemaju novaca da kupe novi komp, neka ostaju na XP! (Not an Order : )