Mikrotik: Hotspot + UserManager , kako?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by gatar, Oct 8, 2009.

  1. gatar

    gatar Novi član

    Pozdrav!

    Imam jedan sasvim mali problemcic , pa nadam se da cemo ga rijesiti!

    O cemu se radi:

    Na svom mikrotik serveru (Licenca 4) , instalirao sam hot spot , default user je admin. Kada ocu google otvorit ono mi izbaci hotspot gateway kada ukucam admin i sifru oo mi ode na internet. Eh sad u cemu je problem.

    Zelim da instaliram user manager , koji ce regulisati sve hotspot korisnike.

    Vako sam instalirao user manager:


    Citat:
    / ip hotspot profile set hsprof1 use-radius=yes




    Citat:
    / radius add service=hotspot address=192.168.1.1 secret=123456



    User Manager configuration


    Citat:
    / tool user-manager customer add login="MikroTik" password="qwerty" permissions=owner




    Citat:
    / tool user-manager router add subscriber=MikroTik ip-address=192.168.1.1 shared-secret=123456




    Citat:
    / tool user-manager user add name=demo password=demo subscriber=MikroTik



    eh sada kada sam citao to sve na mikrotiku sve sam uradio dobro kada ukucam 192.168.1.1/userman mogu da se logujem.

    Sada je moj problem oko baze Usera iz user managera i hotspot-a Ovaj dio teksta nikako da skontam.

    * Note, first local HotSpot database is consulted, then User Manager database.

    It means that if you have configuration in '/ ip hotspot user print', users will be able to authenticate in HotSpot using these data. Delete users configuration from '/ ip hotspot print' to stop using local HotSpot database for authentication. To move batch of local HotSpot users to the User Manager database use export/import . Use text editor program to create appropriate file to import local users to the User Manager database.

    Ovo sam skontao da treba da bazu podataka hotspota treba da regulise user manager , znaci kada ja dodam user-a u user manageru da se on loguje putem hot spota kada udze u mozilu.

    Sada tu objasnjava to kako da se uradi , ali ja nikako ne mogu da skontam sta je export import , kako da sredim to da u u ser manageru dodajem a oni se loguju preko hotspota.

    Evo vec dva dana citam i trazim po forumima i po google-u sve sam uradio . Neki govore da to licenca level 1,2, i 3 ne podrzava , pa sam danas kupio i licencu 4 ali nikako da proradi.

    ne znam sta da radim

    Pomagajte!

    Hvala
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    sve je tu fino napisano. mozes korisnike dodavati direktno na hotspot na kartici (kao na slici hs1) ili ces ih dodavati preko web interfejsa na user manager. naravno, kod kombinacije hotspot + usermanager, moras da podesis i radius, jer komunikacija ide ovako:

    1. kad pokusas otvoriti neki sajt u browseru, a kako hotspot kontrolise port 80, ti kao rezultat dobijes login sajt da ukucas username i pass
    2. nakon sto ukucas te podatke, hotspot preko radiusa konsultuje user manager, tamo nalazi korisnika i tebi omogucava logovanje
    prednost ove druge verzije hotspot + user manager je sto korisnike koje dodas u user manager mozes iskoristiti i ako nekad htjednes preci sa hotspot-a na pppoe server, inace ako korisnike budes dodavao u hotspot direktno, onda ces to morati raditi i na pppoe serveru.
    reci mi samo koju verziju mikrotika imas?
    radius imas na drugoj slici.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. gatar

    gatar Novi član

    Ovako. Korisim verziju 4.0 beta , licencirana . Level4

    Eh drug vidi u cemu se radi. Kada ja podesim hot spot default user je admin , a isto tako mogu da dodajem korisnike po zelji.

    Kada sam to uradio jedini ja znam koliko su useri potrosili. Ali ja sada ocu da useri preko user managera mogu da vide koliko su gigabajta potrosili i da mijenjaju svojesifre koje oce. Kada oni promijene sifru npr: korisnik u usermanageru sa imenom. user1 ima sifru : 123456789, eh sada ja zelim da ti korisnici kada sebi promijene sifru da kada udzu u browser da im izbaci hotspot i da ukucaju svoj user name i pass koji su promijenili ili koji i mja stavim da se loguju preko hotspot-a. U mikrotiku pise da trebam da ostavim praznu bazu kod hot spot usera , ali kada je ostavim uopste hotspot nema komunikacije sa user manager-om tj: kada se ocu logovat nece, znaci da nema nikakve komunikacije.

    Ja bih volio da mi neko objasni kako da podesim pppoe server , znaci da mi bude pppoe server usermanager i hotspot. Znaci: kada mi neki user pridze s vana bez usernamea i passa da mu izbaci hotspot. Eh ako ima user i pass logovace se preko hotspota ali ako ima user i pass moze da se loguje putem pppoe konekcije , pa kada otvori browser da mu ne prikazuje hotspot vec da ima izlaz preko interneta. Ali kada se taj korisnik loguje putem pppoe servera da li ce on moci da vidi svoj status u u ser manageru , tj: da tim korisnicima iz pppoe servera kontrolise user manager. tj: kada on promjeni sifru u usermanageru da mu se promijeni i na hotspotu i na pppoe serveru.

    Ja mislim da sam naveo sve u detalje.

    Molim vas pomagajte.

    Hvala!
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa u principu najbolje ti je da podesis pppoe server i user manager, kako sam ja podesio, ali je fazon, sto u v4.x ne mogu useri mijenjati ni password niti bilo sta. mogu samo pogledati potrosnju. prednost user managera iz verzije 4 je ta sto ga je moguce prevesti na nas jezik, pa useri sebi odaberu koji ce koristiti. meni je dugo vremena bez problema radila v3.13, ali sve naredne (v3.30, v4.0beta1-beta4 i v4.0rc1) su mi na neki nacin svarale ne tako velike probleme. ako ti je bitan jezik interfejsa u user manageru ici ces na v4.0rc1, ako nije, ja preporucujem za sada v3.30, jer v4.0 jos uvijek nije dovrsena verzija. ako hoces, javi se na pvt, pa da ti ja to podesim uz neku naknadu. ima tu posla. ja kad sam dosao odrzavati mrezu u jednu skolu nisam znao skoro nista o mikrotiku, i trebalo mi je bar 2-3mjeseca ucenja i citanja opsirnog uputstva da skontam kako se sta radi, i sta mi to u stvari treba. sve je povezano.... ti si tu nesto pomjesao. hotspot je generalno nacin autorizacije korisnika preko web browsera, a pppoe ti je poseban kriptovan protokol koji ti opet omogucava autorizaciju korisnika. vidim da ti spominjes kombinaciju ta dva, sto nema smisla. ili ce se korisnici spajati preko pppoe ili preko hotspota. nema smisla ti se spojis preko pppoe, otvoris svoj IE u dobijes ponovo login dijalog da ukucas username i pass.... znaci usermanager je baza koja ti sluzi za dodavanje korisnika, stimanje brzine, prioriteta, kolicine prenijetih podataka, vremenska duzina konekcije itd itd..... a hotspot i pppoe server konsultuju tu bazu prilikom spajanja korisnika na net....

    evo kako izgleda usermanager kad se ja kao korisnik logujem u njega. iz prilozenog vidis da nema Settings dugmica, na kojem mozes izmjeniti password u starijim verzijama, ali se vidi i padajuci meni gdje se moze jezik odabrati (naravno ti sam prevodis interfejs):

    [​IMG]