Moding Kucista - Potreban Alat

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by apdejt, Mar 15, 2010.

  1. apdejt

    apdejt Overclocker

    Buduci da sam se u zadnje vrijeme nafurao, da svaki slobodan trenutak iskoristim radeci nesto, nabavio sam sebi malo vise alata uglavnom jeftinijeg jer ukoliko sa alatom postupate pravilno i odlazete ga na odgovarajuci nacin iole kvalitetan alat Vam moze potrajati jako dugo. Izmedju ostalog krenu sam malo da se bavim i case modding-om jer mi je to dobar nacin da ubijem dosadu i dodje mi kao zanimljiv hobi :) . Pa evo Vam ispod lista alata koja vam moze doci kao jako zgodna za modding vaseg kucista.


    Alati skoro svima nama dostupni

    1. Stege i Skripovi
    2. Alat za Mjerenje i Oznacavanje
    3. Alat na Struju i Vazduh
    4. Alat za Savijanje Lima
    5. Alat za Rezanje Okruglih Oblika
    6. Turpije
    7. Alat za Farbanje
    8. Alat za Sastavljanje Limova
    9. Klupe i Stolovi za Rad
    10. Alat za Lemljenje
    11. Razni Rucni Sitni Alati

    1. Stege i Skripovi

    Standardna C Stega
    Samostezajuca Plasticna Klijesta
    Ugaona Stega
    Standardne Klizne Stege 01
    Standardne Klizne Stege 02
    Mali Skrip
    Skrip i Presa u Jednom
    [​IMG]

    2. Alat za Mjerenje i Oznacavanje

    Metalni Lenjir za Oznacavanje i Rezanje
    Alat za Oznacavanje Ugla od 45/90 Stepeni
    Subler ili Noniuse Digitalni ili Obicni
    Samonamotavajuci Metar
    Metalni Uglomjer za Oznacavanje i Rezanje
    [​IMG]


    3. Alat na Struju i Vazduh

    Dremel sa odgovarajucim nastavcima
    Mala Brusilica
    Zracni Kompresor
    Stona Brusilica
    Aku Busilica
    Busilica 220V
    Stona Busilica
    Pistolj sa Toplim Zrakom
    Slajfarica
    Ubodna Pila
    [​IMG]

    3.1 Dremel sa paletom nastavaka

    Buduci da su danas Dremel i kopije ovog alata dostupne i na nasem trzistu, a relativno su jeftine i omiljeni su alat vecine moddera, ispod imate sliku alatki trenutno dostupnih na nasem trzistu.
    1. Dremel Set sa Starter Paketom
    2. Kopija Dremela
    3. Montaza Dremel cut-off plocica
    4. Vrhovi za Graviranje
    5. Nastavci za Poliranje
    6. Kineski setovi Dremel potrosnog materijala
    7. Cut-Off Disk Obicni (jako brza potrosnja)
    8. Cut-Off Disk Armirani (sporija potrosnja)
    9. Orginal Dremel potrosni materijal (jedan od najkvalitetnijih)
    [​IMG]

    4. Alat za Savijanje Lima

    Brendirana Verzija Alata za Savijanje Lima
    DIY Verzija Alata za Savijanje Lima
    [​IMG]

    5. Alat za Rezanje Okruglih Oblika

    Kruzni Borer - ne znam kako se pravo zove ali kada nadjem editovati cu
    Stepenasti Borer
    Kruzna Testera za Rupe
    [​IMG]

    6. Turpije

    Turpije za Metal Normalne Velicine za Grubo Turpijanje
    Turpije za Metal Male Velicine za Fino/Precizno Turpijanje
    [​IMG]

    7. Alat za Farbanje

    Pistolj za Boju (u kombinaciji sa zracnim kompresorom)
    Sprejevi pod Pritiskom
    Primer za Boju (razlicite povrsine zahtjevaju razlicite podloge da bih se boja na njih pravilno primila)
    [​IMG]

    8. Alat za Sastavljanje Limova

    Klijesta za Pop Nitne
    Pop Nitne
    [​IMG]


    9. Klupe i Stolovi za Rad

    Ja sam dosada uspio pronaci samo jedan model radnog stola/stege koja ce posluziti svrsi da je relativno jeftina i da se moze drzati u stanu a da ne oduzima puno prostora

    Radni Sto/Stega
    [​IMG]
    http://www.comparestoreprices.co.uk/han ... -290mm.asp
    http://www.highlandwoodworking.com/fold ... bench.aspx
    http://www.priceinspector.co.uk/p/Black ... desc,True/
    http://www.ttcuk.com/folding-workbench- ... 1912-p.asp
    http://www.argos.co.uk/static/Product/c ... 001394.htm

    10. Alat za Lemljenje i Zagrijavanje

    Lemilica
    Pistolj Lemilica
    Stanice za lemljenje
    Upaljac u Obliku Olovke za Zagrijavanje
    Lemilica na Plin
    [​IMG]


    STILL EDITING
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Rezervisano.

    Alati koji su vecini nas nedostupni

    1. CNC Masine
    2. Tokarski Strojevi
    3. Laserske Graverke
    ...

    1. CNC Masine

    Masine koje rade na principu pokretanja na dvije ili tri ose i u kombinaciji sa racunarom i vektorskim softverima mogu prakticno napraviti gotovo sve oblike. Po defaultu "skupe".
    [​IMG]


    1. Laserske Graverke/Rezaci

    O ovim masinam se nema sta puno govoriti, video ce Vam pokazati puno vise.
    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Q7Nb_Hequy8&feature=related[/youtube]

    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wi4dKAseDCg&feature=fvw[/youtube]


    STILL EDITING
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    I jedno 50k KM i možeš krenuti u vode case moddinga :D
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma i vise :smt003 bi se moglo uloziti bez problema :) vidjeti ces u drugom postu gok graverke dodju na red.
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da ukljucimo i tokarski stroj ili cak CNC, ha ? :D
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    To su relativno jeftine stvari u odnosu na laserske graverke, polako dok dodje na red. Pripremio sam podosta materijala samo sto ne mogu bas sve stici za jedan dan¸ :smt003
    CNC masine sam vec vidjao po stranim forumima sto su ljudi maksuz kupovali za modding, ali jbg u Australiji npr. liku drzava platila pola CNC masine pola on (poticaj za razvoj), pa nije ni cudo sto se ljudi upuste u te vidove biznisa gdje nadjes da radis posao koji volis jos zaradjujes. Kod nas od toga nema hljeba ali ne boli da u jednom postu vidimo klasican alat cirka 0,50 KM do 200 KM koji nas vecina moze priustiti, a u drugom vidimo masine na koje mozemo samo pariti oci ...
     
  7. RaP

    RaP Komšija

    jarane nabroja ti alata treba garaza jedna i mozes napraviti avion a ne modad kuciste :)
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa ne treba ti sve sto vidis, tu je nabrojan alat koji se uglavnom koristi. Netko vec ima nesto, netko ce ugledati nesto pa skontati da bih mu to dobro doslo. I ja sam slicnu temu vidio na stranom forumu pa odlucio i ovdje otvoriti, jer sam Dremel recimo iako multipraktican, nije dovoljan za sve poslove modinga. Uzmi za primjer samo stege ako npr. vec netko ima stegu na cetvrtom mjestu nece naravno kupovati i onu na petom mjestu jer obje obavljaju skoro iste funkcije moj cilj je bio samo predstaviti lepezu relativno jeftinog alata (mislim na prvi post). A btw. meni licno alata nikada dosta, stara je vec pocela prijetiti da ce ga poceti bacati iz kuce iako je sve ljepo slozeno i nikome ne smeta :)

    EDIT: ej a biti ce jos samo polako, ovo nisu postovi koji se mogu zavrsiti za jedan dan, iako sam mislio da mogu :)
     
  9. Juka

    Juka Komšija

    Znam da mi je dremel set na popisu poklona koje zelim za naredni rodjendan :lol:
     
  10. gold3n

    gold3n Novi član

    Jel znas gdje se ima kupiti dremel, po mogucnosti da se radnja nalazi u Sarajevu :D
     
  11. Tyger

    Tyger Aktivista

    Trebalo bi biti u OBI-u
     
  12. gold3n

    gold3n Novi član

    Jel znas mozda kako se krecu cijene?
     
  13. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa u zavisnosti od paketa do paketa trebalo bi ici od nekih 60KM pa do 300 KM. Inace FIS Bingo ima kompletan orginalni Dremel program potrosnog materijala. Svi vrhovi, mandrelice, plocice (20-36 komada) i ostale sitnice su pod istom sifrom po 1,50 KM. Setovi za poliranje, rezaanje brusenje (od 20 do 70 komada) 7,50 KM. Sajla 15 KM ma carevi ljudi ja mislilim da sam pokupovao sve sto sam uspio pronaci tako da sada trazim malo vecu kutiju :) . U planu imam kupiti i Dremel 300 mada mozda i 400 model jer sam ih gledao na bayu vec od 35 EUR nove, a trenutno sam zadovoljan i Einhellom od 50 KM, ali mu nije isti standard navoja kao kod Dremela pa upravo crtam nacrt za tokara da mi napravi par adaptera da mogu koristiti Dremel sajlu, testericu, desni ugao i sl.
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    heheh ... bas sam i ja htio ovo da kazem :D

    Mogu rahat autolimarsku radnju otvorit s ovim :p

    Salu na stranu... Bez alata nema zanata ;)
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ko ima zivaca, volje i strpljenja (kao i potreban alat), evo malo gotivnog rada koji se moze napraviti Dremelom.

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG]

    Naravno, turpija je vjerovatno usljedila na kraju za zavrsnu obradu, a mozda i kakvo brusno kamenje iz Dremel seta ko ce ga znati.