Moja tv net paket postavke!!!

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Eight, Jun 3, 2010.

  1. Eight

    Eight Novi član

    Uveo sam moja tv net paket i odmah (po obicaju) belaj. Net i tv su radili uredno dok nisam htio da podijelim konekciju na ostale compove. Ne sjecam se tacno na sto sam isao ali mi nije radio ni tv ni net. Resetovao sam modem i po upustvima sa 1142 sam podesio modem ali net ne radi dok tv radi uredno. Zvao sam suppor vise put ali kazu da ne raspravljaju sa korisnicima o postavkama modema. Takodjer sam skinu sa net upustvo sa njihove stranice i po njemu sam isto uradio sve opet ista stvar. U pitanju je paradigm 8411. Btw ne mogu ni da se konektujem sa adsl G konekcijom a mogao sam dok nisam pokvario.

    Unaprijed hvala na svakom savjetu.
     
  2. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ti si pravio preko ovoga uputstva ?

    http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_ ... radigm.pdf

    Najbolje ti je da odes na setup wizard, i da ti encapsulation bude pppoe llc, i onda umjesto onog, VCI 35, ti stavi 60, VPI ostaje 8. DHCP server ti treba biti ukljucen u postavkama, pa idi na advance, WAN, i ostavi samo kvacicu na G.Lite, i dole ono bitswap i sra enable ti trebaju biti obiljezeni, ostalo je sve prazno. Zatim idi na LAN, i tu trebas nastimati kao sto je dole na slici za koju sam dao link. Takodjer pod LAN ukljuci i port mapping ako je isti iskljucen.

    http://yfrog.com/0slannj

    edit : Taj Paradigm ima i wireless ? Ako je tako samo uradi kako sam ti rekao, ethernet kablo koje ide u STB treba biti ustekano u port 4, i ostanu ti tri slobodna za racunare. Kod mene je tako jer sam i ja uvezao racunare u kuci, i evo sve radi bez problema :)
     
  3. Eight

    Eight Novi član

    Hvala druze puno. Problem je bio u VCI za net, u upustvu pise da je 35 sto i jest za G adsl dok za ovaj uz m-tv je 60.
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nema na cemu druze, sada znas za ubuduce u cemu je stos. Uzivaj :)
     
  5. Hollow

    Hollow Novi član

    znaci isto mi se dogodilo, samo u mene je TP - LINK modem TD W8901G, molim kako da napravim Moja TV, pokusao sam sa ovim 60VCI ali bezuspjesno :/
     
  6. EdinKeca

    EdinKeca Guest

    jel neko zna jesul se promjenile postavke VPI i VCI za moja tv od kad su uveli ove nove pakete? posto me nesto zeza internet na kasda routeru...hvala unaprijed
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Stavi 8/35 za internet, snimi i nek stoji tako jedno 10 minuta. Onda vrati na 8/60, snimi i resetiraj router. Trebalo bi proraditi, jer ti imas DSL signal i mozes gledati TV, ali ti internet nema izlaza. Ako ne pomogne, onda je najbolje da nazoves podrsku ;)
     
  8. sutko

    sutko Novi član

    Pozdrav svima.

    Evo pisacu ovdje posto imam slican problem kao i pokretac teme, jucer je monter bio kod mene i prikljucio uslugu moja tv full i sve je odlicno radilo, medjutim ja sam resetovao modem.

    Podesio sam modem nakon toga prema uputstvu za TP-Link koje stoji na stranicama mojatv.ba http://www.mojatv.ba/fileadmin/user_upl ... l_novo.pdf i vratio sam servise u funkciju, ali sada mi se desava da slika na tv-u svako malo zasteka na sekundu, dok ton normalno ide. Telefon i internet odlicno rade.

    Dakle, jucer je radilo sve bez trzanja kad je monter prikopcao, dok sad imam trzanja slike. Monter mi je rekao da je portove podijelio na nacin da je Port 2 dodijelio ST-Boxu, Port 4 VOIP-u, dok je portove 1 i 3 ostavio za internet.

    Po ovom uputstvu prema kojem sam ja radio postavke samo port 1 ostaje za internet dok 2 i 3 idu za tv, a 4 za voip.

    Moja pitanje glasi, dali je moguce da je trzanje nastalo zbog novih postavki kojima sam ja prema uputstvu port 3 dodijelio ST Boxu 2, a koji je jucer bio slobodan, tj. bio je dodijeljen internet koneckiji, jer mislim da je to jedina razlika u odnosu na postavke od jucer kad je sve uredno radilo i danas kad slika svako malo trza. Mozda je bitno za reci da sam ja udaljen oko 2.5 km od centrale.

    Trenutne postavke modema:
    PVC 0 - 8/60 - Bridge Mode 1483 Bridged IP LLC
    PVC 1 - 8/40 - Bridge Mode 1483 Bridged IP LLC
    PVC 2 - 8/50 - Bridge Mode 1483 Bridged IP LLC
    PVC 3 - 8/43 - Bridge Mode 1483 Bridged IP LLC

    VLAN:
    Group Active ID VLAN Group Ports
    1 Yes 1 e1,w0,p0
    2 Yes 2 e2,p1
    3 Yes 3 e3,p2
    4 Yes 4 e4,p3

    DHCP: Disabled
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pogledaj moje upustvo, viewtopic.php?f=68&t=26375

    Ne bih rekao da ima neke veze na kojem je portu. Kako sam skontao, imaš samo 1 STB ?

    Ta njihova uputstva inače nisu čemu, a onaj adapter za VOIP, mislim da uopšte i ne treba konfigurisati port za njega, jer on treba sam dobiti IP adresu, bar je tako moj drug napravio i radi mu i dan danas.

    I sada imaš trzanje slike na svakom kanalu ?

    Pokušaj opet iskonfigurisati, pa čak i vratiti STB na port 2, a ako ništa ne pomogne onda zovi njih ponovo, jer može biti da ti je problem u parici :)
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  10. sutko

    sutko Novi član

    @SamiRX-8, hvala ti na odgovoru.

    Imam samo jedan STB, sumnjam da bi na mojoj lokaciji dva STB-a uopste mogla raditi.

    Situacija danas oko 20 sati je eskalirala dotle da su slika i ton stalno trzali, zbog cega sam nazvao 1422, da bi me oni prebacili na tehnicku podrsku za moja tv, gdje mi se nakon jedno 3-4 minute cekanja javio sluzbenik koji je nakon sto sam mu rekao da slika trza, rekao "da ce otvoriti nalog i da ce kolege doci pogledati u cemu je problem".

    S obzirom da sam na prikljucenje usluge od trenutka podnosenja zahtjeva cekao 79 dana, ocekujem da bi uz dosta srece za jedno 30-ak dana neko mogao doci da vidi gdje je problem.

    Sad sam podesio prema tvojim uputstvima, osim sto sam jos dodao treci pvc za voip, tako da mi je sad moja tv u port 3, voip u port 4, ali mi nije jasno kako se ja uspijevam konektovati i sa pc-e i sa laptopom preko wirelessa na modem, a nisam podesavao manuelno adresu, subnet mask i ostalo, u properties od oba wireless uredjaja mi stoji da automatski nadju ove stavke. Dok sam okacio stalnu konekciju, laptop mi odmah prepoznao, odem do pc-a vidim i on konektovan i normalno idem na internet, da mozda to nije pokazatelj da nesto pogresno radim il je ono samo potrebno kod mrezne kartice stelati? :smt017

    Dakle stanje je sad ovakvo:
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vidim na VLAN grupama imaš w0 i p0, a kod mene ima w samo, bez p0. Moguće da si se negdje u postavkama zeznuo, iako mi opet nije jasno kako ti radi internet ako nisi nikako podešavao adrese manuelno :S

    Koliko si imao uslugu dok je radila bez prekida ?

    To s nalogom će ići monterima, i obično rade od novijih naloga pa se spuštaju prema starijim, mada nije neobično i da te nazove sutradan isti monter, ili kroz par dana, a može i potrajati :)
     
  12. sutko

    sutko Novi član

    P0 imam jer sam krenuo od PVC0 pisati, dok si ti isao od PVC1, to nebi trebalo imati veze?

    Znaci redom, na PVC0 8/60 internet, PVC1 8/40 televizija, PVC2 8/43 voip. Onda sam preko VLAN grupirao portove tako da su mi u VLAN Index 1 ethernet portovi e1 i e2 na kojima su wireless i pvc0 na kojem je internet, na index 2 je ethernet e3 na kojem se nalazi pvc1 gdje je televizija, a na ethernet e3 pvc2 gdje je voip. Tako sam ja bar skontao sve ove kratice i grupiranja, prvi put se sa ovim susrecem.

    [​IMG]

    Usluga je radila 6-8 sati.

    Evo scrrenshota svojstava wirelessa sa laptopa, a ovako je i na pc-u, na pc-u imam onaj usb wireless.

    [​IMG]

    Provjeravao sam ip adrese od laptopa i od pc-a i iste su, znaci da idu oba preko stalne konekcije modema, a kako pojma nemam, znam da internet savrseno radi. :)

    Evo i postavki od PVC0, tj. od stalne konekcije, sve sam podesio kao i na tvom screenshotu.

    [​IMG]

    EDIT:

    Ne znam ima li kakve veze, ali evo i ovaj podatak, u Status -Device info od modema, stoji kod Data Rate - Upstream: 6260kbps Downstream: 1023kbps, jeli tako treba biti kod ovog full paketa, ima li neko da full paket da provjeri kod sebe?

    Nekako mi se cini premalo 6Gb downstreama za televiziju, 2 Mbit internet i voip, ako se dobro sjecam jedan poznanik mi je pricao da za tv treba minmalno 4 Gb, voip 1Gb, plus brzina interneta.
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Dobro ti je to, kod mene je samo upstream malo manji, no to je svakako ta propusnost za MojuTV. Zaboravih na pvc0, jer ja nisam nikako mogao naštimati da radi od njega, ili je bio neki drugi razlog pa sam uvijek od 1 kretao.

    Ne igraju cifre u propusnosti toliku ulogu kao parica. Mnogo ih je imalo dobru propusnost, ali se samo sa HST uređajem vide i oni najmanji prekidi na downstreamu i upstreamu. Ne bi bilo loše da ti monter provjeri liniju ako ima uređaj uz sebe :)
     
  14. sutko

    sutko Novi član

    Izvinjavam se, obrnuo sam downstream i usptream u prethodnom postu, dakle ispravno je downstream - 6230, upstream 1023.

    A nista, preostaje mi pomalo cackati dok ne dodju.
     
  15. sutko

    sutko Novi član

    Evo ga, prckao sam opet po modemu, nakon nekoliko restarta sa razlicitim postavkama, sad se wireless na laptopu nije mogao konektovati na modem dok nisam manuelno upisao ip, subnet mask, default gateway i dns-ove, koje si napisao u svom tutorijalu, a televizija, bar trenutno, radi ko sat. :D

    Sad ne znam koje vrijednosti da upisem na properties od pc wirelessa, jer nece ni on vise automatski.

    Dakle ovo je na laptopu:

    IP address : 192.168.1.5
    Subnet mask : 255.255.255.0
    Default Gateway : 192.168.1.1

    Primary DNS server : 195.222.32.10
    Alternade DNS server : 195.222.32.20
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Samo zamijeni zadnji broj na IP adresi, stavi 192.168.1.8, ili neki drugi, a ovo dole sve ostaje isto. Nek si to riješio, preporučujem ti još da uradiš romfile backup, pod maintenance tabom u postavkama.

    Također dobro zaštiti wireless, i promijeni defaultni password za ulazak u router. Sa srećom :)
     
  17. sutko

    sutko Novi član

    Odlicno, sada se i pc konektuje bez problema, postavio sam transmit power za wireless na low, sakrio ssid i postavio 64 bitnu sifru. :D

    TV i dalje radi bez trzaja.

    Hvala ti puno. :D
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nema na čemu, uživaj :D