Molim za savjet i pomoć oko konfiguracije mreže

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by davles, Jun 10, 2009.

  1. davles

    davles Novi član

    Imam mrežu od 15 računara koji su međusobno povezani u WAN ali i u LAN preko rutera.Sve to lijepo funkcioniše dok mi ne nestane internet konekcije tada mi nestane i LAN-a haos nastane.Internet mi dolazi wirelesom na krovnu antenu, računari su podešeni da automatski dobiju IP adresu.
    Interesuje me kako da i dalje imam konekciju čim netko upali računar a da su mi računari povezani u LAN ako mi internet konekcije nestane.Pretpostavljam da mi je i LAN sporiji zbog ovakve vrste umrežavanja.Hvala unaprijed ...
     
  2. _amar

    _amar Aktivista

    Probaj postavidi statičke ip adrese na svakom racunaru.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    na toliki broj racunara, ja bih predlozio instalaciju mikrotik router OS-a. mozes imati full kontrolu nad svakim compom ponaosob, kontrolu nad brzinom interneta i lokalne mreze itd itd.
     
  4. davles

    davles Novi član

    kolinsb,ne treba mi puna kontrola jer su mi racunari na workgrupi i svaki je posebna ne kontrolirana jedinica ,znaci samo da mi moze LAN raditi kad nemam neta,i sumnjam da mi ruter nekad zastopa LAN pa mi se lokalni racunari ne vide.Dakle kako mogu povezati LAN bez rutera da mi se vide racunari,nisam pokusavao sa statickim IP adresama i je li bi to moglo biti rjesenje ...
     
  5. GW

    GW Moderator

    Koji ruter koristiš?
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    kako može imati kontrolu brzine u localu?
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    fino :) postoji jedan fazon, koji vrlo cesto koristim. kad racunarima dodjelis subnetmask=255.255.255.255 (prefix /32), onda se za svaki zahtjev MORAJU obratiti gateway-u, tj. routeru, i onda sa tim saobracajem mozes raditi sta te volja, tj. imas punu kontrolu nad njim :) na taj nacin sam ucenicima zabranio da igraju cod1 u kabinetu informatike :D samo blockirao 28960 port :smt003. jedini problem sa kojim sam se susreo kod ovog nacina, jeste da HP-ovim mreznim printerima (1300n i 1600n color) ne mozes dodjeliti tu masku, ali to se da rijesiti tako da printere odvojis u drugi subnet. Queue pravila kreiras tako, da pravilo za ogranicenje neta stavis iznad pravila za ogranicenje locala. naravno, kod pravila za ogranicenje locala, i source i destination ip treba da je local subnet.

    @davles: mozes pokusati sa statickim adresama, moguce je da je na routeru podeseno malo lease time (vrijeme koje router cuva ip za neki host), pa radi toga dodje do gubljena ip adresa na racunarima. naravno, ako hoces i net, onda racunarima moras podesiti i gateway i dns (stavis ip adrese od routera).
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    Znači /32 subnet, stvarno zlatan vrijedan fazon, kasnije queue tree i pcq i da pjeva sve.... a file sharing kako si onda riješio
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    fajl sharing ko sto je i bio. samo u exploreru kucas \\IP naravno, to malo vise opterecuje mikrotik, jer sav saobracaj ide preko njega (dok ga inace lokalni saobracaj zaobilazi). ja sam na tom subnetu stavio gigabitnu karticu. radi ko doksa. tesko ce se potrefiti da ti 10 racunara vuce po 100Mbps, pa da mikrotik umire. kad skontas da je jedan cisco (ili neki drugi) upravljivi switch milju i vise km-ova, ovo je itekako jeftino rjesenje.
     
  10. davles

    davles Novi član

    kolinsb i ostalima hvala na pomoci,ovo oko podesavanja IP getw. subneta mi je pomoglo tj.racunari mi rade u LAN bez neta,al mi se opet pojavi problem kod skidanja-protoka veceg broja podataka (tipa 1Gb) sa racunara kojeg koristim kao file server i sa kojeg i svi ostali korisnici vuku podatke.Pojavi mi se poruka kao da nemam pristup ili ovlastenja za pristup a isti mi se izgubi sa mreze.Skoro sam radio renoviranje mreze i "dovukao" za svaki racunar poseban kabel sa switcha(linksis 24 porta).
    Ruter mi je: D link/802.11g/2,4GHZ Wireles ruter DI524,da napomenem da ne koristim wireles mrezu preko njega
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cini mi se da to nema veze sa lan mrezom, nego je vise do samog servera. ne pada mi napamet sta bi moglo biti jer nisam mnogo cackao oko file servera.