Može li se PCMCIA modem prikazati kao modem na COM portu?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Loki, Jan 30, 2009.

  1. Loki

    Loki Komšija

    Imam Micronet PCMCIA GPRS/GSM Modem za laptop.

    Pošto imam aplikaciju koja trea da koristi modem da prozove neki drugi i da pokupi podatke, a u postavkama ima samo da se izabere COM koji hoću.

    Može li se kako napraviti da ova aplikacija prepoznaje ovaj modem kao modem koji je priključen na neki COM port? :roll:

    Kad dođem kući opisaću problem detaljnije.
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nisam u zadnje vrijeme koristio PCMCIA uredjaje, ali koliko se sjecam laptopi ih prepoznaju kao USB ak se ne varam, pa ako je to i slucaj kod tebe evo ti jedno moje iskustvo, a nadam se da ce te barem uputiti u pravom smjeru.

    Skoro sam imao "slicnu" situaciju. Naime kod djevojke u radnji nakon totalnog pruredjivanja, gazda odlucio da desktop sa PC kasom prebaci na laptop radi estetike. Naravno nov laptop, nema parallel port, a POS printer koji oni koriste ima paralelni port. Hajd rjesio sam to kablom USB -> Bitronix ali mi se javio sljedeci problem. Software koji oni koriste izlaz baca samo na LPT port. Ja sam lutao dva dana po googlu trazeci redirekciju sa LPT na USB i uspio je pronaci u obliku nekog softwera koji su napravili talijani, tako da ti je moj savjet da krenes sa googlom i kljucnim rijecima redirect, com, pcmcia, usb. Nakon dovoljno trazenja, iscitavanja i testiranja treebao bi moci napraviti ono sto ti treba.
     
  3. Loki

    Loki Komšija

    Tražio sam i još tražim. Ne ide mi baš al' ne odustajem. :D

    Slagah gore da ću opisati problem pa ne opisah. :) Čim stignem uzeću par screenova Device Managera i opcija iz aplikacije o kojoj govorim pa možda neko nešto skonta. :)
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

    Hajd pa da vidimo i mene zanima bas "zbunjivanje i redirekcija" uredjaja pa cu u skladu sa slobodnim vremenom vidjeti da ti pomognem koliko mognem.
    Cekam SS.

    PS. Ak ti je to bas toliko potrebno jesi li razmisljao o USB-->COM + neki stariji hardwerski modem na COM-u (GVC, US robotics ili sl.) siguran sam da ovdje ima tipova koji bi ga mogli pojeftino prodati, tek toliko da se ne mucis. Sa druge strane ako ti to treba na terenu valja to nosati je... .. nikako dva dobra sastaviti.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Loki, je si li uspio ista napraviti.
     
  7. Loki

    Loki Komšija

    Jok, nešto sam od ofog softvera skin'o i čačk'o al' nije to to. Očito ne razumijem dovoljno kako šta od ovoga radi da bi mogao to da napravim kako treba.

    Iako bi bila velika pomoć da ovo proradi nije propast svijeta i ako ne mogne, radiću kako sam i do sad, prozivam kolegu u uredu svaki put kad mi treba i gotovo. :D
     
  8. iznogud

    iznogud Novi član

    otvori device manager > ports, kad ustekas modem - gledaj da li ce ti se pojaviti novi com port :) modem bi se trebao pojaviti kao com, sve i da ide preko drugog interfejsa - npr. kad ustekas mobilni telefon, vidjet ces i usb uredjaj i com port za modem... AFAIK.

    e da, jel ovo xp il vimsta?
     
  9. Loki

    Loki Komšija

    A mog'o sam se zaklet' da sam stavio screenove već. :roll:

    Očito me neko na poslu prekin'o u po frke pa nisam postao već napisani post od prije 15-ak dana.
    Nije bitno evo našao sam screenove koje sam uzeo tada:
    Device manager
    [​IMG]

    Izbor u programu sa kojim radim.
    [​IMG]

    Znači jednostavno ga prepozna kao PCMCIA Wireless Modem (instalirani driveri naravno).

    Meni treba da mogu nešto iz ovog menija u ovom programu da uzmem i podesim da bi to na kraju radilo kao obični dial-up modem.

    Windows je XP.
     
  10. iznogud

    iznogud Novi član

    pojma nemam, da izvines, probacu jos malo prosurfat il pitat pametnije od mene
     
  11. iznogud

    iznogud Novi član

    e da

    sad sam pogledao tvoj screenshot...
    siemensov mc35i radi sa serijskim portom, imas kupiti usb2serial za sitnu lovu, mislim da se ne isplati cackati s ovim...

    i da, na windozama ne znam, al kannel razvaljuje na lindji s tim modulom :]

    sori ako ti ovo ne moze pomoci - nisam vidio da ima ikakav softverski bridz il nesto...kolega mi je rekao da je nekad davno cackao i mjenjao memory range da nesto slicno uradi, al to se ni on ne moze sjetiti a ja imam losa iskustva sa fulama dodjeljene memorije :]
     
  12. Loki

    Loki Komšija

    Kod mene se jako puno koristi Siemens TC35i i to radi bez problema, preko usb-serial. Problem je što treba da bude što kompaktnije a onda pored laptopa nosiš modem, pa modemu treba napajanje... Ehh. :D
     
  13. iznogud

    iznogud Novi član

    pa eto rekoh ti - vjerovatno je i jeftiniji usb2serial nego pcmcia modem...
     
  14. iznogud

    iznogud Novi član