Napraviti Wireless network

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Jelen, Dec 5, 2006.

  1. Jelen

    Jelen Novi član

    pozdrav

    do sada sam koristio kablovski internet preko modema.
    susjed mi nema neta pa razmislajm da napravimo wireless jer smo stan do stana, preko mene.

    Sad me zanima koja je oprema potrebna.

    dali je dovoljno da uzmemo samo 2 Wireles PCI kartice ili trebamo i router?

    na us robotics stranici kaze da su dovoljne samo dvije pci kartice.


    mnogo hvala
     
  2. luka_mx3

    luka_mx3 Novi član

    trebate jedan AP koji ce biti spojen na modem....a vas dvojica se spajate na Ap.....ak te jos sta zanima pitaj
     
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ili da kod jednog bude upaljena konekcija non stop da bi i drugi mogao na net ... :D Ali to je malo vjerovatno. Treca opcija je da, u slucaju ako imate kakav stari racunar, ga podesite da radi kao server tj. Da mu instalirate linux (nije obavezno ali je najbolja solucija) i da ga konfigurisete da preko njega se kacite na net. Taj racunar bi mogao da stoji kod bilo koga od vas dvoice s tim da on u sebi mora da ima wireless karticu i obicnu ethernet NIC. Naravno, on mora da je upaljen stalno... i bilo bi dobro kada bi nabavio crossconnect uredjaj za periferiju (mis, tastatura, monitor) da sa samo jednom periferijom mozes kontrolisati oba racunara.
    Sad samo vidi sta ti je isplativije... :wink:
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    hm da ali trebas uzet u obzir da kablovski interenet ne podrzava simultane pppoe konekcije tako da ce ili jedan racunar morati postaviti za gateway (bilo stari bilo novi)... iskreno ja sam kuci napravio mlogo jednostavnije i bezbolnije rijesenje sa wifi routerom koji se automatski kachi na modem a tvoje je samo da nakacis racunar na router.
    ako te zanimaju detalji pm ....
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Nisi me dobro razumio. Posto oni imaju racunare oboica, ako neko od njih slucajno ima kakvu staru kantu neka je konfigurise kao default gateway ;) i da se preko nje kace na net. A stave joj linux kako sam gore spomenuo ...
    Da bezveze ne bacaju pare na Wi-Fi router, ako vec mogu da nesto iskombinuju ...
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako postave obije wireless kartice u AD-HOC mode, radice. Naravno racunar koji je nakacen na net mora imati i obicnu mreznu, vecina ima ugradjeno tako da to ne bi trebao biti problem.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    mah cijena jednog wrt54gl je oko 120km,to nastimas i miran...
    nit se peglas sa konekcijama nit ti ispadaju mashine....sve je rock stable ...
    uvijek mozes napraviti 20 ak maraka jeftiniju mrezu koju ces stalno "popravljat"
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Nije skupo sto jes jes... Ali, ipak, kada konfigurises linux nema sanse da ispada masina, samo ga treba konfigurisati kako treba. Sto se mene tice draze mi je nesto iskombinovati pa sacuvati 120 mema nego dati za nesto sto mogu sam da napravim. S druge strane nije fakat puno para ako je bas mrsko se patit sa linuxom ili se ne zna kako konfigurisati.
    Eto, dali smo im opcije pa neka se skontaju ...
    A router nije nista drugo nego namjenski racunar :)
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ado nije Linux za svakoga :) Posebno ne za one koji imaju problema sa adhoc mrezom :) Svaki operativni sistem je stabilan ako je hardware solidan.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pa kazem ... to su sve opcije pa neka izvaga svoje tehnicke mogucnosti i svoje znanje i neka se odluci za najbolju varijantu :D
    Malo ga ovdje pretjera ... Kad je to Vindoz bio stabilan? ;)
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Win2k, winxp, ne znam za tebe al ja svoj comp ne gasim \ reboot po 2 mjeseca.
    Dok sam imao battlefield 1942 server, bio je na win2k3 serveru, uptime je bio 6 mjeseci.
     
  12. Loki

    Loki Komšija

    Zavisi na šta misliš kad kažeš stabilan. :D kod mene je recimo na staroj mašini i Me bio stabilan s obzirom da mi je jako rijetko pojavljivao "blue screen of death", možda jednom u 2 mjeseca a mučio sam ga pravo raznoraznim igrama, shareware-om i freeware-om. Meni je to stabilno. Nekome je stabilno da nikad ne vidi blue screen u životu... :) Sa XP na novoj mašini već nekoliko mjeseci nikakvih problema.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Stabilno hoce reci da OS uspijeva odraditi sve normalne zadatke, startati i gasiti programe, igre, instalirati iste, itd itd, bez BSOD \ raznoraznih krasheva, pada brzine u radu, ucinkovitosti (nek mi neko prevede ovu na bosanski, izludicu) :)

    Uptime je ok indikator stabiiteta, mada nije sve. Ako comp samo stoji i idla cijeli dan, moze raditi godinama, ako krene padati i rebootati u koristenju, to nije stabilno.

    Problem nastaje i sa updates, kriticne updates za win = reboot.
    Linux i ostale unixoide obicno moras restartovati samo kad rekompajliras kernel.
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    odosmo u OT ... Linux za servere rulez ... jedina ma(h)ana mu je sto mu treba podobro znanje da bi radio kako treba. Znam XXXXX ljudi koji su pravo jaki na podruciju ITa i NetWorkinga, a pojma nemaju oko Wina niti ih zanima. Otrovasmo temu bezze ...
     
  15. Loki

    Loki Komšija

    Najiskrenije se "ispričavam". :D