Nikon F-601

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Blowfish, Aug 2, 2009.

  1. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Prvo da kazem da sam uber n00b sto se tice fotografije :oops:

    [​IMG]

    Dobio sam ovaj fotoaparat, i onako po izgledu cini mi se cool :mrgreen: Ne znam da li da ga prodam ili da se malo igram pa mozda i zavolim fotografisanje.
    Ima li ovaj Nikon ikakvu prednost u odnosu na Canon A80? Ne bi bilo lose da mi date par savjeta kako da koristim bilo koji od ova dva fotoaparata, ili neke linkove vezane za fotografiju, jer hocu da napravim svoju prvu zanimljivu fotografiju^^

    Kad sam vec otvorio temu, imam mali problem sa Canon A80. Kada kada je u "foto-modu" ne radi display, ali kada gledam slike radi normalno. U cemu je problem i moze li se/isplati li se popraviti?
     
  2. oxygenn

    oxygenn Novi član

  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa pazi.. to je prvi Nikon SLR aparat. Pojavio se 90'-tih. A SLR ne mozes porediti sa kompaktom.. sad, razlika je sto je a80 digitalni a f601 analogni aparat. Profesionalci znaju cijenit umjetnost filmasa, pogotovo sto rjetko cini overexposure. I ja nekad mislim angazovati svog analognog EOS-a 3000.

    A za displej, hmm.. probaj promjenit firmware mada stvarno nemam pojma sta bi mogao biti prob.
     
  4. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Imam li ja kao amater ikakvu prednost sa "filmasem"? Starno ne znam sta da radim, koji fotoaparat da koristim ako cu se baviti fotografijom, koji da prodam ili ne prodam. Help, help^^
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mopzes ti prvo uzimat filmas u ruke kao aparat. Treba fin oda naucis sta je otvor blende, expozicija, exposure value, ISO itd. E onda treba da naucis kakve veze jedno s drugi9m ima. Primjer da, ako ti je zavrnuta blenda na F11 da ti treba duza expozicija da imas dovoljno svjetlosti a duza ekspozicija znaci trazi i stativ ili ce slika biti mutna (grubo receno) itd itd.

    Mislim, stvar je u tome sto sa digitalcem odma vidis rezultat i znas gdje grjesis. Sa analognim, veze nemas dok ne izradis slike. A i kada izradis nemas pojma kojim modom i kojim postavkama si slikao koju fotografiju.

    Sad.. sta tebi zaista treba i sta zaista zelis. To bi ti trebao znati. Ja ne bi ni jedan prodavao jer oba imaju vrijednost.. odnosno oba imaju mane.
     
  6. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Znaci prvo da se zezam sa digitalcem dok se ne ustelim, pa onda mogu poceti sa analognim. Mozes mi reci koliko vrijedi ovaj Nikon, otprilike?

    I jos nesto, imam li ikakvu prednost ako sam izradim slike (imam i za to nesto opreme) ili je isto ako odnesem u radnju?
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    30 feninga slika .. mislim :) (a ako se ne varam, imas skener koji skenira i "filmove"). A koliko aparat vrijedi, to ti je relativno kod nas ali .. ne mozes nista izvuc iz njega. Nije tolik ostar da se kupuje kao "oldtajmer" a analogni aparati su jako davno zastarjeli tako da, mislim da ne mozes naci ni musterije a kamoli izvuci fine pare.


    Nije stvar zezanja, stavr je ucenja. Uzmes fino manuelni mod i stimaj expozicoju-brzinu otvora blende (to ti je ono 1/30, 1/200 itd itd.. 1 ti je sekunda. Mislim da ti ne banalizujem toliko. Iz ruke prosjecno moze 1/30 - 1/25.. sve ostalo treba jako jako mirna ruka ili naravno stativ/stalak)

    E sad otvor blende ti je F. Sto veci F broj to manji otvor blende. A sad kontas, sto manji otvor blende to manje svijetla ulazi. Isto i ovo gore, sto "brza" expozicija, to manje svjetla ulazi (1/100, 1/200, 1/2000...)

    E sad ti to kombinuj i gledaj kak ce slika ispast. To sve zavisi i od izvora svijetlosti.

    A i ovo.. ako je preduga ekspozicija, reicmo 1/5 ili citava sekunda, otvor blende F2.8 (prosjecno najveci otvor blende kod komapkta) i dnevna svijetlost, slika ce ti biti poreeksponirana i to se u žargonu kaže spaljena fotografija ..vako nesto http://files.acdsystems.com/english/new ... iso-00.jpg

    Aaa.. sta jos, da. F broj utice i na DOF. TO ti je ono "zamučenj". E sad, sto veci F broj, odnosno, manji otvor blende, tada zahvacas vise "prostopra" u fokusu. Sto, manji F broj, odnosno veci otvor blende, to je manje "prostora" u fokusu.

    Tezi se da DOF bude sto veci, odnosno, vise toga u fokusu, ali sve to zajedno kombinujes sa ovim gofre navedenim zbog svjetlosti i osvjetljenja. (nravno, DOF je po zelji)

    Eto.. ako mi jos sta naumpadne javit cu... a sto ne razumijes pitaj. Nadam se da cu moci odgovoriti ;)

    I da napomenem: Ovo gore sve navedeno se odnosi bez blica. Znaci blic bukvalno izbjegavas koristiti jer, blic unisti sliku. Jedino malo profesionalniji blicevi sa nekim filterima ili "ring" koji ne pravi sjenu, mogu da odrade dobro posao a da kao sto rece, ne prave suvisnu sjenu ili da se slike ne "cakle". Naravno, blic se koristi u mraku i bez njega ne mozes ali pravljenje dobrih slika ne ide s blicem.
     
  8. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    E super, hvala ti. Cim uhvatim malo vremena malo cu se zezati - odnosno experimentisati sa expozicijom i otvorom blende.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, jos nesto.. po meni jako bitno a svi zanemaruju (doduse, nema exposure value na svim kompaktima).

    Ka osto rece exposure value. To je balans svjetlosti. Doslovno receno, mozes povecati na odredjenom predmetu svjetlost ali.. sto veci iznos exposure value, to zahtjeva duzu ekspoziciju. NE znam zaista kako da naj bolje objasnim osim na situaciji kada je svijettlost iza predmeta:


    [​IMG] [​IMG]
    (slab izvor svjetlosti, duiza ekspozicija i slike mitne :))

    Povecas vrijednost exposure value, osvjetlis sebi zeljeni predmet ali naravno.. kao sto primjecusjes, i pozadinska svijetlost se povecava i pozadina je doslovno spaljena.

    Exposure value je naznacena na aparazima kao ona, "volumen" skala.. stoji ako nije dirana na sredini/nuli pa imas ono, plus-minus.. lijevo-deso. Skontat ces u glavno kda nadjes.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Prije nego pocnes s tim raditi, fino se raspitaj postoji li negdje tzv. "drum" scanner da mozes fino te filmove skenirati u postenoj rezoluciji.