Nokia - N79 vs E75

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by bhd, Aug 23, 2010.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Danas, bih eventualno sutra narucio telefon, prvo sam se bio zagrijao pravo za e75 koji je pravi poslovni telefon, ima sasomange, a i prelazim sa touchscreena na normala phone.


    I onda vidim da kod istog lika ima i n79, koji je jeftiniji za 40km, ali ima neke svoje nedostatke, ali vishe stvari koje su ispred e75:


    E 75- noviji model, laksi, qverty tastatura, office editor, bolji gps (tako kazu review...)
    N79 - jaca baterija, fm transmiter, bolja kamera...

    Oba imaju isti procesor, bla bla.


    Sada mi fakat, treba nesto, sto bi mi prevagnulo da uzmem jedan od ova dva, da cujem misljenja ako moze malo pomoci :)

    hvala
     
  2. pac

    pac Komšija

    Qwerty tastature je po meni glavni nedostatak samo neznam inace kakav si korisnik telefona i dali ce ti se brzo pokvariti flat kabal kod e75?

    Uglavnom ja sam za e75 radi tastature.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa korisnik sam :p


    Imam n97, koja mi u zadnje vrijeme bloka, kao da uspori, pa ne reaguje touch screen, a onda dodje sebi i radi normala 5-6 dana i ajmo opet isto, pa me iznervira totalno, pa prelazim sa touchscreena :)
     
  4. FLOK

    FLOK Novi član

    ja sam imo e75,dobar poslovni telefon ako ti takav telefon treba,kamera mu nije bas nesto ali to je odlika e serije
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Nemaju isti procesor. N79 vuce procesor iz 2002, Rapido Y ..ili kako li se vec zove. E75 ima nesto mladji, ARM iz 2007 godine. Dal i ima veze u praksi, ne znam. To treba vidjeti iz licnog iskustva.

    I ja bih bio u dilemi. Ako se budes klizao sa e75, mislim da ce baterija slabo drzati. Tu je i kamera prednoszt kod n79. Ako zaitsa nemas velike potrebe za qwerty onda idi na n79. Samo pogledaj odokativno brzine u praksi na par video reviewa.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    MA e75, ipak je noviji model, a i nije mi furka mobitelom slikat high definition slike :p tnx ljudi, porucen je e75
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ovo nije tačno, n79 koristi također arm procesor.

    "CPU ARM 11 369 MHz processor" (copy/paste iz specifikacija sa gsmarene).

    inače, imao sam priliku da isprobam oba navedena telefona, kod e75 mi se ne sviđa što nepotrebno ima dvije tastature. trebali su ili običnu ili samo querty staviti, ovako volumen telefona je nepotrebno povećan.

    moj izbor bi definitivno bio n79, ali pošto si već naručio, nema fajde sad. :)
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Postavi izvor da vidim.

    EDIT: Moja greska. E75 koristi 1136JF-S ARM11 procesor koji je nastao 2002 godine. Kao sto sma rkeao, kakva je razlika, top treba direktno uporediti.
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Editovao sam post. Oba su ARM 11 ARMv6 procesori ali je Rapido Y model ARM11 procesora koji se koristi kod n79 star 3 gdoine, dok je kod E75 1136JF-S AMR11 model iz 2002g. Sta radi tako star procesor kod e75, nemam pojma.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    ma znam, malo je pegla, a razlika mala, ne svidjami se tipke kod n79 recimo, ne treba mi ni fm transmiter, ni bolja kamera, nego pouzdan telefon a to prema komentarima na gsm areni dosta prednjaci e75 u odnosu na 79. Trenutno imam n97 i sva ta serija je okrenuta ka mediji, odnosno slika-video-zvuk, tu skidam kapu, al sve ostalo.. normala telefon :)