Noob help oko particionisanja

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by KRUNCH, Feb 10, 2008.

  1. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Ok ok cuo sam za svemocni partition magic :eek: i uredu je to.
    Samo me zanima jeli on sve sto mi treba , ako napravim jednom particiju mogu li onda da je kasnije sastavim i ako moze kako , i kake su mogucnosti da nest zaserem pa da np zeznem dio hdd tako da postane neupotrebljiv i ako ima i tak nest odma spremite fix guide :p
    Treba mi posto sam pobro zajebanu gamad neku koja mi se pokacila na windows i pola pobrisala onda pola programa mi je malo modifikovano tako da sam ga odvojio od mreze pokuso sto sam mogo ali eto prije formata i svih cuda zelim da sacuvam slike, muziku i videa te nekih sitnica koje nisu zarazene a ostalo nizvodu , i usput hocu da instalam linux pa da se vjezba malo.
    Znaci ako ima neki nacin da sastavis 2 particije bilo bi super tak da mogu sebi nagadjati i namjestati kako mi treba hvala unaprijed... :smt003
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prvo, partition magic je sranje za noobove. Uopste nije rijetkost da ti zezne sve, da izgubis podatke itd.

    Nebi bilo lose da si prije postavljanja pitanja pretrazio forum jer se to sve spominjalo vise puta.

    Hajde sad ponovo objasni sta ti treba, da napravis particije, da ih brises, da ih spajas, razdvajas ili nesto peto?
     
  3. GW

    GW Moderator

    Koliko sam ja skontao, čovjek hoće da spasi podatke i formatira disk u dvije/tri particije. Prva/druga za windows, treća za linux.
    Krunch, najbolje ti je staviti tvoj disk u neki drugi računar, kopirati muziku i video, formatirati disk, vratiti podatke, i vratiti disk u tvoj komp. Onda instalacija windows-a. Linux ne moraš instalirati uopće. Koristi Ubuntu live cd ili nešta slično i uči se.
     
  4. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    ma nije meni frka oko podataka toliko ja cu sprziti na dvd i gotovo samo me interesuje da naucim malo da furam jer svakako je sve pobrkano
    meni treba da mi objasnite kako da napravim particiju
    i kako da je ponovo vratim u jedan komad i to je to a ako bude problema dalje zvati cu vas xD.


    edit: jos sam malo guglo okolo dok slucajno nisam naletio na par stvari pa da vas pitam.
    Koliko je siguran FDISK za particionisanje?

    A ako nista ima i GParted pa cu se snaci xD.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ako trebaš pomoć otvori help u partition magic-u i čitaj. Sve ti fino piše. Je nemam volje da ti objašnjavam. Ako neko hoće da glumi helpdesk, bujrum.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako rekoh partition magic je sranje u bojama. Ako windowsi bootaju, sprzi sto trebas spasiti, a particionisanje se moze odraditi kad budes htio instalirati nove windowse. Nema puno mudrovanja, obrisati sve particije sto imas, kreirati nove zeljene velicine, formatirati u NTFS i kraj price.
     
  7. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    evo ovako hvala svima sada i ja znam praviti particije bey problema (winblows tool nakav u comp managementu xD)
    sluzi svrsi , win sam reinstalo znam i to sada kako treba malo se mucio oko drivera ali je sve uredu , linux ce doci kada imadnem vremena i et puno thx na raznovrsnim komm.