Odabir nap.

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by sgt. bull, Oct 16, 2009.

  1. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Eh ovako znači prije par mjeseci sam kupio novu grafičku i prva dva dana sve je bilo divno, bajno itd da bi nastali problemi nakon toga. Došlo se do zaključka da je za sve kriva napojna (oni malo bolje upoznati sa ovim) koja je očito preslaba. Neka šrot napojna koja je došla uz kučište očito nije u stanju da dobro radi posao pa je došlo da je zamjenim. Znači prije svega evo cijele konf, čega se mogu sjetit.
    MBO:Asus P5ld2 Se
    RAM:2x1Gb Transcend 667 mhz
    CPU:pentium D930, 3.00 ghz ...
    GPU:Leadtek Nvidia PX9800Gt
    HDD:WD 160 GB
    Eh sad, što se tiče radnje odgovara mi neka u Sarajevu ili bilo koja da ima dostavu koja me neće zaklat. Gledao sam malo po Genelecu i po cijeni mi najbolje odgovara Napojna jedinica ATX SilverStone SST-ST40F 400W pa me zanima sada jel' ona najbolji izbor. Izdvojiti mogu do 100 km, ne više. Gledao sam ima li tema i nisam vidio pa se izvintavam ako postoji neka slična.
    Zaboravih spomenut. Prčkao sam po kučištu i pročitao na etiketi napojne piše nešto o tipu iste i piše 400W = max output 160w?

    p.s. Evo linka na grafičku karticu koju sam nabavio i koja vjerovatno zahtjeva jače napajanje od trenutnog.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Taman je ta SilverStone :) Mozes uzeti i Fortron 400PNF za tvoju konfu.
     
  3. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Mislim da ću ipak ići sa ovim SilverStone napajanjem. Razlika je desetak km, pa se haman ni ne osjeti. Da pitam ako nije problem, jel' fakat može da bude da grafička ne radi kako treba zbog napajanja? Ili ću opet bacit pare da ne bi sve šljakalo ok? Ono sve je radilo i prije, samo eto rekli su mi kako napajanje je preslabo pa kao grafička zbog toga radi slabije?
     
  4. GW

    GW Moderator

    Itekako je moguće. Samo nemoj misliti da grafička radi sporije zbog lošije napojne. Sa lošom napojnom se dešavaju restarti računara, zamrzavanja, BSOD...
     
  5. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Jedni mi kažu da GPU loše radi zbog napajanja i da zato imam malo frejmova u igrama. Drugi mi kaže nije do toga već je do procesora. Treći kaže da je do drivera (a nije, novi instalirani up to date, stari očišćeni, čak je kasnije i formatiranja bilo).
    Sad fakat nemam ideje do čega je, para nemam da bacam pa da trošim čas na jedno čas na drugo, pa sad da li da promjenim CPU ili PSU? Bitno mi je samo da mogu igrat igre bez problema a ne da pokrenem npr jednog Batmana i imam prokleti slideshow mjesto igre. =)
     
  6. nFare

    nFare Komšija

    CPU je uzas, kratko receno.
    Znaci morao bi mijenjat gotovo sve ako su novije igre prioritet.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Spor je D930, ali zbog dvije jezgre je opet pristojan za novije igre, jer one u potpunosti koriste sve resurse na raspolaganju. Meni je npr. Godfather 2 bio slideshow sa jednojezgrenim A64 @2.16GHz i HD4870. Bas se vidjelo da je jedna jezgra premalo. :D

    Da D930 nije dovoljan za HD4850, nema sumnje, ali ne bi trebao uzrokovat slideshow.
     
  8. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Evo probao sam i Witchera, da ne bude da je loše samo na novijim i opet isto. Ovdje je prvih 10 sekundi sve ok i onda počne štopanje. Pokušao sve na low staviti i staviti rezoluciju na što manju isto kao i kad stavim 1440x900 i sve na high. Recimo nedavno sam igrao Mafiu i bilo je isto štopanja, samo što je kod Mafije, pretpostavljam jer je starija, kada bi sve bilo na low/med bila i nekako i igriva dok je ovo grozno. Da se razumijemo, nisam ja jedan od onih što im sve mora biti high u opcijama, al' mi ide na živce što se izvijem i izbijem 300 km iz džepa i dođem s lošeg na gore.
     
  9. nFare

    nFare Komšija

    Trebao bi svakako mijenajt napojnu ali ti niko ne moze grantovat da ce to rijesit problem 100%, sto se tice batmana probaj iskljucit physx u driveru ako je ukljucen.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Onda ce najprije biti da je do drivera. Provjeri da li ti komp prolazi pola sata/sat Furmarka da si siguran da nije do napajanja.
     
  11. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Evo polusatni benchmark. Pokrenuo sam benchmark jer nisam vidio da ima i stability test. Pa ako treba i stability test i njega ću pokrenuti, samo reci.

    [​IMG]
     
  12. k0ST

    k0ST Aktivista

    Witchera sam igrao i na Athlon XP (jednojezgrenom) procesoru sa AGP karticom na najnizim postavkama (doduse napojna 500w), i bilo je igrivo. Vjerovatno je do drivera.

    Sa slicnom konfiguracijom cpu/kartica radim folding 24/7 (Prescott!, 2GB 800, 9800GT, napojna 400w).

    Ako ti je ploca ver 2.x onda podrzava i starije Dual Core procesore (CPU Support List): http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ly0uHyAg2GI5nzmr&content=specifications, pa pogledaj sta se nudi po oglasima ako budes mijenjao procesor
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    On vec ima stariji Dual Core procesor. Pretpostavljam da si mislio na low-end C2D procesore (E2000 serija, E4000 serija).
     
  14. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Koristio sam ja Leadtekove drivere, samo što se ne sjećam kako je išlo sve to. Gledam sad na sajtu od leadteka i posljednji driver koji su izašli bili su oni za juli 2008. godine. Meni su rekli da mogu koristiti i obične od Nvidie. Sjećam se da sam pokušavao instalisati i starije drivere sa cd-a koji je došao sa grafičkom, ali nije bilo uspjeha. Odo opet sada pokušat, možda sam bio nešto zahebo, ko će ga znat.

    edit: Evo instalirao stare, one izbrisao i opet isto. Igra radi prvih pola minute stabilno i onda frejmovi padnu, na 4-5 i tako se vrti.
     
  15. nFare

    nFare Komšija

  16. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Da si ti živ i zdrav, sad mi tek od početka štopa sve. :shock:
     
  17. k0ST

    k0ST Aktivista

    Druze, pa onda reinstall windowsa, pa sve fino od pocetka!
    btw, napojnu mozes testirati jos i sa ooct http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download
    Stevo, upravo tako, misio sam na starije C2D procesore (koje si naveo i jos ukljucujuci i seriju E6000) - trbali bi biti nesto brzi uz manje zagrijavanje (u odnosu na D seriju)
     
  18. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Uzet ću Fortron 400w PNF i neki cooler za CPU koji je digao čitavu hajku jer se pregrijava + previše se praši. Batman ide na 20-35 fpsa sada kada je očišćen cooler, 1440x900 na med/high, znači savršeno. Može lock i veliko hvala na pomoći.