Overclock

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by agent007, Jan 21, 2005.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    U tome je problem, nekad je teško razumjeti ili mrsko čitati loše napisan tekst, ovo moje je ugodnije čitati pričali vi šta god.
     
  2. agent007

    agent007 Novi član

    dsa

    Kada dignem bryinu FSb jel sve to sto trebam uraditi i koje su posljedice overclocks tj. sta sve trebam jos uraditi osim FSB
     
  3. iskusni

    iskusni Komšija

    digneš FSB i to će podići frekvenciju proce
    ako misliš ići daleko u clockingu onda ćeš morati i napon povećati

    PS. povećanje napona smanjuje životni vijek
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    ako ga ohladish onda ga ne smanjuje
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    Eto sad sam totalno zbunjen.
    Sad mi ti fino pojasni
    šta to uništava hardware:
    temperatura ili veći naponi

    PS. molio bih za totalno pojašnjenje
     
  6. Sleeper

    Sleeper Komšija

    ti iskusni ne razumijesh sta je temperatura i zato ne kontash.
    evo definicija:
    On the microscopic scale this heat corresponds to the random motion of atoms and molecules in the system. Thus, an increase in temperature corresponds in an increase in the rate of movement of the atoms in the system.
    znachi sto je temp. visa/vise elektrona dio ce krace trajat zbog nasumicnog kretanja elektrona koje uzrokuje efekat znan kao electron migration.
    Edit. http://en.wikipedia.org/wiki/Temperature
    Edit no2. zaboravih reci da se na nizim temperaturama postize bolji oc zbog nizeg otpora.

    Temperature-dependence

    The electric resistance of a typical metal conductor increases linearly with the temperature:

    R = R_0 + aT \,

    The electric resistance of a typical semiconductor decreases exponentially with the temperature:

    R= R_0 + e^{a/T}\,
    skinuto sa http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical ... _of_a_wire
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    my man 8)
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    moram i ja počet koristiti češće tu enciklopediju
     
  9. monK

    monK Komšija

    ...plus osnove fizike, kvantne fizike, hemije i naravno matematike...

    A da bi bio ono baš pravo iskusan moraš to sažvakati i iz filozofskog aspekta...

    Samo wikipedia ti neće toliko pomoći...Misliš da sleeper puca baš sve svoje izvore znanja na forum...Wikipedia je dobra kao priručnik za neko temeljnije istraživanje, ali samo kao priručnik...

    + tvoja bolna tačka, praktično iskustvo...
     
  10. Sleeper

    Sleeper Komšija

    bil ti ruke otpale da si rekao hvala?
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  12. iskusni

    iskusni Komšija

    hvala.......

    PS. one more question

    znači kada povećam napon svom proci i clockam ga njegov životni vijek će zavisit od temperature :?:
     
  13. djambo

    djambo Aktivista

    a zasto se brines o zivotnom vjeku.na default frekvama ti moze izdrzat i do 20 godina kad ga dignes do krajnje stabilne granice vijek mu se smanjuje za recimo 3 puta manje sto je otprilike 7 godina,zivo me zanima da li ces za 7 godina imati isti procesor,jedina fora je ako se vise grije za 3-4 godine neces vise moc mjenjat frekvu proca vec ces ga morat drzat na overclockiranoj frekvi,to se cesce desava nego izgaranje proca
     
  14. Sleeper

    Sleeper Komšija

    ....radni vijek,napon i temp su vezani,samo sto sve osim extremnog pregrijavanja/overvoltiranja nije primjetno ako mijenjas komp svakih par godina.
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija


    ma max temp je 55C