Overclocking Graficke Kartice

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Hells, Apr 10, 2004.

  1. Hells

    Hells Aktivista

    Imam kao sto vidite u potpisu Radeon 9200se,Sapphire, i volio bi je malo clockat.
    Mozeteli mi reci sta je vazno kod clockanja graf. ,sta treba paziti, i koji programi su najbolji za to, jer kako znam nije kao kod CPU u BIOS-u.
    Do koliko mogu je clockat(iskustva pozeljna), i sta uopste znaci ***/***MHz ili slicno!!!!!???
    Hvala unaprijed.
     
  2. jeretik

    jeretik Komšija

    jezgraMHz/memorijaMHz.

    Kod klokanja ozezi po jezgri, a s memorijom budi oprezan. Ako ti se pocnu javljat kakvi pesinluci po slici, to znaci da si pretjerao s clockom memorije, pa smanjuj dok ne bude u redu (kod manje kvalitetnih modela, u redu je jedino na defaultnom i nizem clocku, nazalost).
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    kod nekih ati modela često bios grafičke zna ne-dopuštat clockanje, pa ako ne budeš dobivao neke rezultate, tj. stalno ti se clockovi vraćaju na default, znači da ti baš i nema pomoći osim stavljanja novog bios-a.

    računaj da ti je upitno koliko veliku razliku ćeš dobit nakon clockanja na 9200se, a to pogotovo uzmi u obzir ako ju planiraš prije flash-at.

    za početak probaj sa powerstripom, rage3d-om i radeonatorom.

    za max clock u google upiši nešto tipa sapphire 9200se overclocking i sigurno ćeš na neki review naletit.
     
  4. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    To ako si pocetni overclocker najbolje je da dizes po 5MHZ ili eventualno 10MHZ e sad ako ti je to dosadno memorija i jezgro moraju moci raditi na 30MHZ vise i ako ti to prodje onda idi sa 5-10MHZ

    Kad pokrenes neki test i vidis artifekte po ekranu )u oblikui izduzenih trokutova to je maximum izadji i vrati polako za 5-10MHz da nadjes maximum svžog ovreclocka.

    Selam
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    dabogda da ista postignes sa tom karticom kolokanom na bilo koju frekvu
    memoriski kontroler je 64 bitni koji dozivljava debakl
     
  6. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pravi spetakl , je je , debakl moj život je debakl...

    Dobio sam na kladionici večeras 84 KM.

    Sutra ću sebi kupiti čipsa.
     
  7. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    skini sebi ATITool i sa njim oder.
    ukljuci opciju da nade max clock ili memoriju i uzivaj jer ujedno i testira.jedino se zna desiti da je graficka zakljucana u biosu kosto kaze syss ali za to imas patch,a ako si srece mozda ti i ne treba.
    evo ja svoju ati 9600 256MB sa osnovni vrednosti clock325/memory 400 uspio sam kloknuti na clock 420/memory 485 i dalje nisam htjeo ici,i ako budem iso samo cu clock dizati jer memorija je 4ns tako da od nje mozda max izvucem 500Mhz.
    samo da napomene da je 3dmark 01se bez problema zavrsio i da nema ni jedne greske
    ali sam vratio na standardne vrednosti jer svaka igra radi bez problema.
    i skini sebi omega drivere
     
  8. Hells

    Hells Aktivista

    Skino sam ATI tools,stvarno super program.
    Uspio sam 303clock/203memory.
    Samo sada trebam u nekom benchmark programu viditi jeli ista uticalo na performansu, tj opet vratiti na 200/164 i pustiti benchmark,pa opet na 300/200 i pustit test.
    Samo je problem sto nemam 3dMark,a velik je za Download, jeli znate pomocu kojeg bi mogao slicno uraditi ,da vidim jeli ista koristi ovo sve sto radim?
     
  9. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Ma nije ništa utjecalo, slobodno vrati. 9200SE nisu kartice za clockanje.
     
  10. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    skini sebi 3dmark 01se verziju(oko 31 Mb i ja sam ga skino za oko 2 sata,najbolje navece skidaj)
    i onda izvrsi test posto kod mene na standardnim vrijednostima 325/400 rezultat bude negdje oko 5000-6000(jes da je ati 9600 dx9 optimizirana)a kad kloknem samo procesro na 410 a memoriju ostavim na 400 dobijem rezultat od 10500,e sad sa memorijom kad bi digo na 480 mozda bi dobio jos jednu hiljadu.
    a trebam dobiti 3dmark 03 pa cu u njemu testirati.
     
  11. Hells

    Hells Aktivista

    Ne znam hoculi skidati 3d mark , dugo traje. Kod mene spora veza, skida oko 3,5KB ps, pa bi to dugo trajalo, ali sam probao igrati NFS Underground na 1024x768x32 i na full details, prije nego sto sam je clocknuo imao sam poteskoca kada dode prasina u igri ,a kada sam je clocknuo nema vise treperenja. Znaci da je uticalo malo ovo, iako nije puno ali uglavnom jest malo.
     
  12. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    samo pazi na visinu clokana i pusti test neka malo duze radi (za pregled gresaka u atitool) i memoriju nemoj puno dizati ako nema na njima pasivni hladnjak (ni u mene nema) a procesor dizi polako i pusta da testira po 30 minuta.
    evo ja sam svoju,procesor na njoj uspio podici na 433Mh i testiro sam ga 2 sata nigdje nije bilo gresaka artifacts i to nije max.,jer dalje program nisam pustio da radi.
    a inace ne drzim cloknutu graficku,drzim je na standardnim vrijednostima 325/400
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    ma pusti taj artifact tester... najbolje ti je pokrenut 3dmark u loop-u i miran si.

    ak imate samo pasivne hladnjake, nađite ili kupite neke ventilatore za 486 ili sl. i prišarafite ga na pasivni blok.
     
  14. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    kod mene nije pasivni hladnjak za procesor,ali memorija nikako nema hladnjaka zato nju ne clockam.
    a pokreno sam 3dmark i bez problema sve zavrsi i bez i jednog pojavljene greske
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    pa memorija ne treba nužno imat hladnjake da bi je mogo clockat... ne grije se ona mnogo (makar je ona osjetljivija na zagrijavanje).

    ne govorim o jednom završenom 3dmark testu nego loop-u od 2-3 sata.
     
  16. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    ja nju ne dizem povis 240(480)nikako,a i sad radi na 400 i igre lete,tako da ne planiram cloknuti graficku i drzati je na toj vrijednosti,ovo samo provjeravam koliko moze