Overclocking pojedinih komponenti

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Seadboy, Jan 22, 2010.

  1. Seadboy

    Seadboy Aktivista

    Dakle imam 4770, 2 GB patriot DDR3 na 1600 MHz, AMD 620 X4, ASROCK M3A770DE, FORTRON 400W....
    Kada bi se graficka i procesor kloknuli da li bi to donijelo bolje performanse i koliko veci FPS u pojedinim igrama i da li ima uopce potrebe da se ovo kloka???? Rezolucija 1280x1024....
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Trebao si pitati i koliko ce fps-a skociti u pojedinim igrama za svakih 10MHz povecanja. Prvo, svaki primjerak nema isti overclock potencijal. Malo vjerovatno, ali je moguce da primjerice graficku ne mozes clockati nikako ili veoma malo. Isto tako je moguce da mozes postici odlican overclock. U konacnici, ovo ovisi konkretno od tvog primjerka. Kako ce se overclock odraziti na performanse ovisi od toga koliki overclock ostvaris. Neke igre bolje reaguju na overclock procesora, dok druge (vecina) bolje reaguju na overclock graficke kartice. Ovo na kraju ovisi i od same konfiguracije, odnosno "najslabije karike u lancu". Na kraju, dok ne probas, neces znati. Za igradnje na toj rezoluciji mislim da svakako nemas razloga za overclock bilo cega.
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ta kartica ne koristi CPU kako treba ni na default vrijednostima, a OC procesora bi ti znacio uglavnom za veci max fps sto i nije bitno, a dobio bi mozda koji minimalni frame vise u igricama koje bolje koriste quad (GTA 4). Na toj rezoluciji nemas bas potrebe za nekim overklokingom. Mislim da toj kartici u zahtjevnijim igrama (ARMA II, Crysis) ni 1GHz za GPU ne bi nesto puno znacio, ogranicen si sa 128 bitnom memorijskom magistralom :D
    Uglavnom moje misljenje je da to ostavis na default. U slucaju kupovine neke bolje kartice tipa 5850, gtx285, OC procesora bi pomogao, proc bi overklokirao bar na 3.0GHz ako je to ploca u mogucnosti podnijeti.
     
  4. Seadboy

    Seadboy Aktivista

    Ok, hvala vam.... Sto se tice GTA 4 hoce li glatko ici???? Da li ima potrebe da dodam i jos 2 GB RAMA ili cu to za koji mjesec uzeti, kada cijena opadne....
     
  5. GW

    GW Moderator

    Naravno. 4 GB je puno komotnije, pogotovo ako imaš 64bitni OS.
     
  6. Seadboy

    Seadboy Aktivista

    "Naravno" mislis za GTA ili RAM imam 32 bitni....
     
  7. GW

    GW Moderator

    Oboje. Samo nemoj očekivati da ćeš moći detalje forsirati.
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Imamo slicnu konfiguraciju.

    Uspio sam stabilno sa stock coolerom taj cpu dici na 3.10, meni je M4A77TD-PRO. Ne smijem dalje ici sa stockom jer je temperatura isla i na 80 pod primeom.
    Kada otvorim balkonska vrata isla je na 65 :). Memoriju sam morao staviti na 1280 MHz ( original 1600 ). Napon CPU-a je 1.5. A za memoriju dobro pogledaj u everestu timnge za pojedine frekvencije jer sam ja pokusao kloknuti svoj proc bezuspjesno 20 dana dok nisam procitao spd informacije. Kako sam stavio te timinge sve radi ko doksa.

    Sto se tice GTA 4 napatio sam se dok je nisam instalirao i tek nakon sto sam zadnji patch instalirao 1.0.0.4 igra radi bez trzoke, sve na MAX i sa no restrictions.
    22" ( 1680x1050 ). Istina 4GB RAM-a na 64 BIT WIN7.