P: Racunar

Discussion in 'Računari i komponente' started by Tir Anasazi, Oct 9, 2008.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Raja, zamolio bih vas za pomoc pri procjeni racunara obzirom da sam vec vise od godinu potpuno odsutan iz svijeta cijena komponenti itd. a kupujem novu masinu.

    Specifikacije su sljedece:

    MB: Abit GD8(-V) (2 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    Chipset: Intel Grantsdale i915P
    Procesor: Intel Pentium 4 Prescott 540, 3200 MHz (16 x 213) @3.4GHz
    HDD1: Maxtor 6Y120M0 (120 GB, 7200 RPM, SATA)
    HDD2: Eksterni Maxtor, USB, 320 GB
    Cooler: ASUS Star ICE, instalirana kontrola sa prednje strane kucista, ima prikljucak i za varijantu pozadi
    Opticki: LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-4163B
    Memorija Kingston 2048 MB Dual Channel (PC3200 DDR SDRAM)
    Graficka: ATI Radeon X1300 Pro (RV515)
    Zvucna: Creative Audigy LS Audio Processor (SE)
    Zvucnici: SanSun 5.1 Surround sa daljinskim
    Kuciste: Centurion CoolerMaster C5
    Tastatura i mis: Wireless Chicony Set KBR 0108
    Napojna: Codegen 400W
    Monitor: AOC LM928 [19" LCD]

    Masina moze eventualno i bez monitora i bez eksternog HDD-a, ali me najvise interesuje kompletna cijena kada bih ovo postavio na Market.ba ili Superoglase, bez pretjerivanja dakle bas realno procijenjeno.

    Masina je stara 2 god. nista od komponenti nije vise pod garancijom.

    Prodaja u dijelovima ne dolazi u obzir, ali ako kome nije mrsko moze navesti i cijene pojedinacno po komponentama.

    Hvala na pomoci
     
  2. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: ROP: Racunar

    Anyone?
     
  3. GW

    GW Moderator

    Re: ROP: Racunar

    800-850 km.
     
  4. nFare

    nFare Komšija

    Re: ROP: Racunar

    Ima tu svega :) bez monitora i externog HDD oko 450-500km
     
  5. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Re: ROP: Racunar

    Jeli ti to prodajes 100% ja sam zainteresovan mozda ako se uspijemo dgovoriti
     
  6. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: ROP: Racunar

    Da sada je na prodaju definitivno, uzeo sam jucer novu masinu.

    Imaju doduse dvije izmjene:
    1. monitor je otisao ali ima drugi star 5 mjeseci 19" Wide LCD od ASUS-a jos pod garancijom, sto je jos povoljnija varijanta jer AOC-u je bila istekla garancija.
    2. Eksterni HDD se ne prodaje vise jer mi je potreban storage na ovoj novoj masini.

    Cijena 700 KM sa monitorom

    Par informacija dodatno, sve komponente su kupljene i sastavljene zasebno, nista nije "no name". Prescott je clockan na 3.4 GHz, memoriji podesene latencije, grafickoj clockani GPU i mema. I pored clockiranja Prescott-a sa ovim ASUS-ovim hladnjakom na full load-u ne prelazi 48 stepeni, pod idle 40 stepeni (malo je bucniji ali ima regulator i ja ga drzim na minimumu).
    Grafa je PCIx ima DVI i VGA.

    Bez obaveze mozemo se dogovoriti da dodjes pogledati.

    Ja sam na Alipasinom. Tebi doduse ne vidim lokaciju, jesi li u SA?

    Ako budes zainteresovan poslao sam ti mob. na PM posto nisam bas uvijek redovan na forumu ili u provjeri maila.

    Isto vazi naravno i za ostale.

    Oko cijene ne bih diskutovao na nize, ako ti je na HWB-u proicijene na odredjenu cifru nize ne moze definitivno :), a iskreno ne da mi se ganjati po oglasima.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: ROP: Racunar

    Samo sto si ti trazio procjenu za super oglase ili market.ba dok je ovdje trgovanje sa malo realnijim cijenama!
     
  8. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    nazalost nista ..jaran mi kaze da je sam procesor 50km i da je konfiguracija dosta sata.sada je samo dual core :(
     
  9. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ljudi moji sta je ovo, ne mozes prodati ovu skalameriju nikako. Jos sam spustio cijenu na 550KM, ma nema teorije. Ali ne dam ispod radije cu ga kroz prozor zafrljatiti. U svoj vakat sam krvnih zrnaca izbrojao za masinu.

    Izgleda da ne vazi vise ona stara "tusni preko oglasa i sl".

    Opsta besparica izgleda.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cijena je glavni faktor. Neke firme prodaju "nove kompjutere" po toj cijeni, a laiku kompjuter je kompjuter samo nek je noviji od pentiuma 4.
     
  11. vnm_

    vnm_ Komšija

    ja mislim da bi ga prije prodao da u dijelovima tusis, samo je i to peglancija.
     
  12. Hansel

    Hansel Komšija

    Ispravna konstatacija.

    Ja sam prije nekih 8 mjeseci prodavao P4 po cijeni po kojoj prodaju i one firme koje se bave prodajom polovnih računara. Tada je bilo oko 10 poziva dnevno. A skoro sam prodavao sličan komp 3.0, 512, 256, 80...i jedva sam ga prodao, svega par poziva.

    A na prodaju polovnih računara malo utiče i ova politika firmi koje se bave prodajom također polovnih računara, ali u reklamama navode da su novi. Ovi laici što ih Dog spominje ne shvataju da P4 3.0 ... ne može biti nov računar jer se prestao proizvoditi prije par godina. Kao kada bi neko napisao da prodaje Golf 2 nov.
    I tako ti laici gledaju tvoj oglas, pa ovaj njihov levatski i skontaju: ''Što bih ja dao 550 KM za ovaj komp kada mogu uzeti nov P4 za svega 350 KM i to sa garancijom. Još vide da grafička ima 256 MB (nebitno koja) i pomisle da je to zvijer računar. Iako je tvoj znatno bolji, laici se opet odluče za ovaj drugi...Tako stvari stoje...Na žalost.
     
  13. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Nasa firma recimo ne spominje polovne racunare kao nove. Medjutim, ljudi ocigledno vise vole kupiti racunar u radnji polovnih racunaru jer firma je ipak "firma" a uz to ide i garancija.

    Medjutim uspijevam i sam prodati racunare preko oglasa isl. A glavni faktor je naravno cijena.

    Pozdrav
     
  14. Hansel

    Hansel Komšija

    Pa nisam nigdje ni spomenuo vašu firmu. :wink: Ali u Tz ima jedna firma koja se potpisuje sa novim računarima (p4 350 km), a također ima još jedna u fazonu ''uvoz iz austrije, novo''.
     
  15. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    I ja kontam da je ovo glavni problem. Danas firme reklamiraju nove masine za 699 KM, na slici izgleda fancy, a to sto taj racunar muku muci i sa office paketom ili najjednostavnijim igrama nema veze...

    Ali ne mozes ti odronima objasniti :)
     
  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Danas ima solidnih masina i za 700-800 km sa lcd ekranom sto su po perfomansama dosta bolje nego ove polovne masine. Medjutim, razocaran sam kvalitetom novih stvari do groba..
     
  17. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Mozda nisam kompetentan ali da se nadovezem na temu.Nedavno kupljen racunar i mogu reci da je extra bar za sada.kupljen je nov i placen veoma malo.mozda je cijena takva kakva jest ali meni vrijedi jos vise,ako ste me dobro shvatili