P: SATA RAID Controler (PCIex kartica)

Discussion in 'Računari i komponente' started by Chode, Jun 6, 2008.

  1. Chode

    Chode Aktivista

    PCI express kartica (1x) - RAID SATA kontroler. Ima 4 SATA (sata2) porta, podrzava i RAID 1, 0 ...

    Znaci za one kojima fali SATA portova, ili nemaju RAID controler na ploci, a zeljeli bi ga koristiti.

    [​IMG]

    meni je visak jer koristim na ploci RAID kontroler (e-sata kabl nabavio)...

    Cijena: 25KM. Uz kontroler dodje CD driver, i 2 eSATA kabla.


    Lokacija: TK.


    Test raid controlera:

    Pojedinacno disk (160GB WD SATA2):
    [​IMG]

    RAID 0 (2x160GB sata2 - 320GB RAID):
    [​IMG]
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Koji je chipset na kartici?
     
  3. Chode

    Chode Aktivista

    silicon image
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Imaš li pojma zašto je propusnost na toj karti ograničena na 100 MB/s? Kako vidim, i udarna (burst) i stvarna propusnost je ista (100 MB/s), a sam jedan disk radi na oko 70 MB/s u prvoj polovini kapaciteta, tako da bih ja očekivao bar 125 MB/s u RAID 0 uvezu. Sama PCI-e x1 sabirnica ne bi trebala biti kočnica, pošto je njena formalna propusnost 250 MB/s.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

  6. Chode

    Chode Aktivista


    zato sto kosta 25 maraka! hhhhhh


    (mislim da i svaki RAID kontroler integrisan na maticnoj ima ovo ogranicenje (bar ima mojoj na Asus P5K). Pravi RAID controleri kostaju po 500 maraka. Ovaj je ipak onaj kao na maticnoj ploci. Sto je nekom obicnom useru i sasvim dovoljno. Osim toga dodaje jos 4 SATA porta, nekome i ne treba RAID...)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bas, ima softverskih PCI/PCI-E kontrolera koji nude bolje performanse od ICH9R, primjera radi. Hardverski kontroleri su pak druga stvar. :D
     
  8. Chode

    Chode Aktivista

    pa dobro, koliko para toliko muzike. ko hoce da kupi, ko nece ne mora.