PHP Development - Official thread

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by selvin, Mar 12, 2012.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Eh evo poslije Java threada, da pokrenem i ovaj thread, koji ce vjerovatno vise puta bit otvaran, a nadam se i komentarisan. Sve ono sto sam rekao s pocetka Java threada vrijedi i ovdje.

    Dakle php je kao sto vjerovatno znate server-side jezik, koji se izvrsava na serveru i onda server salje response korisniku u obliku html fajla, bla, bla, bla :D Ali jako je bitno da razumijete funkcionisanje svih ovih stvari, ali da ne pametujem ja o tome.

    Za koristenje PHP-a se najcesce instalira jedan od software bundle-a poput XAMPP, WAMP, LAMP, MAMP, SAMP i slicno, zavisno na kojoj platformi razvijate. U ovom bundle-u dobijate instaliran Apache server, PHP, MySQL i ostalih zilion opcija koje sad nisu bitne :D Vase je samo da pokrenete *AMP server, ukucate localhost u vasem browseru i imate web server na vasem racunaru koji pokazuje na instalaciju *AMP bundle u neki folder (zavisno od distribucije) koji moze biti www, htdocs i slicno. Ubacite svoj web site u taj folder i to je to (samo jos da ga napravite :D).

    Eh sad koristenje "cistog" php-a i nije toliko zanimljivo :D Ne kazem da nije, ali je izgubilo smisao sa pojavom toliko framework-a koji olaksavaju rad. Tako postoje mnogi poput:
    Code Igniter, Zend, CakePHP i slicno. Ali moja preporuka ide za Yii framework. Ako ga niste do sada probali, probajte. Detaljnu dokumentaciju i uputstvo za Yii imate na site-u (link ispod).

    Nakon download Yii-a, dovoljno je da ga smjestiti u folder gdje su vase web aplikacije (gore spomenuti www, htdocs i slicno). Zatim preko konzole da kreirate vasu web aplikaciju pri cemu ce Yii generirati osnovni projekat za vas, tako da aplikaciju mozete odmah pokrenuti. Također, Yii posjeduje alat zvani Gii za automatsko generisanje koda. Posto Yii koristi MVC design pattern, pomocu Gii-a iz vase baze on automatski moze da kreira za vas sve modele, controller-e i view-ove.
    Također Yii posjeduje mnogo ekstenzija, komponenti, modula i slicno koji ce olaksati izradu web aplikacije. Tako npr. unutar samog Yii-a imate dosta widgeta koje mozete direktno iskoristiti za pravljenje najcescih stvari u vasim aplikacijama poput gridview-a, menija, formi i slicno.

    U svakom slucaju, isplati se isprobati, ako vec niste.

    Naravno unaprijed morate znati barem osnove "cistog" PHP-a, te znati kreirati svoju bazu i slicno.
    Osnove PHP-a mozete nauciti sa linka: http://www.w3schools.com/php/, te na istom site-u i osnove sql-a.
    Tako npr. koristeci neki od sql klijenata, poput heidi sql ili navicat kreirate vasu bazu, zatim kreirate vasu aplikaciju preko Yii-a, koristeci Gii generisete modele, kontrolere i view-ove za vasu bazu i vec pola projekta je gotovo :D

    Bio sam zaboravio, kao IDE za php fajlove (a samim time i html i css) dobar je PHP designer, koji nije besplatan. Također i Zend studio, koji također nije besplatan, ali su jako dobri oba :) Od besplatnih mislim da je najbolji Netbeans i takodjer mozete izvrsiti integraciju u Eclipse sa novom perspektivom.

    Evo nekih od linkova:

    XAMPP: http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
    WAMP: http://www.wampserver.com/en/
    LAMP: http://www.lamphowto.com/
    Yii: http://www.yiiframework.com/
    MVC: http://en.wikipedia.org/wiki/Model%E2%8 ... controller
    Heidi SQL: http://www.heidisql.com/
    Navicat: http://www.navicat.com/
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Nisam čuo za taj Yii prije, hvala na preporuci. Da i ja preporučim Zend Framework za bilo kakve ozbiljnije web aplikacije. Još Doctrine kad se integrira - postaje mnogo bolji od ostalih.

    Mada, Zend nije baš za početnike ... CakePHP od nabrojanih je po meni najlakši za naučiti i upoznati se sa MVC arhitekturom.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Nisam koristio Zend, probat cu nekad kad nadjem vremena, cisto da vidim prednosti i mane u odnosu na Yii. Recimo dosta ljudi koristi CodeIgniter, ali je Yii daleko mocniji. Sve preporuke idu za ovaj framework, ako neko se bavi php programiranjem koristeci framework, nek izdvoji par sati cisto da vidi sta je sve moguce uraditi u par linija koda :)