Pitanja u vezi Paradigm ADSL2/2+ Modem Router-a

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by forumas, Feb 26, 2010.

  1. forumas

    forumas Guest

    Pozdrav svima, novi sam ovdje. Trazio sam slicne teme da pokusam naci odg. i nisam uspio. Ako vec postoji, ja se unaprijed izvinjavam.

    Moj problem je sljedeci. Zelio bih u ovom router-u da jedan LAN (npr. 4) ogranicim na manju brzinu downloada, a jos bih zelio i blokirati odredjene sajtove (npr. YouTube.com).

    Da li je to izvedivo? Nasao sam u postavkama: Router->URL Blocking, pa isao na "Enable", FQDN nista nisam dirao jer ne znam sta je, a dole kao "keyword" unio "youtube" i isao na "Apply".
    Nije djelovalo, otvarao sam YT normalno.

    Za ogranicavanje LAN4 sam pokusao ici na LAN->Link Mode->Ethernet Port 4 pa recimo umjesto "Auto" staviti "10 Half Mode" ali nema efekta, brzina je i dalje ista (napomena: ovo je bio lan koji je vodio do mog racunara a ne do tog nekog drugog koji zelim ograniciti. Provjeravao sam na speedtest.net brzinu prije i poslije i bile su iste 1.8 mbit DL i 0.2 UL, a imam 2048, tj. 5G paket BHT adsl).

    Sta mi preporucujete?
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    kod Url blocking pokusaj ubaciti www.youtube.com. Taj router ne podrzava QOS (Quality of Service) tj. bandwidth limiting. Za to ti treba neki softver ili softverski router (Mikrotik, PFense, M0n0wall....)
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    FQDN, ili fully qualified domain name, je kompletno ime domene, servera ili hosta. Uglavnom, ukljucaj u fqdn http://www.youtube.com, dole u keyword samo www.youtube.com . Prije toga idi na enable url blocking, kada ukucas to oboje, idi gore na save i sacekaj da se modem reeboot-a, i to je to. Otvarat ce stranicu, ali je nece moci otvoriti, sto je glupo napravljeno, jer bi trebao odmah izbaciti da je blokirana, al et :)
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nije to glupo.... kad to uradis u nekoj firmi, onda ti se na grbacu natovari kamara uposlenika s pitanjima, a sto je to blockirano. ovako samo kazes nemam poima sto nece da radi... slican problem sam imao u skoli gdje odrzavam mrezu. preko web proxy-a sam zabranio kladionice, jubito i sl. ali ucenici dobijaju poruke da im je pristup tom sajtu zabranio administrator.... da vidis onda frke... onda sam to morao uraditi preko firewall-a blockiranjem svake ip adrese (kasnije sam nasao i skriptu koja mi nalazi adrese farme servera jubita, fejsa i sl.... :D)
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Dobro, u tom slucaju i jesi upravo, jer onda stalno zapitkuju zasto. Kod nas je to na faxu rjeseno jednostavno, openDNS i zdravo, ali druga je stvar kad ti licno odrzavas, pa te odma smatraju ravnim njima :)