Pitanje-izbor CPU-a

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Morrowind, Jan 14, 2007.

  1. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Trenutno imam u računaru sljedeće komponente:

    MB: Intel 845GEBV2 (http://www.digital-daily.com/motherboar ... 5ge_board/)

    CPU: Celeron 2.0 Skt 478 400FSB

    Grafička: NVidia FX5200 Home Theather 128MB

    Memorija: 1024 DDR

    HDD: Maxtor ATA 120GB



    Namjeravam promijeniti procesor i ploču. Šta bi bilo najbolje da uzmem, a da mogu zadržati ostale komponente.
    Razmišljao sam o ovim kombinacijama:

    1) Intel Pentium4 Dual Core 2,66 GHz LGA775 BOX D 805 2x 1024 K
    +
    MB ABIT IP-95 VIA P4M890 Sck.LGA775


    2) INTEL PENTIUM 4 3.06GHz BOX 533MHz 1MB Sck.775
    +
    ASUS P5S800-VM Sck.775


    Što se tiče AMD-a, slabo poznajem njihove ploče i procesore, a inače bih najradije uzeo Intel. Pitanje je da li bih i šta od AMD-a mogao ukomponovati sa ovim što imam?!
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    slobodno zemi ovo moje iz siga, bit će ti ok ili 939 proc + dfi infinity ili tako nešto (izbjegni asus u slučaju amd-a).
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ok je asus za amd, evo ja nakon dfi-ja i epox-a imam asusicu i to na VIA chipsetu, zvijer za onoliko koliko kosta.
    Dok su i dfi-ca i epoxica bile nforce. Nece nevidjin chipset vise u moj komp. Nema sanse. A obzirom da je ati sad amd-ov, nvidia ce se vjerojatno fokusirat na intela u buducnosti. Ali i tu nema svijetlu buducnost, jer ako intel ista zna napravit onda je to chipset. Na stranu C2D :D

    Jedna od kombinacija je svakako ono u syss-ovom sigu, s druge strane bi takoder bila dobra recimo asus A8V(via,agp,s939)+kakav A64 3000+ ili 3200+.
     
  4. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Koliko vidim tvoj procesor je isti kao ovaj koji sam naveo u opciji 1). S tim da bih ja uz ovo uzeo ploču ABIT IP-95 VIA P4M890 Sck.LGA775.
    Ti si zadovoljan sa ovim procesorom?!
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valja ta abitica, radije uzmi ovu sto on ima. ;)
     
  6. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Znači u svakom slučaju savjetujete mi da uzmem ovaj P IV 2,66 s dvije jezgre, prije nego li ovaj P IV 3,06 ?! :?:
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    pa čuj dual core, ja ga držim 24/7 na 3.5ghz (ploča nije raspoložena za više).

    @stevie... ja sam najviše problema imao upravo sa 939 + asus (msi je problem po defaultu, pa ga nisam spomenuo).
     
  8. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Hoćeš reći overclock-irao si ga sa ovom konfiguracijom u sign-u i radi normalno?! Kakvo ti je napajanje?! :?: :!:
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pise mu u sigu seasonic 420W
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zajebo se syss, nema Seasonica od 420W, 430W je. :D

    @syss, meni ova asusica famozno radi, ne ureklo se. :mrgreen:
     
  11. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Kod mene je napajanje LC-B400ATX ( http://www.arrowmax.com/product_info.php?products_id=44)
    valjda bi moglo podržati :?: :!:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Tesko. Napajanje od 16$ definitvno ne bih stavio u svoju masinu.
     
  13. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Mišliš da ne može na ovo ići P IV 2,66 dual core?! To bi bio pravi crnjak jer ako budem morao mijenjati i napojnu, neću imati dovoljno love. :?
    Ipak pogledaj malo ovu sliku naljepnice sa napojne. Piše: +5V, +3.3V and +12 Combined output 380W?!

    P.S. Što se tiče ove napojne, to su mi uvalili prije koju godinu u jednoj sarajevskoj firmi. :roll:
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moze ono dici vjerovatno. Nego to napajanje nema ni 250W. To ti je ko oni pijacni kineski kasetofoni od 100 grama na kojima pise 1200W.


    Jeftina napajanja lako crkavaju, a jos lakse povlace sa sobom svasta nesto.
    Pretrazi malo forum. Bilo je bruka diskusija o napajanjima.
     
  15. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Zanimljivo. Kako to da ja u gotovo 3 godine nisam imao problema, a imam na njega spojen Celeron 2.0, matičnu intel 845GE, CD, DVD, 2 HDD, mrežnu...?! :roll:
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Eh to su bila druga vremena......
     
  17. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Upravo tipkam sa tog računara. Noćima sam ostavljao Nero Vision da pravi DVD-e bez problema. :roll:
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne moras ti imati problema ako imas jadno napajanje. Do jednom.
    Ja ne bih rizikovao, a za tebe ne znam.

    Ne da mi se sad objasnjavati zato sto je vec sve vise puta objasnjeno, a i tema nisu napajanja.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedno je Celer na 2GHz a drugo D805. D805 trosi 4x vise struje, tako da...

    Moja preporuka su uvijek Chieftec napajanja. Ko ima para, Seasonic.
     
  20. Morrowind

    Morrowind Novi član

    Kakva je ova napojna, da li bi odgovarala: CODEGEN 400W P4, PFC Low Noise ?![/url]