Pitanje za grafu...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by edgsi, Jul 30, 2010.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valja ti protok zraka u kucistu. Brzina box ventilatora ne ovisi o temperaturi procesora, nego o temperaturi okoline, tj. o temperaturi unutar kucista. Ocito je da graficka kartica puno doprinosi tome, te zagrije kompletno kuciste, pogotovo ako imas onaj model sa ventilatorom u sredini.
     
  2. edgsi

    edgsi Aktivista

    Pogodio si za tip grafe, jest sa ventilatorom u sredini. Citat: "Brzina box ventilatora ne ovisi o temperaturi procesora, nego o temperaturi okoline, tj. o temperaturi unutar kucista." Zbilja? Nisam znao da brzina vrtnje venta na cpu ne ovisi o njegovoj temp.

    Evo slike unutrasnjosti kucista (sorry zbog velike reze):
    http://img517.imageshack.us/img517/8172/case01o.jpg

    Znam da bi temperatura spala ako postavim jos jedan vent gore na zadnju stranu kucista tako da izvlaci topli zrak ali da li bi dovoljno spala da ovaj vent na procu smanji galamu u load-u?
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moj je prijedlog da se odvazis jos malo i da od tog kompa napravis pravi stroj za igranje. :D Kad vidim u kompu tu AMD-ovu igracku od kulera najezim se.Ulozi jos jedno bar 40km i uzmi si kakav kuler da valja i ubaci 120mm na kuciste da izvlaci vrelinu napolje i eto prave masine.

    Preporuka za cooler CM Hyper TX3.Naravno da ima boljih al ovo ti je super odnos cijena/performanse
     
  4. edgsi

    edgsi Aktivista

    Sutra cu potraziti CM Hyper TX3. Bio je u Cyber-u za 42KM. Ako ga nadjem kupicu ga i jedan 12cm case fan pa da vidimo...
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko vidim kuciste ti je les. Najbolje ti je onda ostaviti ga otvoreno. Vidim pogodio sam za karticu, haha. To hladjenje na njoj nije neka sreca, cooler je losiji od referentnog.

    Sto se tice CPU coolera, sa otvorenim kucistem ce ti ostati na ~3000rpm.
     
  6. RaP

    RaP Komšija

    heh vidi CPU kulera drug mjenjaj to a i kuciste je kriza skroz jedva da je i stala ta kartica :) sad ona vrsi ulogu jednog malog radijatora kada zatvoris stranice kucista
    Edit
    Jeli mi se cini ili je hladnjak od kartice malo prasnjav unutra
     
  7. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    MA taj stock cooler i njegov fan su jednostavni takvi. Radi i galami. Ako hoces malo tisine ganjaj novi cooler. Ovaj CM Hyper TX3 bi trebao da ti bude dovoljan uz kombinaciju 2x120 fan-a sa push-pull kombinacijom. Kod mene je CM Hyper TX3 na Phenomu i grafa 4870 od ASUS-a sa 2x120 fanovima i nemam problema ni sa bukom ni sa temperaturama, jedino sto moram brisat prasinu svako 3 dana :)
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    meni HW monitor kaze da mi je na 12v :D 8v a temp procesora uvijek oko 33 stepena :D
    Tako ne uzimaj to zdravo za gotovo

    Usput pri maloom opterecunju racunara bios i ostali programi za testiranje na 12v Pokazuju 11.80V a pri opterecenju ode na 11.90 samo me interesuje je li to veliko odstupanje u pitanju je Fortron PNF
     
  9. edgsi

    edgsi Aktivista

    Da, kuciste bas nije najbolje... Frontier Shinobi. Ali cooler na grafi nije toliko losh. 63°C u load-u sa zatvorenim kucistem i manuelno postavljenim coolerom na 45% nije losh rezultat zar ne? Znam da rezulatati u HM nisu 100% tacni ali mogu se uzeti kao orjentacija. Uostalom buka i provjera dodirom uz HM daje neke konkretne pokazatelje. Stavio sam dodatni case cooler CoolerMaster 12cm na zadnjoj strani kucista ispod napojne da izvlaci zrak. Sad-zasad sam zadovoljan rezultatima. Dosta nizi stepen buke uz malo nize temp. Slijede screenshot-ovi...

    Otvoreno kuciste - idle:
    http://img827.imageshack.us/img827/8591 ... 050810.jpg

    Otvoreno kuciste - load:
    http://img32.imageshack.us/img32/5589/o ... 050810.jpg

    Zatvoreno kuciste - idle:
    http://img842.imageshack.us/img842/1203 ... 050810.jpg

    Zatvoreno kuciste - load:
    http://img248.imageshack.us/img248/17/c ... 050810.jpg

    @RaP
    Skroz malo prasine jer sam je cistio prije ugradnje. Vjerovatno si nesto zamijenio za prasinu...

    Narucio sam i CPU Cooler CM Hyper TX3 i trebao bi stici za 10-tak dana. Vidim ima pozitivne review-e.

    EDIT:
    Lapsus. Nisam dobro napisao lokaciju case cooler-a :) Popravljeno.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Ova senzor što očitava 81 ne valja. Igoriši to slobodno.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    @Tale...to sto mjeris u everestu ili nekom drugom monitoringu je dumina...to su neki padovi napona na ploci ili senzorima,uzmi multimetar pa mjeri na kablovima od napojne pa ces vidjet pravo stanje.99% ce ti biti bolja situacija kad budes mjerio rucno.
     
  12. edgsi

    edgsi Aktivista

    Pretpostavio sam da ne ocitava dobro. Zanima me zasto i koji je to senzor...
     
  13. GW

    GW Moderator

    Najprije senzor CPU temperature, ali ne onaj u procesoru već onaj na ploči. I meni se ista stvar dešavala kad sam stavio Q8300 na Abit IP35-E. Probaj sa nadogradnjom BIOS-a, možda će pomoći.
     
  14. edgsi

    edgsi Aktivista

    Pokusacu..
    Thx.
     
  15. edgsi

    edgsi Aktivista

    Koliko se isplati mijenjati ovu moju grafu za Gainward GTX260, 896MB, 192SP?
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne isplati se nikako,stara GTX 260 sa 192Sp je slabija karta od 4870 i pri tom jos i trosi vise struje.
     
  17. edgsi

    edgsi Aktivista

    Nisam ih licno uporedjivao ali po onom "mega GPU testu" 4870 512MB je tu negdje sa GTX260 ili malo slabija a razlika u potrosnji je oko 10W.
    BTW kolika je realna cijena polovne Gainward GTX260, 896MB, 192SP?