pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repeatera

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by mobsterc, Oct 21, 2014.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zamolio bih nekoga sa vise iskustva na ovom polju da mi skrati vrijeme istrazivanja.. :D
    Do sada nisam imao potrebe da cackam oko ovoga, no trebam da pomognem covjeku da pokrije jedan veci prostor wi-fijem.
    Covjek ima moja tv i njihov router, ok skontao sam da su ovi iz lelecoma oslobodili samo jedan port za internet i sada ja tu kacim:
    ASUS RT-N66U Dual-Band Wireless-N900 Gigabit Router
    sto bi trebao biti dobar router, tri antene, hu ha, medjutim, domet je nekih 6-7 metara.
    Pokusao sam da ga postavim kao repeater, ali nije bas funkcionisalo, domet se nije nista povecao u odnosu na telecomov wifi, i konekcija je bila spora.
    Onda sam ugasio wifi na telecom routeru, spojio ga na asus i tako sam dobio stabilnu konekciju, ali problem je onaj gore domet.

    Na taj wifi je onda zakacen jos jedan repeater, ali ne radi ako ostavim isti SSID, ako stavim novi, radi bez problema.

    Eh to je neki uvod, treba pokriti povrsinu od nekih 40x20m pa me sada zanima postoji li neka opcija jace antene a se spoji na ovaj asus router?
    Tipa bas ono ogoromna riblja kost antena :D a da se preradi jack i spoji na router? Hoce li to imati zeljeni efekat?
    Ili mi ne gine opcija da redam ove repeatere i routere dok ne pokrijem sve?

    Takodjer, sta bi mi preporucili za kontrolu saobracaja..vidim ovaj router ima guest opciju, gdje mogu da odaberem odredjeno vrijeme na mrezi, ali nisam stigao bas istestirati, da li oni da odredjeno vrijeme MAC adresi i onda ta adresa vise ne moze da pristupa kao guest, ili samo uzme ip pa dodijeli novi (ovo pretpostavljam da bas i ne zna niko osim ako nije imao ovaj router pa mi ostaje da probam sam, ali svejedno da pitam)?

    Uglavno, meni bi bas ta opcija odgovarala, da stavim pass na wifi, a da ovi guest mogu da se nakace 15ak minuta i razguli. :D

    Nadam se da nisam previse smorio i unaprijed hvala.
    :smt006 :smt003
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    40x20 znaci nekih 800 m2 samo nisi naveo konfiguraciju objekta, da li je pitanju jedan veliki prostor ili vise etaza sa dosta manjih prostorija sa dosta pregrada. Pretpostavljam da je ovo drugo u pitanju.

    U svakom slucaju ja bih isao na neku profi opremu tipa Ubiquiti, NanoStation M5 npr. Nisu nesto pretjerano ni skupi, cini mi se oko 120 KM.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Ubiquiti je odlicna opcija jer ima soft controller. Znaci ako imas vise AP, jedna uzme ulogu controlera, podesavas SSID, guest i ostale gluposti na jednoj, sve ostale samo pokupe settinge. Imas roaming. Sve spojis na switch, vamo router koji podrzava vlan, jedan za normalnu mrezu, drugi za guest, spojis na net i to je to. :)

    Ne moras ganjati AC, nego N verziju, ja mislim da zavrse na 100-120e po AP. Ako imas tlocrt, mogu ti ja napraviti heatmap, pa da vidimo sta cisco kaze.
    Ja mislim da je ovaj sprat ispod negdje 20x20 sa betonskim zidovima.
    [​IMG]

    Ako hoces neki hack, pitaj nekog drugog :) Ali 40x20m, posebno sa zidovima, prozorima i sta vec ne, ne gine ti vise dobrih AP.
     
  4. black

    black Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Mislim da prvo trebas navesti koliko novca je spreman taj covjek da izdvoji.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    ili Ubiquity koji ja mislim podrzava mesh (mislim da je to ovo o cemu zela prica) ili ici na Mikrotik routerboarde (takodjer podrzavaju mesh http://wiki.mikrotik.com/wiki/Wireless_WDS_Mesh) http://www.routerboard.com/ iz razloga sto imas poprilicno sirok izbor uredjaja a tu je i mocan RouterOS s kojim mozes cuda napraviti.
     
  6. black

    black Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Mesh i nije neka sreca , bolje da sve bude zicom.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Mesh je nešto drugo. Mesh napravi wifi backplane obično od 54mbita da ne bi morao koristiti switch. Obično se koristi vani da pokrijes velike površine bez infrastrukture.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    ne kontam šta zica? covjek hoce pokriti prostor wifi-om....
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Mislio je zicom do svakog wifi routera.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    to nikad nije problem izvesti ako mesh ne bude zadovoljavao zahtjeve klijenta ;) probati prvo s meshom, ako ne bude to TO, razvuci kabal do svakog AP-a i to je to.... kod wifi-a nikad ne mozes biti 100% siguran da ce sve raditi onako kako covjek zamisli. mora se isprobati na licu mjesta i na konkretnom slucaju.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Da, planirao sam to navesti, ali vidis previdio.
    Radi se o vecinom o otvorenom prostoru sa nekoliko 'kucica'. To komplikuje stvari, ali i objasnjava zasto sam radio ono sto sam vec uradio.
    Sto se tice cijene, tipicno bosanski, daj sto jeftinije :smt003

    Mene recimo buni ova opcija sa repeaterima koja je relativno najjednostavnija, zasto ne radi kada ostavim isti SSID, brka signal? Da probam razdvojiti channele?

    Hvala svima na odgovorima.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Dobar wifi = dobra oprema. Lagano.
    Sto se tice stabiliteta Cisco, sto se tice mogucnosti Aruba. Ubiquiti je jednostavno solidan :)

    Pa lakse ti je onda razlicite SSID, sa istim passwordom. Za 7 dana svi ce imati sve ssid pohranjene na compu.
    Fazon je u tome ako je isti ssd, a nema roaminga, ne zna kad ce pustiti ssid sa slabijim signalom, jer onaj s jacim ima isti id.
    A ovako bi trebao skakati sa ssid na ssid koji ma jaci signal.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Nazalost, za sve je danas tako, plati dobro i imaces dobro :D

    A sta je sa ovom opcijom 'jace' antene, ima li tu sta da se uradi?
    Ako budem isao na opciju dva routera i repeateri, u smislu jedan sa pass, drugi bez, je li bolje da fiskiram channele?
    I ovo sto sam pitao za 'guest' usere i MAC adresu, je li to mogu izvesti samo sa nekom dodatnom opremom?
     
  14. black

    black Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Nemoj repeater-e , po meni je bolje uzeti jeftine router-e koji podrzavaju OpenWRT tipa TP-Link WR841ND.Moze se naci za oko 45KM i ima dovoljne antene.Za portal mozes koristiti PfSense koji bi ujedno mogao biti i router.

    Ja imam OpenWRT na TP-Linku WA-901ND.Radi i brzo i stabilno.
    Sa odgovarajucim clientom mjerio sam 11MB/s.Ne sjecam se kad sam zadnji put morao da restartujem AP.

    Sto se antena tice , ti mozes pojacavati Tx power (snagu odasiljanja) koliko god hoces kad je Rx power tih uredaja slab.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Malo je problem sto je dosta otvorenog prostora pa moram majmunisati oko postavljanja routera zbog adaptera, ovako samo utaknem repeater u struju...no hajde, sada imam malo vise ideja pa cu jos malo razmisliti.
     
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    I iz tog razloga ti je NanoStation odgovarajuci jer se napaja preko UTP kabla. U biti ako ga uspijes postaviti centralno, ispod plafona u tu veliku prostoriju, a te kucice nemaju vise od 2 zida ne bi trebao imati problema sa signalom.

    U drugu ruku nemamo skicu prostorije pa pricamo napamet.
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  18. black

    black Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Ovaj WA901ND sto ja imam dolazi sa PoE adpterom sto znaci da struja ide kroz mrezni kabl.
    Pogledaj i WA701ND jer je dosta jeftiniji od WA901ND.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Znaci mislis da bi mogao baciti signal recmo 25 metara?
    Ovaj asus router je covjek platio 300KM, ima 3 antene, zato sam i pitao u prvom postu 'kako samo 6 metara'
    Sto se tice zice, imam je samo na jednom mjestu, znaci ostalo kacim wifijem, ima okolo basta 6x6, a nakon toga par kucica sa upola manjom 'bastom'.
    Iz telecoma su mu danas obecali neki svoj router i dvije velike antene koje bi kao trebalo sve da pokriju pa jedva cekam da vidim to cudo...
    Cisto sumjam u to jer im prvi router nije mogao baciti ni 2 metra kako treba :lol: ali ne bih da se mijesam, jos bolje da su oni 'odgovorni' a ja cu u medjuvremenu da ovo istrazim i pripremim najbolju opciju, da vidim kako cu ograniciti usere i to...
    Razmisljam da ovim guest userima, pored vremena, ogranicim i bandwidth, sta mi preporucujete?
     
  20. black

    black Komšija

    Re: pomoc oko umrezavanja wifi, antene(jacine signala),repea

    Imas PicoStation 2HP , AP sa 1W snage sto je najjace dozvoljeno i na njega montiras 9db antenu.Trebalo bi daleko da baca signal.Ovaj AP mozes i vani postaviti jer vodootporan.

    Za te guest usere i bandwidth throtling bi ti super bio PfSense koji .ozes instalirati na bilo koji stari racunar tipa P4.

    [​IMG]