Pomoc - Problem sa grafikom

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Nucky, Jun 14, 2012.

  1. Nucky

    Nucky Novi član

    Zamolio bih nekoga ko je imao ovaj ili slican problem da me uputi.
    Imam laptop Dell Inspiron N5110 R15 sa i5 procesorom
    Dakle laptop radi sa "2 graficke" : Nvidia GT 525 i Intel HD
    vise: http://www.sendmepc.com/297-dell-inspiron-n5110-i5.html
    Naime, radi se o problemu rada graficke kartice na starim igricama tipa : Counter Strike, Half Life, C&C Red Alert/Yuri's Revange ...
    Problem je u tome sto je slika centrirana i ne mogu je nikako razvuci preko ekrana
    [​IMG]

    Prijatelj ima stariji laptop sa Intelovom grafickom koja u Intel control centru ima dodatnu opciju razvlacenja slike, koja kod mene nema :?
    [​IMG]

    Hvala :smt006
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imas u igricama u postavkama da nastimas widescreen ili neki drugi omjer
    u igrici counter strike 1.6 uopcijama pod video,gdje stimas rezoluciju,imas da nastimas widescreen i onda ne bi trebalo biti problema
    to imace stimas u igricama samim a ne na desktopu
     
  3. Nucky

    Nucky Novi član

    hvala za pomoc, ali sta sa igricama koje nemaju tu opciju npr. Age of Mythology ili C&C Yuri's Revenge

    [​IMG]
     
  4. rama

    rama Aktivista

    Ja sam imao sličan problem, samo je bila u pitanju Atijeva kartica. Čak i ako ima ovaj fullscreen u igri, ne mora nužno značiti da će raditi, tako da to nije nikakvo (dugotrajno) rješenje.
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Kao neko "privremeno" rjesenje, ako vec igra nema opciju i nema neki patch/mod ili neko trece rjesenje za to, mozes staviti 4:3 rezoluciju na sam laptop, tipa stavi da ti je u Windowsu 1024x768 rezolucija, i onda u igri stavi tu istu rezoluciju pa vidi da li ce se eventualno sta poboljsati. Mada ce ruzno izgledati, ali razvlacenje je tako :)
     
  6. Nucky

    Nucky Novi član

    Ne pomaze, sada mi je centrirao sliku i na desktopu..... :evil: :evil: :evil: :evil:
     
  7. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    ma kao nema neki patch il fan made fix z igru . nema ti pomoci . probaj se x720 rezom
     
  8. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hmm, onda bi ovo znacilo da sam monitor centrira signal, pa probaj tamo u meniju vidjeti ima li kakva opcija za razvlacenje ili popunjavanje ili nesto slicno.
     
  9. rama

    rama Aktivista

    Evo sam pogledao šta sam ja uradio. Smanjio rezoluciju na 1024x768, stavio na fullscreen i vratio rezoluciju. I to mi je pomoglo. Probaj i ti to, možda i tebi upali.

    Meni je bio problem taj što mi na najvećoj rezoluciji nije moglo da se upali to fullscreen, mada je slika bila preko čitavog ekrana na desktopu. U igrama bi mi se smanjivala sa strane. Onda sam na dekstopu stavio 1024x768 rezoluciju, i tad mi se otvorila ta opcija za fullscreen. Upalio fullscreen i vratio rezoluciju na maksimalnu. I to mi se reflektovalo na igre i mogao sam igrati normalno.

    Čini mi se da je isti problem u pitanju.
    viewtopic.php?f=21&t=24912

    Valjda sam ovo dovoljno jasno objasnio... :D
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kod mene se to desava na desktop racunaru, pa gotovo nikad ne diram postavke koje sistem i igra sama nastima, a vecinom je to nativna/preporucena 1440x900 na 19".

    Cim promjenim "nativnu" (preporucenu) rezoluciju ili win7 omjer imam slican problem, npr slika bude izduzena ili razvucena (ovisno od omjera rezolucije koje odaberem).

    Cak sam imao problema sa printerom, tj sa prozorcicem koji se otvori kada kliknem print, nisam mogao odabrati broj kopija...

    Koliko sam primjetio, to se desava samo na Win7 i pokusaj (mozda si dirao, mozda ne, pa pokusaj) :

    Control panel/all control panel items/display pa imas opcije :

    You can change the size of text and other items ...bla-bla...imas 3 opcije :

    Smaller 100% (default) OVO ODABERI
    Medium 125%
    Large 150%

    Ajd pa javi nam...
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ne znam u cemu je ovdje problem? Igre koje ne podrzavaju wide screen rezolucije i da se razvuku bit ce sve spljosteno, tako da je najbolje rjesenje centrirana slika za takve igre.
     
  12. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    svaka ispod 720 reze bit ce centrirana :)
    to sam i pokusao reci im . jedino uz neke fixove mozes je naČerat da ide WS . al i to vecinom samo razvuce sliku
     
  13. Nucky

    Nucky Novi član

    Link mi je pomogao i odmah sam probao na Mythology-ju ... Fercera
    Ako neko naidje na ovaj problem neka mjenja rezoluciju u NVidia Control Panel-u
    Iskreno se nadam da necu imati problem sa Command & Conquer: Yuri's Revenge jer zbog njega sam se i zafrkavao oko ovoga
    Hvala svima na pomoci :smt006